To tylko koniec świata 2016

Juste la fin du monde

Śmiertelnie chory pisarz, powraca do domu po długiej nieobecności, powiedzieć rodzinie, że umiera.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz inna 1 nagroda, 3 nominacje i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 15 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Léa Seydoux
jako Suzanne
Marion Cotillard
jako Catherine
Vincent Cassel
jako Antoine
Gaspard Ulliel
jako Louis
Nathalie Baye
jako Matka

Fabuła

Film opowiada historię 34-letniego Louisa, który powraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza swojej matce i rodzeństwu ogłosić, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie stanie mu jednak niezwykle zawiła przeszłość. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy

Szczegóły

Premiera
2017-02-10 (kino), 2016-05-19 (świat)
Dystrybutor
Hagi
Wytwórnia
Sons of Manual
Téléfilm Canada
MK2 Productions (koprodukcja)
Kraj produkcji
Francja, Kanada
Inne tytuły
It's Only the End of the World (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
97 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

To wciąż jest Dolan, który urzeka – twórczą emfazą, wizualnym dopracowaniem i igraniem z otaczającą nas popkulturą. Jednak psychologiczna szarża momentami staje się groteską. 6
  • 2016-07-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Popkulturowe zapędy Xaviera Dolana, które do tej pory stanowiły o jego sile, trafiły na mocnego przeciwnika. Opowiadanie o przemijaniu, śmierci i rodzinnym rozliczaniu z przeszłości nie zasługuje na skróty myślowe, teledyskowe przerywniki złożenie ze wspomnień z dzieciństwa i serie monologów czy wrzaskliwych rozmów pełnych zbędnych słów.

To tylko koniec świata tętni słowami. Bohaterowie uzewnętrzniają swoje uczucia w dość pokrętny sposób, krzyczą i walczą z prawdziwym zaangażowaniem. Dolan wrzuca do zamkniętego rodzinnego świata znajomego, członka rodziny, który staje się obcym. Nie tyle obcym, co obiektem pożądania, żalów i idealizacji. Spotkanie po niemal dwunastu latach wywołuje kaskadę oburzenia, miłości i chęci odbudowania więzi. Jednak postaci zostają grubo narysowane w niezwykle nachalny sposób.

Członkowie rodziny z automatu otrzymują polaryzujące cechy, które są tylko podbijane. Suzanne (Léa Seydoux jest zapatrzona w brata dramatopisarza z sukcesami w swoim portfolio. Idealizuje jego życie i podziwia jego osiągnięcia, marząc o podobnym wyrwaniu się z małego miasteczka. Antoine (Vincent Cassel) cierpi na kompleks niższości. Zazdrość i poczucie niespełnienia napawa go agresją. Matka (Nathalie Baye) niesie w sobie ogromne pokłady akceptacji i zrozumienia. Natomiast Catherine (Marion Cotillard), jak to zwykle bywa w przypadku obserwatorów z zewnątrz, niesie trafne komentarze i zdaje bardzo dobre pytania niczym psycholog na sesji terapeutycznej.

Pokrętna rodzinka Dolana może irytować i budzić politowanie, jednak nie można odebrać temu filmowi formalnego perfekcjonizmu. Twórca Mommy buduje swój świat na zbliżeniach, z wytrwałością śledzi emocjonalne twarze swoich bohaterów. Taki intymny związek, który nie wzbudza uczucia dyskomfortu, jest ogromną siłą Kanadyjczyka. Z To nie koniec świata można wyciągnąć kilka pięknych momentów: wspomnienie dzieciństwa przy dźwiękach Dragostea Din Tei O-Zone czy rozmowa matki z synem o bezwarunkowej miłości.

To wciąż jest Dolan, który urzeka – twórczą emfazą, wizualnym dopracowaniem i igraniem z otaczającą nas popkulturą. Jednak psychologiczna szarża momentami staje się groteską, a konflikt przy stole nie prowadzi do żadnych zmian i wniosków. Wykrzyczane słowa nie przynoszą ulgi. To tylko koniec świata przyniósł rozczarowanie związane ze zbyt dużymi oczekiwaniami.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Reda Kateb był pierwszym wybrańcem do roli Antoine'a. Vincent Cassel zastąpił go w ostatniej chwili. zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 2017-02-14 3

Przereklamowany ! Jakiś taki nijaki ,bezpłciowy i przynudza ! …fabuła do niczego, całość wpada jednym uchem, drugim wypada czyli przerost formy nad treścią ! Ble,ble,ble… ;)

Współtworzą