Demon 2015

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii wziąć ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany się komplikują, gdy w przeddzień wesela Piotr znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Chwilę po… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Itay Tiran
jako Piotr "Pyton"
Agnieszka Żulewska
jako Żaneta, narzeczona Piotra
Andrzej Grabowski
jako Ojciec Żanety
Tomasz Schuchardt
jako "Jasny", brat Żanety
Katarzyna Herman
jako Gabryjelska
Adam Woronowicz
jako Lekarz
Włodzimierz Press
jako Nauczyciel
Tomasz Ziętek
jako Ronaldo
Cezary Kosiński
jako Ksiądz
Maja Barełkowska
jako Ciotka
Anna Smołowik
jako Świadkowa

Fabuła

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii wziąć ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany się komplikują, gdy w przeddzień wesela Piotr znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Chwilę po makabrycznym odkryciu traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego... opis dystrybutora

Gatunek
Thriller

Szczegóły

Premiera
2015-10-16 (kino), 2015-09-17 (świat), 2016-02-25 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Magnet Man Film
The Chimney Pot (koprodukcja)
Wajda Studio (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska, Izrael
Czas trwania
93 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 9 wiadomości

Recenzje

Nietypowe wesele w ostatnim filmie tragicznie zmarłego reżysera 7
  • 2015-10-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Pyton i Żaneta przygotowują się do ślubu. Pan młody poznaje rodziców i brata dziewczyny, otrzymują również prezent - stary dom. Sielanka kończy się, gdy Pyton dzień przed weselem znajduje w jego pobliżu ludzkie szczątki. Zaczyna zachowywać się inaczej, nie poznaje go ani ukochana, ani przyjaciel. Co się z nim stało i czy miało na to wpływ tajemnicze znalezisko?

Demon, ostatni film Marcina Wrony, to obraz na pograniczu horroru, thrillera, kryminału i dramatu społecznego na wzór Smarzowskiego. Powstał na podstawie sztuki „Przylgnięcie” Piotra Rowickiego, odnoszącej się do żydowskiego motywu dybuka, czyli wstąpienia ducha zmarłego w żyjącą osobę. To właśnie spotkało głównego bohatera – podczas wesela wyraźnie widzimy, że Pyton z kimś „walczy”, zachowuje się jakby był opętany lub cierpiał na skrywaną wcześniej chorobę psychiczną.

Scenariusz do Demona napisali wspólnie Marcin Wrona oraz Paweł Maślona, reżyser i scenarzysta świetnych etiud - za Magmę otrzymał nagrodę w Konkursie Młodego Kina na festiwalu w Gdyni w 2013 roku. Demon jest pierwszym jego filmem pełnometrażowym. Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku obiecujących, mniej lub bardziej znanych aktorach młodego pokolenia: Agnieszce Żulewskiej, znaną również z Chemii, Tomaszu Schuchardzie, który zagrał również w poprzednim filmie Wrony oraz Filipie Pławiaku, odtwórcy głównej roli w tegorocznym Czerwonym pająku Koszałki , tu w roli kuzyna.

Większą część filmu stanowi wesele bohaterów. Ojciec Żanety postanawia wszystkich spić, gdy z jego zięciem coś zaczyna się dziać, żeby następnego ranka niczego nie pamiętali. Świetny jest tutaj Andrzej Grabowski, wystarczająco odwracając uwagę od księdza (Cezary Kosiński) czy lekarza (Adam Woronowicz). Ze względu na niedawną premierę Chemii dość ciężko ogląda się we wspólnych scenach Agnieszkę Żulewską i Tomasza Schuchardta, którzy grają na tyle podobnie, co w poprzednim filmie, że widz się zaczyna zastanawiać,czy aby na pewno kobieta wybrała odpowiedniego mężczyznę – a biorąc pod uwagę bieg wydarzeń ma coraz większe wątpliwości.

Największym atutem filmu jest kreacja głównego bohatera, Pytona, którą stworzył izraelski aktor Itay Tiran. Ten młody artysta ukończył Szkołę Sztuk Teatralnych Beit Zvi w Ramat Gan w Izraelu, ma również wykształcenie muzyczne. Za film Wybaczenie otrzymał nominację do Izraelskiej Nagrody Filmowej. W Demonie rewelacyjnie wciela się w postać owładniętego przez obcą siłę człowieka, który powoli zmienia się, tracąc kontrolę nad własnym zachowaniem. Warto wspomnieć także o zdjęciach Pawła Flisa, świetnie oddających mroczną atmosferę filmu.

Wiele jest w Demonie odniesień do innych twórców polskiego kina, do motywów żydowskich. Stylistycznie jest nierówny – miesza się tu kilka gatunków, co jednocześnie jest zaletą, bo nie jest to film jednoznaczny, z drugiej jednak wprowadza mętlik i ciężko się czasami widzowi połapać w natłoku wydarzeń. Mimo to, demoniczna postać Pytona, ciekawa fabuła, a także liczne nawiązania do znanych obrazów sprawiają, że mamy do czynienia z kinem na dobrym poziomie.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 4

Khaosth 2016-10-02 6

Zastaw się, a postaw się, ale opętanego lepiej schowajcie w piwnicy – takie weselne demon story. Dobra gra, nietuzinkowe połączenie, ale też niespecjalny efekt.

sylphid 2016-03-26 7

Początkowy zachwyt przeszedł w lekkie rozczarowanie. Może 8, nie wiem.

Krzyk_Sowy 2016-03-03 1

Egzorcyzmy Emily Rose to to nie są. W ogóle to jakaś kupa im wyszla. Obejrzalam pierwsze pół godziny a reszte przewijalam. Może komuś się spodoba ale dla mnie ten film to dno.

lorelei 2015-11-10 8

Very, very nice… Podobieństwa do "Wesela" Smarzowskiego ewidentne, ale na pewno nie wyczerpują poruszanych przez film idei i tematów.

Współtworzą