Godsend 2004

Kiedy młody chłopiec Adam ginie w wypadku jego rodzice (w tych rolach Kinnear i Romijn) nie są w stanie dopuścić do siebie myśli, że już nigdy go nie zobaczą. Dlatego, kiedy zgłasza się do nich pewien tajemniczy ekspert (De Niro) i proponuje udział w nielegalnym eksperymencie klonowania, rodzice Adama zgadzają się by poddać… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 16 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Greg Kinnear
jako Paul Duncan
Rebecca Romijn
jako Jessie Duncan
Robert De Niro
jako Richard Wells
Cameron Bright
jako Adam Duncan
Merwin Mondesir
jako Maurice, młody bandyta
Sava Drayton
jako Młody bandyta
Jake Simons
jako Dan Sandler
Elle Downs
jako Clara Sandler
Edie Inksetter
jako Footlocker Cashier
Raoul Bhaneja
jako Samir Miklat
Jenny Cooper
jako Sandra Shaw
Thomas Chambers
jako Jordan Shaw

Fabuła

Kiedy młody chłopiec Adam ginie w wypadku jego rodzice (w tych rolach Kinnear i Romijn) nie są w stanie dopuścić do siebie myśli, że już nigdy go nie zobaczą. Dlatego, kiedy zgłasza się do nich pewien tajemniczy ekspert (De Niro) i proponuje udział w nielegalnym eksperymencie klonowania, rodzice Adama zgadzają się by poddać syna temu procesowi. Adam wraca, aczkolwiek nie ten sam... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Horror
Słowa kluczowe
sen, krew, inżynieria genetyczna, pogrzeb zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2004-09-24 (kino), 2004-04-30 (świat), 2005-02-24 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Kraj produkcji
Kanada, USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
102 minut
Budżet
25 000 000 USD

Recenzje

Upośledzony wnuk Frankensteina 3
  • 2007-01-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Koncept nawiedzeń przez złe duchy, pokąsania przez wampiry, wilkołaki, dręczenia przez strzygi, demony, inkuby lub dybuki jest znany jak świat legend i podań ludowych szeroki. Niemożliwie wyeksploatowany z różnym powodzeniem w literaturze pięknej i kinematografii. Niestety zwykle z miernym powodzeniem. Za to z zadęciem, od którego zrywa powałę. Aż trudno w to uwierzyć, że przy tym natłoku treści ciągle znajduje wierną widownię. Ostatnio temat został poszerzony o zagadnienia futurystycznych technologii, również genetyki. W tym przypadku mamy do czynienia z eksperymentem genetycznym, kontrowersyjnym zagadnieniem natury nie tylko medycznej, ale i moralnej – klonowaniem.

Młode małżeństwo Jessie i Paul (Greg Kinnear i Rebecca Romijn-Stamos) tracą jedyne dziecko - syna, o imieniu Adam (Cameron Bright), którego poznajemy w dzień jego ósmych urodzin. Być może jego imię ma być aluzja do księgi Genesis i dzieła stworzenia, zwłaszcza jeśli tytuł filmu, nazwa kliniki płodności (nawiązujący do The Godsend z 1980) znaczy "dar boży". Na drugi dzień po urodzinach chłopiec ginie tragicznie, a zrozpaczeni rodzice zaczynają być nagabywani przez Wellsa, osobliwego doktora genetyki, służącego pomocą w odzyskaniu dziecka o ile zgodzą się sklonować jego materiał komórkowy. Eksperyment udaje się a Duncanowie cieszą się „nowym” Adamem, omijając skrzętnie wszelkie niejasne kwestie związane z tym przedsięwzięciem naukowym. Jednak dr Wells, jak się okazuje człowiek szalony i niebezpieczny, nie mówi rodzicom wszystkiego, ukrywając makabryczną prawdę, jakim w istocie materiałem genetycznym posłużył się podczas tworzenia zygoty. Wkrótce po ósmych urodzinach z chłopcem zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ma nocne koszmary, w których nawiedza go duch innego dziecka, Zacharego. Kim jest ów Zachary i dlaczego dręczy Adama? Na te pytania Jessie i Paul będą się starali odpowiedzieć, aczkolwiek niezupełnie uczciwie, gdyż paraliżuje ich strach o ponowną utratę syna, uniemożliwiając im stwierdzenie tego, co twórca scenariusza łopatologicznie sugeruje widzowi. Okazuje się bowiem, że sklonowane komórki zachowują pamięć materiału macierzystego, tak więc biologiczny „replikant”, z którym mamy do czynienia to nic innego, niż laboratoryjnie stworzony, pozbawiony swojej woli golem, na podobieństwo eksperymentu dr Frankensteina.

Prawdę mówiąc od pierwszych ujęć przeczuwałam, że mam do czynienia ze straszliwą chałą, zakalcem – można rzecz, ale zaparłam się w fotelu z mocnym postanowieniem dotrwania do końca, i z nadzieją, że może jednak uda się reżyserowi coś upiec z tego ciasta. Niestety „Godsend” nie sięga „Szóstemu zmysłowi” i podobnym filmom tego typu do zelówek. Nawet „Omen” posiada więcej wdzięku i zdolności, by zatrzymać uwagę odbiorcy, choć operuje o wiele głupszą formułą, niż zaproponowano tutaj w tym w sumie niebanalnym, ale zmarnowanym pomyśle, nawiązującym do klasyków tego gatunku cytującym co rusz jego sztandarowe pozycje, niestety - bez powodzenia. Filmowej narracji to nie pomaga, aczkolwiek trudno temu obrazowi odmówić solidnego wykonania od strony technicznej. Żal jedynie dobrych aktorów biorących udział w tej chybionej produkcji. Godsend mógłby być również głosem w dyskusji w ważnej, społecznej kwestii dotyczącej zabiegów klonowania, ale przez swą nieudolność w operowaniu tematem traci taką możliwość.

Szkoda czasu. Odradzam nawet zagorzałym entuzjastom opowieści o golemach, dybukach i Frankensteinach.

6 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Avatar square 200x200

eexcited 2008-09-10

niezly – mozna obejrzec

Współtworzą