Księgowy 2016

The Accountant

Christian Wolff, matematyczny geniusz pracujący jako księgowy. Pewnego dnia odkrywa prawdziwy obraz sytuacji finansowej spółki, przez co pakuje się w nie lada kłopoty.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 21 grudzień 2018, piątek 23:50 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 43 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ben Affleck
jako Christian Wolff
Anna Kendrick
jako Dana Cummings
J.K. Simmons
jako Ray King
Jeffrey Tambor
jako Francis Silverberg
John Lithgow
jako Lamar Black
Jean Smart
jako Rita Blackburn
Jon Bernthal
jako Brax
Alison Wright
jako Justine
Andy Umberger
jako Ed Chilton
Cynthia Addai-Robinson
jako Marybeth Medina
Jason Davis
jako Neurolog
Robert C. Treveiler
jako Ojciec młodego Chrisa

Fabuła

Affleck wciela się w postać Christiana Wolffa, geniusza matematycznego, którego więcej łączy z liczbami niż z ludźmi. Pod osłoną małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie w charakterze niezależnego księgowego. Kiedy Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu, prowadzony przez Raya Kinga (Simmons), zaczyna się nim coraz bardziej interesować, Christian podejmuje współpracę z legalnym klientem — nowoczesną firmą specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jej księgowa (Kendrick) wykryła niezgodność opiewającą na miliony dolarów. Jednak, kiedy Christianowi udaje się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy i zbliżyć się do odkrycia prawdy, liczba ofiar zaczyna niebezpiecznie wzrastać. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Kryminał, Thriller, Akcja
Słowa kluczowe
krew, morderca, snajper, pistolet zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-10-28 (kino), 2016-10-06 (świat), 2017-02-28 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Electric City Entertainment
Zero Gravity Management
Warner Bros. zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
128 minut
Budżet
44 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Gavin O'Connor pokazuje mieszankę dramatu rodzinnego, romansu, thrillera i kina kryminalnego. 5
  • 2016-10-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Autystyczny księgowy staje się niezwyciężonym zabijaką. Z bronią pod pazuchą i neseserem w ręce prowadzi sprawy dla najbogatszych i najbardziej niebezpiecznych ludzi. Z psychotycznym rysem tworzy swój własny kod moralny, a Gavin O’Connor nie zważa na wyrwy w scenariuszu, pokazując mieszankę dramatu rodzinnego, romansu, thrillera i kina kryminalnego. Dużo w Księgowym pomysłów, ale chaotyczne wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Christian Wolff (Ben Affleck) jest dzieckiem zamkniętym w swoim świecie z ogromnym zamiłowaniem do dokańczania spraw i zadań. Ułomny umysł w kontaktach z innymi ludźmi, zyskuje miano geniuszu w rozumieniu liczb. Rozbita rodzina i despotyczny ojciec wojskowy kształtują jego charakter. Jako dorosły mężczyzna nie ugnie się przed niczym. I choć trudno odnaleźć sens i motywację w jego działaniu, zawsze można zrzucić je na karb psychicznych problemów.

Księgowy nie stroni od luk scenariuszowych, bezsensownych morderstw i przedziwnego śledztwa, w którym władza musi wykształcić w sobie podwójną moralność. Trudno zrozumieć impulsywne działanie bohaterów, jak i dziwne braterskie relacje między Christianem i Braxem (Jon Bernthal). Jedyną racjonalną postacią zdaje się księgowa Dana (Anna Kendrick), która podąża za głosem swego serca zafascynowana matematycznym geniuszem.

U O’Connora każdy poluje na każdego, trup ściele się gęsto, lecz trudno zatopić się w pełne akcji sekwencje. Affleck nie wychodzi z emploi dużego sztywniaka i choć garnitur leży na nim jak ulał, psychologiczna warstwa pozostaje daleko w tyle. Chris staje się papierową marionetką na usługach wydumanej fabuły.

Księgowy ma w sobie pomysł, ale nadmiar twistów i zmian fabularnych wprowadza zamieszanie, które nie pozwala zrozumieć intencji twórców. Poszczególne wątki zaczynają funkcjonować autonomicznie pozbawione wspólnego sensu. O’Connor tworzy kino rozrywkowe, mnoży strzały, wybuchy i walki wręcz, lecz zapomina o przejrzystości historii. Gdyby Ben Affleck nie grał już Batmana, ten film można by potraktować jak niezwykle rozbudowany casting. Jest siła, bezwzględne działanie w imię zasad, które nie do końca są przejrzyste i własny świat. To za mało, a jednocześnie za dużo, aby z tego chaosu wyłonił się pełnokrwisty bohater.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Pierwotnie Mel Gibson miał zagrać rolę główną, a reżyserią mieli się zająć bracia Coen. zobacz więcej

Komentarze 5

Asmodeusz 2017-02-19 8

na pozór typowy film w stylu jeden niepokonany rozwala wszystkich wokoło, tylko tym razem wplątano w to geniusza z autyzmem co wyszło na dobre film pełen akcji wart polecenia

i_darek1x 2016-12-25 5

Kilka scen jest nawet fajnych ale jeżeli chodzi o całość to "przerost formy nad treścią" Czyli liczyłem na coś bardziej interesującego ? Rozczarowanie !

Wafel88 2017-04-06 7

Dobre kino akcji. Nic dodać nic ująć :)

Sadmannn 2017-02-04 9

Byłoby 10/10 gdyby nie tragiczny i zupełnie niepotrzebny wątek z Anną Kendrick. Mistrz w swojej klasie :)

Garret_Reza_fdb 2016-12-20 6

Autyzm sprawia, że księgowy musi dokończyć swoje zadanie za wszelką cenę. Wady dosyć standardowe, ale wciągnąłem się. Dobre postaci i reżyseria.

Współtworzą