Sully 2016

Pilot samolotu pasażerskiego po jego uszkodzeniu podejmuje decyzję o lądowaniu na rzece Hudson.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 22 luty 2019, piątek 18:30 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 8 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Hanks
jako Chesley "Sully" Sullenberger
Laura Linney
jako Lorraine Sullenberger
Anna Gunn
jako Dr Elizabeth Davis
Sam Huntington
jako Jeff Kolodjay
Aaron Eckhart
jako Jeff Skiles
Valerie Mahaffey
jako Diane Higgins
Delphi Harrington
jako Lucille Palmer
Mike O'Malley
jako Charles Porter
Jamey Sheridan
jako Ben Edwards
Holt McCallany
jako Mike Cleary
Katie Couric
jako Katie Couric
Chris Bauer
jako Larry Rooney

Fabuła

15 stycznia 2009 roku cały świat był świadkiem „cudu na rzece Hudson”, kiedy to kapitan „Sully” Sullenberger (Hanks) posadził uszkodzony samolot na zimnych wodach rzeki Hudson, ratując życie 155 osobom znajdującym się na pokładzie. Jednak, mimo że opinia publiczna i media głośno wychwalały Sully'ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat
Słowa kluczowe
krew, helikopter, wódka, eksplozja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-12-02 (kino), 2016-09-02 (świat), 2017-04-05 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Flashlight Films
The Kennedy/Marshall Company
Malpaso Productions zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Miracle on the Hudson (USA)
Sully: Miracle on the Hudson (Wielka Brytania)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
96 minut
Budżet
60 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Clint Eastwood salutuje Ameryce i kocha ją bezgranicznie, jednak niestety mniejszą miłością i brakiem wiary w brak granic darzy kino. 5

Clint Eastwood już dawno zostawił ważny i poważny ślad swoich zębów na amerykańskiej kinematografii. Znowu ją podgryza, tylko w to samo miejsce i lekko stępionymi kłami. Sully to kino poprawne, znowu stworzone w rytm hymnu amerykańskiego, ale oczywiście niepropagandowe. To po prostu kino przezroczystości i powtórzeń, a pomysłu na opowiedzenie historii o niesamowitej historii brak.

Reżyser bierze się za historyczne wydarzenie w dziejach linii lotniczych i w ogóle amerykańskiego państwa – cud na rzece Hudson. Pilot awaryjnie ląduje na rzece, a ze 155 pasażerów przeżywa 155. Mamy zmieszaną perspektywę -raz wspomnienia, raz czas po wydarzeniach. Na początku widzimy, jak nasz bohater zostaje oblany szklanką zimnej wody, bo będąc oczywiście skromnym człowiekiem, nie reagując na wiwaty i tak słyszy w swoją stronę pieśni pochwalne, a lokalne bary nazywają drink na jego cześć. Tym otrzeźwieniem jest dochodzenie prowadzonego w tej sprawie, rutynowe i niezbędne w każdej sytuacji krytycznej – tym bardziej tak wyjątkowej. Nie wszyscy jednak chcą złożyć kwiaty na ręce kapitana Sulliego. Zaczyna się szukanie dowodów na niedopatrzenie ze strony pilotów i ich niepotrzebne bohaterstwo, gdyż według „symulatorów” można było się nie popisywać i wylądować na dwóch lotniskach w pobliżu. W tym wszystkim nasz kapitan przypomina o czynniku ludzkim i w tym momencie oko ma za zadanie się zaszklić.

Sully to film spięty od początku do końca, salutujący poprawności politycznej, ale co najbardziej szkodliwe dla kina – przeciętności i prostolinijnej narracji. Bohaterowie są czarno-biali. Kapitanowie przeżywający rozterki, nie mogący spać po nocach są nękani przez grupę dochodzeniową – wszystko jest przedstawione porządnie, ale bez żadnej brawury i pomysłu innego, niż spojrzenie Toma Hanksa, który jest tutaj najskromniejszym bohaterem na świecie, nieskażony blazą, pokrzywdzony przez władze. Jednak po wielkiej przemowie, będącej momentem kulminacyjnym (nikogo nie zaskakującym) filmu, zostaje on odkupiony w oczach wszystkich. Obywatele od początku wiedzieli, że zrobił wszystko co mógł, jednak musiało się pojawić kilka pseudo złych charakterków. Dzięki temu mamy proste komunikaty i postulaty filmowe o skromności bohaterstwa, sile i mądrości społeczeństwa amerykańskiego.

Wszystko w tym filmie jest wypolerowane, a rysy które się pojawiają na poszczególnych elementach zastawy są nam od początku znane. Nie musimy oglądać tego filmu żeby wiedzieć co się w nim wydarzy i nie mówię tutaj o warstwie tematu – bo jeżeli coś jest oparte na faktach, to oczywiste że na zwroty akcji nie liczymy. Brak elementu zaskoczenia w narracji. Clint Eastwood po prostu śni sobie smacznie o Ameryce i zajmuje się lekturą kolejnych kart jej wielkiej historii, filmowo pozostając w tyle. Reżyser salutuje Ameryce i kocha ją bezgranicznie, jednak niestety mniejszą miłością i brakiem wiary w brak granic, darzy kino.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 28 września 2015 do 29 kwietnia 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 4

i_darek1x 2016-12-19 4

Szału nie ma ! Ogólnie jak ze wszystkim czyli prawda leży po środku ;) A tak po za tym liczyłem na coś bardziej interesującego ? Ale niech każdy sam obejrzy film i oceni ! ;)

Sebioslaw 2017-05-02 8

Bardzo dobry, do tego na faktach. Takie kino lubię!

simonperch 2016-12-25 6

Obecna rola Clinta w Hollywod jest dość specyficzna.

ManFromTheBoat 2016-12-22 2

Kinematografia niskich lotów.

Współtworzą