Sama przeciw wszystkim 2016

Miss Sloane

Elizabeth Sloane (Jessica Chastain) jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 27 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jessica Chastain
jako Elizabeth Sloane
Gugu Mbatha-Raw
jako Esme Manucharian
Mark Strong
jako Rodolfo Schmidt
Alison Pill
jako Jane Molloy
Jake Lacy
jako Forde
Michael Stuhlbarg
jako Pat Connors
John Lithgow
jako Ron M. Sperling, kongresmen
Sam Waterston
jako George Dupont
Jack Murray
jako Buzzcut
Dylan Baker
jako Moderator
Kyle Mac
jako Moore
Douglas Smith
jako Alex

Fabuła

Elizabeth Sloane (Jessica Chastain) jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych doświadczeń, Elizabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom. Wspierana przez biznesmena Rodolfo Schmidta (Mark Strong) i zespół młodych talentów, wypowiada wojnę amerykańskim producentom broni. Szybko staje się jasne, że w starciu z najgroźniejszym przeciwnikiem w karierze, za wygraną przyjdzie jej zapłacić naprawdę wysoką cenę. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
więzienie, przyjaźń, pistolet, telewizja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-06-02 (kino), 2016-11-11 (świat)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Transfilm
Archery Pictures
Canal+ Distribution zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, USA
Czas trwania
132 minut
Budżet
13 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Sama przeciw wszystkim to ciekawa i dobrze napisana historia polityki zza kulis i wprowadzenie pytania, czy cel uświęca środki? 7

Są produkcje, przy których przychodzi nam zanucić „ale to już było…” i to wcale nie oznacza, że film powinien zostać zutylizowany. Takim przykładem znanej nam już konwencji, ale zrobionej z energią, brawurą i charyzmą jest Sama przeciw wszystkim. Intrygująca rozgrywka polityczna oglądana od bardzo nieoficjalnej strony.

Naszą bohaterką jest znana, skuteczna, odnosząca sukcesy i od nich uzależniona, lobbystka – Elizabeth Sloane. Powieka nigdy jej nie drga, ręce się nie pocą, nie zna pojęcia „życie prywatne”, czy odpoczynku. Przerwy robi sobie tylko na łyknięcie tabletki, która utrzyma ją dłużej w szyku podczas niekończącej się walki politycznej. Odchodzi z prestiżowej firmy, by pomóc zatrzymać ustawę o wolnym i łatwiejszym dostępie do broni w Stanach Zjednoczonych. Temat od jakiegoś czasu bardzo głośno poruszany w USA, kiedy cola w automacie może niedługo leżeć koło pistoletu. Elizabeth podejmuje się zdobywać głosy, przekonywać kongresmenów różnymi strategiami. Raz czystszymi zagrywkami, raz mniej. Można powiedzieć, że idzie po trupach do celu i ten ją o wiele bardziej interesuje, niż ludzie. Mimo że misja, której się podejmuje jest właśnie z myślą o wielu ludziach.

Film w dynamiczny sposób pokazuje kulisy działań polityki małej i dużej, ale bez przerysowania i naśladowania piekła z Dantego. Nasza postać nie jest diabłem, a kobietą z krwi i kości. Mimo że ucieka się do wielu sztuczek i nieczystych zagrań, knuje niczym kobieca wersja Franka Underwooda, to robi to w imię jakiejś idei. Tutaj pojawia się ciekawy rebus dla widza. Czy kibicować komuś, kto nie chce wcale uzyskać sympatii widza, ale jednak robi coś, co dla części oglądających jest działaniem słusznym? Czy mimo niepopierania jej metod i praktyk, którym daleko od etycznych i moralnych, można popierać intencje? Czy cel uświęca środki? Czy by osiągnąć sukces, trzeba grać według tych zasad (a właściwie je łamać) co wróg?

Na szczęście film nie jest zrobiony z myślą o głównej bohaterce, zagranej przebojowo i intensywnie przez Jessice Chastain. Chociaż kamera nie odwraca od niej wzroku, to nie jest to przewidywalny skok na rolę życia, a przynajmniej jeżeli jest taki plan, nie zagaduje on opowiadanej historii. A ta jest pełna napięcia i hipnotyzująca dzięki świetnie napisanemu scenariuszowi, dobrze skrojonym dialogom i chwilami, wcale nie tak oczywistymi, zagraniami fabularnymi. Tak, jak lobbystka Slane potrafi zaskoczyć swoich współpracowników i rywali, tak udaje się to w filmie Johnowi Maddenowi wywołać u widza. Dramaturgia bucha w tymi filmie dialogiem i do pieca podkłada się rytmicznie rozłożonym akcentem.

Sama przeciw wszystkim jest filmem z rodzaju tykającej bomby, której dźwięk jest nam znany, jednak nie wiemy kiedy wybuchnie i jakie zniszczenia spowoduje.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Barbarka88Rz 2017-11-27

Genialna Jessica, świetne widowisko. Mimo obaw (tematyka polityczna) film okazał się wyśmienity, całkowicie pochłonął moją uwagę. Można go śmiało polecać :)

Simon_Says 2017-07-28 7

Kolejna świetna rola Jessicy Chastain!!! Film to thriller polityczny i w tej kategorii bardzo dobry

i_darek1x 2017-04-07 4

Może zainteresowanych tematem film wciągnie ? Ja liczyłem na coś bardziej interesującego ? I jakoś mnie nie zainteresował i nie wciągnął ;) Ogólnie obleci !

Współtworzą