Tajemnice Bridgend 2015

Bridgend

Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hannah Murray
jako Sara
Josh O'Connor
jako Jamie
Adrian Rawlins
jako Vicar
Patricia Potter
jako Rachel
Nia Roberts
jako Matka Thomasa
Scott Arthur
jako Thomas
Aled Llyr Thomas
jako Danny
Elinor Crawley
jako Laurel
Jamie Burch
jako Angus
Mark Charles Williams
jako Bliźniak
Adam Byard
jako Bliźniak

Fabuła

Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w jednym z nich. Zdesperowany ojciec za wszelką cenę stara się uchronić swoje dziecko przed zgubnym wpływem znajomych, podczas gdy w Bridgend dochodzi do kolejnych samobójczych śmierci. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2015-12-11 (kino), 2015-01-25 (świat)
Dystrybutor
M2 Films
Wytwórnia
Blenkov & Schønnemann Pictures
Four Sons Pictures
Kraj produkcji
Dania
Inne tytuły
A Bridgend Story (alternatywna pisownia)
Czas trwania
95 minut
Budżet
1 000 000 GBP

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Tajemnice Bridgend nie są filmem pozbawionym wad, nie można im jednak odebrać wizualnego porządku i spójnej koncepcji tajemnicy unoszącej się nad walijskim lasem samobójców. 6
  • 2016-04-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Z dużym mrokiem, informacyjną powściągliwością i artystycznym zacięciem Jeppe Rønde snuje swą opowieść. Momentami popada w uwielbienie nad formalną stroną, w której górę przejmują piękne kadrowanie i muzyka wprawiająca w rozedrganie, aby opowiedzieć o tajemniczych samobójstwach młodzieży z małego miasteczka. Walijski las w swym mroku i tajemnicy jest bliższy baśniom braci Grimm, choć do bajkowej aury i zmyślnego moralizowania bardzo mu daleko.

Bridgend to miasteczko osamotnione, zatopione w ponurej atmosferze, które nie napawa optymizmem. Ludzie żyją tu w małej społeczności, ale odlegli od siebie. Jedynie młodzież w szaleńczej burzy hormonów odnajduje ukojenie w mocno zakrapianych imprezach i wspólnych wyprawach do lasu. Sara (Hannah Murray) przybywa do miasta wraz z ojcem policjantem. Po latach musi na nowo odnaleźć swoje miejsce i wkomponować się w rozszalałe emocje. Czy jako outsiderka, człowiek z zewnątrz odkryje tajemnice mrocznego lasu, w którym co miesiąc młody człowiek wiąże sobie pętlę na szyi?

W Tajemnicach Bridgend nic nie jest oczywiste. Całość spowita jest aurą grozy, mgły i niewypowiedzianych pretensji. Młodzież przyjmuje postawę nihilistyczną, buntuje się przeciwko dorosłym, którzy zajęci swoimi sprawami nie zwracają uwagi na ich problemy. Wielu dotyka fala bezradności, znajdująca ujście w agresji czy całkowitej obojętności. Reżyser nie szuka uzasadnień zachowań, nie buduje portretów psychologicznych, zatapia się raczej w psychodelicznej powściągliwości i poszarpanej fabularności.

Rønde nie daje odpowiedzi na zadawane pytania. Buduje swój film na wątpliwościach, napięciu, pozostawiając najważniejsze momenty gdzieś poza kadrem. Przez to Tajemnice Bridgend w dużej mierze opierają się na wrażeniach i poczuciu zagrożenia. Do tego muzyka Karstena Fundala z elektronicznym brzmieniem przywodzi na myśl filmy Nicolasa Refna. Wkręca się aż do trzewi i emocjonalnie rezonuje, nie pozostawia obojętnym. I choć momentami widać, ze Rønde upaja się wizualnymi rozwiązaniami i tworzeniem metafor, film trzyma w napięciu i zaskakuje od początku do końca.

Tajemnice Bridgend nie są filmem pozbawionym wad: nieadekwatne dialogi, nachalna symbolika i oderwanie fabuły od czasu, jakby dana historia miała zyskać uniwersalny wydźwięk. Nie można im jednak odebrać wizualnego porządku i spójnej koncepcji tajemnicy unoszącej się nad walijskim lasem samobójców. To reżyserska impresja na temat młodzieńczej seksualności, poszukiwania i zagubienia.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które wystąpiły w Walii w latach 2007-2013, gdzie duża grupa nastolatków popełniła samobójstwo, w różnym czasie. Nikt nie wiedział, dlaczego to zrobili. zobacz więcej

Komentarze 4

fredaser 2018-06-13 2

Ciekawa ścieżka dźwiękowa, poza tym nic mi się tu nie spodobało..

Krzyk_Sowy 2016-03-13 5

Pierwsza połowa filmu ok ale druga tak strasznie się ciągneła że nie mogłam doczekać się końca filmu

JakubWyklety 2016-02-29 7

Więcej tu fantasy, niż dramatu. Więcej igrania z wyobrażonymi kreacjami popkultury z Bellą i Katniss na czele, niż osobami "opartymi na faktach".

sylphid 2016-01-08 6

5/6 świetna forma, nieprzystająca treść.

Współtworzą