Żyć nie umierać 2015

Historia zainspirowana osobą Tadeusza Szymkowa i jego ostatnim okresem życia. Bohater filmu dowiaduje się, że zostało mu tylko trzy miesiące życia. W tym czasie próbuje naprawić wszystkie życiowe błędy.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tomasz Kot
jako Bartosz Kolano
Janusz Chabior
jako Żuk
Jacek Braciak
jako Prezes telewizji
Ireneusz Czop
jako Romek
Adam Woronowicz
jako Ksiądz
Andrzej Konopka
jako Dr Waldek
Paulina Gałązka
jako Monika
Magdalena Walach
jako Małgośka
Robert Wabich
jako Zbychu
Michalina Olszańska
jako Ańdźka

Fabuła

Bartek, zaskakujący kolejną transformacją), niegdyś wzięty aktor, teraz zabawiacz publiczności w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Według lekarza zostały mu zaledwie trzy miesiące życia. Bartek postanawia maksymalnie wykorzystać ten czas, uporządkować swoje sprawy, naprawić błędy życiowe i pogodzić się z ukochaną córką. Wierzy, że nie ma takiej sytuacji, z której nie byłoby jakiegoś wyjścia i - zaskakując najbliższych pogodą ducha i poczuciem humoru - stara się zmienić bieg losu i przekonać Najwyższego Scenarzystę, aby jego historia zakończyła się happy endem. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia, Biograficzny

Szczegóły

Premiera
2015-08-28 (kino), 2016-01-21 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Instytucja Filmowa Film-Art
Dogoda Media (koprodukcja)
All (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
90 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Tomasz Kot w świetnej roli człowieka niepoddającego się w obliczu śmiertelnej choroby - film inspirowany historią Tadeusza Szymkowa. 7
  • 2015-08-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Rak. Trzy miesiące życia. Tak brzmi diagnoza podczas zwykłych rutynowych badań. Niespełniony aktor, który dopiero co wyszedł z alkoholizmu, musi przewartościować całe swoje życie. Tylko którą drogę wybrać, co zrobić, co zmienić, i czy jest jeszcze szansa na zmianę przeznaczenia?

Znany przede wszystkim z Ody do radości oraz seriali telewizyjnych Maciej Migas stworzył w Żyć nie umierać wiarygodny portret walki człowieka o samego siebie. Obraz inspirowany jest historią Tadeusza Szymkowa, aktora teatralnego i filmowego, odznaczonego Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy artystycznej. W scenariuszu autorstwa Cezarego Harasimowicza rola głównego bohatera, Bartosza Kolano – mężczyzny, który musi pogodzić się z tym, że zostało mu już niewiele czasu – od początku przeznaczona była dla samego Szymkowa. Los jednak zadecydował inaczej, aktor przegrał swoją walkę.

We wspomnianą rolę wcielił się Tomasz Kot. Po świetnej kreacji w filmie Bogowie po raz kolejny udowodnił, że jest w najlepszej aktorskiej formie i potrafi poradzić sobie z najtrudniejszymi emocjami. Jego bohater to zwykły człowiek, pełen wad, problemów czy wyrzutów, nie kreuje go w żaden sposób na ofiarę losu, nie wzbudza litości. Próbuje zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem, nie popada w wątpliwości, toczy zaciętą walkę o własne życie. Co ciekawe, pomimo, że Kot nie studiował zachowań Szymkowa, można zauważyć pomiędzy nimi wręcz fizyczną zbieżność.

Podobnie jak w Chemii Bartosza Prokopowicza, która niedługo wchodzi na ekrany kin, mamy tu do czynienia z kinem osobistym. Tadeusz Szymków był przyjacielem Cezarego Harasimowicza, podobnie, jak inspiracją do Chemii była zmarła żona Prokopowicza. Chociaż nie jest to film, który urzeka swoją formą wizualną czy dźwiękową, to właśnie szczerość opowiadanej historii jest jego największą zaletą. A wszystko to z nutą humoru i –mimo wszystko – optymizmu. Film ma swoją premierę 28 sierpnia.

Żyć nie umierać pomimo swojej tematyki nie jest wyciskaczem łez, nie gra na emocjach widza. Wręcz przeciwnie – historia bohatera została opowiedziana w sposób neutralny, bezstronny, nie ma tu oceniania bohatera czy żalu do świata. Ważniejsza jest wewnętrzna siła bohatera, nadzieja, wiara w uzdrowienie i nieustanna chęć walki wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 4

Khaosth 2016-10-07 7

Chorobowy evergreen o rozliczeniu przeszłości, któremu wiele dają kreacje Kota i Chabiora.

sylphid 2015-08-29 5

5/6 "Nie da się kupić straconego czasu."

juskowiak 2015-07-30

Zwiastun – bardzo ciekawy. Może być świetny film.

caryca84 juskowiak 2015-07-30

Też się zgadzam. Zwykle nie lubię polskich filmów, a ten trailer naprawdę dobry.

Współtworzą