Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, ideologie upadają. Milicjant Żurow zakochuje się w córce sekretarza partyjnego. Po wyjściu na dyskotekę dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełniona okrutna zbrodnia. Oba śledztwa prowadzi kapitan Żurow.
widoczny tu i tam. hasam.

Balabanov niczym Dostojewski penetruję ludzką psychikę, obsadzając akcję w lynchowskiej estetyce. 10

Związek Radziecki, 1984. Data niczym Orwell’owskie „1984”. Pierestrojka i wojna w Afganistanie. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowymi ładunkami 200) lądują nawet w takich małych miasteczkach jak Leninsk, w którym mieszka młoda dziewczyna – Andżelika. Jej narzeczony, walczący w Afganistanie, ginie podczas wojny. Milicjant Żurow zakochuje się w Andżelice, która jest córką sekretarza partyjnego. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści, uprowadzona przez samego Żurowa. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo. Niesprawiedliwie za winnego zostaje uznany gospodarz domu - Aleksiej. Oba śledztwa prowadzone są przez kapitana milicji Żurowa...

Ładunek 200 (2007) -

Miejsce akcji, prowincjonalne miasteczko, przypomina biblijną Sodomę i Gomorę. Miejsce gdzie nie ma czasu na rozwagę, szacunek, pohamowanie. Człowiek dawno stracił na wartości. Tytułowy "Ładunek 200", jest traktowany jako karta przetargowa. Dominująca dewiza dotyczącą życia ludzkiego: "był to był, nie ma to nie ma". Nawet w tak małym miasteczku, jak Lenińsk pojawiło się ponad 20 ładunków...

Film rozpoczyna się sielanką, (jeżeli w ogóle można mówić o czymś takim, w odniesieniu do czasów ZSSR). Szczęście i błogość nie trwają długo. W ciągu kilku minut reżyser rozpoczyna z widzem podróż ze skrajnego szczęścia, aż do skrajnej tragedii. Wraz z rozwojem akcji się zmienia konwencja i klimat filmu, aby na koniec dostarczyć iście Lynchowskich doznań estetycznych. Groza, coś niezrozumiałego, niepojętego nadaje wyrazistości i kontur czynom dalece wykraczającym poza granice moralności, a dziejącym się w rzeczywistości (nie tak odległej). Wątek Andżeliki i Kapitana Żurowa jest czystą Dostojewszczyzną. To jedyne i najbardziej trafne skojarzenie z inspiracją reżysera. Ona przeżywa najgorsze cierpienia. Oczekuje na coś nieznanego i nie do przewidzenia. (niczym Raskolnikow w "Zbrodni i Karze") On stoicki psychopata, inaczej niż Andżelika pojmujący miłość i spełnienie marzeń. Synonim despotycznej władzy. Uważający się za nadczłowieka, który chce uszczęśliwiać innych na swój sposób. Ale ci "Inni" nie proszą go o pomoc i jej nie oczekują. Pokój to scenografia mieszkania typowego mieszkańca ZSSR tamtych czasów. W pokoju matki Żurowa panuje całkowita znieczulica na ludzkie cierpienie zza ściany. Jest to głos starszego pokolenia rosyjskiego, któremu wpojono iż nie należy o nic prosić, niczego nie można wymagać i nie powinno wtykać nosa w nie swoje problemy. Jednak akcja i bohaterowie z mieszkania Kapitana Żurowa udowadniają, że życie to nie fotel, wódka, kapcie i telewizja.

Ładunek 200 (2007) -

"Ładunek 200" Alekseja Balabanova jest kinem osobistym. Reżyser pracował na rzecz Armii Czerwonej jako tłumacz. Jego film to typowe biograficzne rozliczenie z przeszłością, z upadłą potęgą ZSSR. Jest to głos reżysera nawołującego do zerwania i odcięcia się od ciemnych kart historii Rosji. Balabanov stoi po stronie wolności, nawet tej prowizorycznej, którą trzeba wykorzystywać. Rosjanie nic nie osiągną dumnie nosząc się z historią Wielkiej Rosji sprzed 89’ roku. Komunizm nie był spełnieniem marzeń najzwyklejszych obywateli podległych Kremlowi, co reżyser fenomenalnie obrazuje kreacją Aleksieja, prowincjonalnego dilera spirytusu.

Ładunek 200 (mam nadzieję) jest kontynuacją, nie zwieńczeniem, renesansu kina rosyjskiego w Polsce. Kina mocnego, wyrazistego, osobistego, niehollywoodzkiego, przełomowego, a przede wszystkim bratniego naszym problemom, kulturze czy historii...

4 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 4
JakubWyklety 8

Do momentu w którym dramat nie zamienił się w thriller, byłem zachwycony. Gdy thriller zaczął zmieniać się w …. Chory byłem po tym filmie.

miodzik 9

Mocny film – Film wywołał w Rosji wiele kontrowersji. Najbardziej wstrząsające jest jednak to, że scenariusz został przez Bałabanowa oparty na prawdziwej historii.

Anonimowy

Czy wiecie co znaczył… – Czy wiecie co znaczył skrót CCCP w Polsce przed obaleniem muru berlińskiego.
np. *C*órka *C*esarza *C*ałuje *P*iekarza
Jest ich znacznie jeszcze więcej.
Piszcie

fantasta Anonimowy 8

Cep Cepa Cepem Pogania

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…