Babka 2015

Grandma

Sage jest w dziesiątym tygodniu ciąży i postanawia poddać się aborcji, lecz nie ma na ten zabieg wystarczająco dużej sumy pieniędzy. Do akcji w zdobyciu gotówki wkracza babcia, co powoduje serię przygód.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Lily Tomlin
jako Elle Reid
Julia Garner
jako Sage
Judy Greer
jako Olivia
Laverne Cox
jako Deathy
Elizabeth Peña
jako Carla
Nat Wolff
jako Cam
Sarah Burns
jako Jill
John Cho
jako Chau
Sam Elliott
jako Karl
Mo Aboul-Zelof
jako Ian
Skya Chanadet
jako Siostra

Fabuła

Lily Tomlin nie musi niczego nikomu udowadniać. A jednak robi to ponownie – pokazuje światu, że w życiu aktora nie liczy się liczba okładek wysokonakładowych czasopism, a role, jakie kreuje na srebrnym ekranie. Elle Reid (Tomlin) właśnie rozstała się z dziewczyną, z którą przez długi czas dzieliła życie. I właśnie wtedy w drzwiach jej domu pojawia się Sage (Julia Garner), ciężarna wnuczka, która do wieczora musi zebrać 600 dolarów, by nie wpaść w kłopoty. Wiecznie spłukana Elle wybiera się z Sage w podróż po znajomych, byłych znajomych, dawnych partnerach i partnerkach, przyjaciołach i byłych przyjaciołach, by zdobyć potrzebną sumę. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
przyjaźń, ból, lesbijka, relacja matka-córka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-04-29 (kino), 2015-01-30 (świat), 2016-08-31 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Depth of Field
1821 Pictures
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
79 minut
Budżet
600 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Film to kolejny etap w nowoczesnej i intelektualnej dyskusji po Juno, o podejściu do niechcianej-niespodziewanej ciąży. 7

Kino jest od oswajania pewnych spraw, pokazując świat niewymyślony, ale taki, którego niejeden widz odczuwa deficyt. Film Babka jest przedstawicielem takiej wyluzowanej, ale nie niepoważnej narracji. Zaprasza nas do dyskusji – bez nerwowej terminologii. Jest pełnym zdrowia i wypieków na twarzy przedstawicielem buddy movie, mimo że jest naszpikowany kobietami i to z tej samej rodziny. To film, który woli od pro-life w końcu pomówić o pro-choice!

Babka to film drogi w dosłownym, ale jak zazwyczaj – nie tylko, znaczeniu tego słowa. Młoda dziewczyna Sage zachodzi w ciążę, ale na macierzyństwo zdecydowanie nie jest jeszcze gotowa. Ku zaskoczeniu wielu, idzie do babci. Nie korzysta z jakiegoś telefonu zaufania, nie wybiera się z histerią do kumpelek oraz dramatycznie nie próbuje rozwiązać sprawy „domowymi” metodami ze średniowiecza. Poznajemy Elle i przestaje nas dziwić, że to właśnie do niej z prośbą o pomoc zwraca się nastolatka. Babcia to tytułowa Babka – cholernie równa babka. Elle to eks-hipiska, czynna lesbijka, pisarka, która od 31 lat była w związku z kobietą i daleko jej do zasypiania w fotelu bujanym, czy narzekaniu na rząd podczas dziergania. Elle to ta babcia, która chce pomóc wnuczce w nazbieraniu pieniędzy na zabieg aborcyjny, a nie robi szaliki na drutach i piecze ciasto.

Babka jest po to, by w rytmie bezpruderyjnej wakacyjnej przygody, mocno zdystansowanej od ideologicznej histerii oraz szantażu światopoglądowego, mówić o kobietach i wspólnym doświadczaniu spraw ważnych. Ale nie ważnych – czyli usunięcia dziecka, a ważnych czyli odpowiedzialnych decyzji o sobie samych. Oczywiście, główną osią historii i epicentrum jest sprawa aborcji młodej dziewczyny, ale umiejętna narracja wielowątkowości i pochylenia się nad każdym z nich, tworzy dyskusję o relacjach między kobietami i potrzebie komunikacji, a nie rywalizacji.

Oczywiście jestem przekonana, że anty-dramatyczna, lekko kontrastowa metoda opowiadania o aborcji w formie anegdoty może być odbierana jako ignorancja i sprowadzanie usunięcia dziecka do złożenia zamówienia w fast foodzie. Jednak nie chodzi o krzywdzące uproszczenie i zmniejszenie wagi sprawy, a o polemikę ze wszystkimi zakłamaniami i szantażem emocjami, między innymi: syndromem poaobrcyjnym, czy nagminnym straszeniem ogniami piekielnymi i wyzywaniu osób, które dokonały aborcji – morderczyniami.

Cudowna jest w tym filmie lekkość i urok, który nie infantylizuje przekazu. Mamy tutaj trzy pokolenia kobiet, które różni wiele, ale nie sprawy fundamentalne, czyli humanitarna walka z mizoginistycznym społeczeństwem. Jednak nie odbywa się to w formie demonstracji, chyba że tej codziennej w każdej czynności. Elle to pokolenie nonkonformistów i ucieczek z domu do pełnych poezji i sprzeciwu squatów. Jej córka burzyła te squaty, stawiała na ich miejscu szklane marzenia posiadaczy kart kredytowych i telefonów komórkowych wszytych pod skórę. Sage to mądra i silna dziewczyna, ale zagubiona. Ona jest tutaj symbolem młodego pokolenia, które o usunięciu ciąży będzie mówiło bez strachu i w sposób funkcjonalny, ale nie bez wątpliwości. Mają inną hierarchię wartości i nie znają świata, gdzie na ich przodkinie (word podkreśla rodzaj żeński) urządzano polowania. W tych obrazach jest dużo polemiki z milczącymi owieczkami i z wmuszonymi rolami społecznymi. Na dodatek Elle to kolejny silny charakter kobiety w podeszłym wieku, w której kino widzi atrakcyjność.

Babka to kolejny etap w nowoczesnej i intelektualnej dyskusji, po Juno , o podejściu do niechcianej-niespodziewanej ciąży. Małe kino, które mówi o wielkich sprawach w rytmie Sundance, flirtując z kompletnie nieznanym u nas, inteligentnym Obvious Child, czy trochę bardziej prostackim Knocked Up.

Babka też umiejętnie nie wciska się po migdały ze swoimi ideami i ideałami. To nieuwikłanie osiąga dzięki postawieniu na energię, a nie politykę czy ideologiczne sympatie. Ten film, wraz z dyskusją (Kinoteka,16.04.2016) krzepi sporo nadziei o zaprzestanie nadużywania wielu spraw ważnych, w walce o dominację. Życie to sport kontaktowy, a wtedy staje się mniej wyczynowy.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Paul Weitz napisał rolę Elle specjalnie dla Lily Tomlin. zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 2016-05-09 5

Babka nie ma problemów ;) Samo życie !Historia jakich wiele …

Współtworzą