Ghost Dog: Droga samuraja 1999

Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog (Forest Whitaker), jest czarnoskórym zawodowym mordercą pracującego dla jednego z podrzędnych bossów włoskiej mafii. Jest typowym wychowankiem ulicy - podczas napadu lub porachunków pomiędzy młodocianymi gangami zostaje przypadkowo ocalony przez prawdziwego gangstera, akurat przechodzącego ulicą. Odtąd Louie (John… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Forest Whitaker
jako Ghost Dog
John Tormey
jako Louie
Cliff Gorman
jako Sonny Valerio
Dennis Liu
jako Właściciel chińskiej restauracji
Frank Minucci
jako Big Angie
Richard Portnow
jako Frank, przystojniak
Tricia Vessey
jako Louise Vargo
Henry Silva
jako Ray Vargo
Gene Ruffini
jako Stary Consigliere
Frank Adonis
jako Ochroniarz Sonny'ego Valerio
Victor Argo
jako Vinny
Damon Whitaker
jako Młody Ghost Dog

Fabuła

Ghost Dog (Forest Whitaker), jest czarnoskórym zawodowym mordercą pracującego dla jednego z podrzędnych bossów włoskiej mafii. Jest typowym wychowankiem ulicy - podczas napadu lub porachunków pomiędzy młodocianymi gangami zostaje przypadkowo ocalony przez prawdziwego gangstera, akurat przechodzącego ulicą. Odtąd Louie (John Tormey), stanie się jego zleceniodawcą i panem. Jako że Ghost Dog jest wyznawcą zen i zasad tradycyjnego kodeksu samurajskiego bushido, który nakazuje przede wszystkim całkowite oddanie swemu panu, wykonuje wszystkie zlecenia i stale doskonali swoje umiejętności. Mieszka w spartańskich warunkach na dachu obok gołębnika, ćwicząc kendo i oddając się medytacjom w oczekiwaniu na kolejne zlecenia, przesyłane przez mafiozów za pośrednictwem gołębi. Pracuje zawsze w nocy, pojawia się bezszelestnie, jak duch (wszak nazywa się Ghost Dog) i bezbłędnie wykonuje swoje zadanie nie pozostawiając żadnych śladów... Zawsze opanowany, precyzyjny, bez emocji, jest przecież tylko narzędziem w ręku swego pana i mistrza. Narzędziem doskonałym, jak miecz samuraja. Pracuje w białych rękawiczkach, używa najnowocześniejszej broni, elektronicznych narzędzi, nie rozstając się przy tym z małą książeczką - Hagakure - księga samuraja, będącej zapisem bushido. Niestety, podczas likwidacji jednego z przestępców, świadomie pozostawia przy życiu świadka, młodą dziewczynę, czytającą samurajską powieść Rashomon. Odtąd nie zazna już spokoju - gangsterzy wydają na niego wyrok śmierci. Stanowiący zaprzeczenie samuraja Ghost Doga - brzuchaci, ubrani w dresy, sweterki w kratę i garnitury, pamiętające czasy, gdy rzeczywiście rządzili ulicami, za to wciąż z ogromnymi, chromowanymi pistoletami urządzają prawdziwą obławę na "czarnucha", który jednak nie pozostaje bezczynny, zwłaszcza, gdy gangsterzy niszczą jego gołębnik i sanktuarium zen. Giną wszyscy w różnych, nierzadko nie pozbawionych humoru, sytuacjach. Poza Louim - panem życia i śmierci Ghost Doga. Jak w samu rajskiej przypowieści, daimyo egzekwuje swoje prawa - karą za nieposłuszeństwo samuraja może być tylko śmierć. Anonimowy

Gatunek
Akcja, Kryminał, Dramat
Słowa kluczowe
przemoc, honor, morderca, mafia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-02-04 (kino), 1999-05-18 (świat), 2005-04-01 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Francja, Japonia, Niemcy, USA
Inne tytuły
Ghost Dog (Australia)
Ghost Dog - Der Weg des Samurai (Niemcy)
Ghost Dog, la voie du samouraï (Francja)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
116 minut
Budżet
2 000 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 4

Avatar square 200x200

tfilippo 2010-12-28 8

Nie lubię kultury HH, natomiast przepadam za Jarmuschem, kodeksem Bushido i Whitakerem – A zatem plusy przesłoniły minusy, chociaż film nie jest idealny i można robić w trakcie jego oglądania coś innego, co jest cechą kina Jarmuscha:)

pablo75 2010-04-09 7

7/10 – Film o duchowej przemianie,o człowieku,który ma swoje zasady i dla nich jest gotów nawet zginąć. Świetna rola Foresta!!!

zolw999 2008-05-28 9

film jedyny w swoim rodzaju – jak napisałem w temacie i zaznaczę to jeszcze raz "jedyny w swoim rodzaju". niesamowity klimat, świetnia muzyka, super scenariusz, gra aktorów. jeden z moich ulubionych filmów. prawdziwa perełka, kto jeszcze go nie oglądał powinien to zrobić.

Yasha 2007-02-04

Kapitalny film – Jak wyżej.

Współtworzą