Konwój 2016

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Janusz Gajos
jako Nowacki, dyrektor więzienia
Robert Więckiewicz
jako Sierż. Zawada
Ireneusz Czop
jako "Nauczyciel"
Przemysław Bluszcz
jako Sierż. Berg
Mirosław Zbrojewicz
jako Ksiądz

Fabuła

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością, mający odmienne motywacje udziału w akcji. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki dyrektora Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który z tajemniczych powodów nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Wkrótce okazuje się, że strażnicy wiozą kompletnie innego człowieka niż myśleli – o wiele bardziej niebezpiecznego – i tylko nieliczni znali całą prawdę przed ruszeniem w trasę. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Wydarzenia nabierają dodatkowo tempa, gdy w pościg za konwojem wyrusza Nowacki. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Kryminał
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, śledztwo, prokurator zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-01-13 (kino)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Profil Film
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Telewizja Polska (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
92 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Maciejowi Żakowi udało się stworzyć opowieść, która rezonuje po obejrzeniu. To, co wydaje się scenariuszowym niedostatkiem, po dłuższym namyśle zaczyna pracować na korzyść filmowego świata. 7
  • 2016-12-22
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Prawdziwie aktorskie kino drogi, które nie mami tanimi chwytami obliczonymi na radosne zabawianie przekleństwami czy wybuchami. Podwójna moralność zamknięta w małej przestrzeni wątpliwości. I choć Maciej Żak, podobnie jak Patryk Vega w efektownym Pitbullu, opowiada o sprawiedliwości, granicach dobra i zła oraz prywatnym kodeksie zasad bohaterów, robi to w o wiele bardziej wyważony sposób. Konwój staje się przez to kameralną opowieścią pełną zmian postaw i poszukiwania odpowiedzi.

Warszawskie więzienie. Dwóch więźniów ma być przetransportowanych na drugi koniec Polski. Domniemany pedofil i morderca trafia do okratowanego samochodu, gdzie staje się całkowicie zdany na konwojentów. Czterech mężczyzn z bronią przy pasie będzie się musiało zmierzyć z oczekiwaniami kolegów, rozkazami dyrektora więzienia i własnym sumieniem. Maciej Żak doskonale wymieszał postawy postaci: Berg (Przemysław Bluszcz) chce po prostu dostarczyć więźnia na miejsce, były wojskowy (Łukasz Simlat) nie zawaha się przed użyciem siły, Zawada (Robert Więckiewicz) staje się narzędziem dyrektora (Janusz Gajos), który samodzielnie wymierza sprawiedliwość oraz pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek) stający w obronie człowieczeństwa przestępcy. Samochód jedzie, antagonizmy narastają, a proste zadanie coraz bardziej się komplikuje.

Konwój posiada bardzo prostą konstrukcję. Bohaterowie zostają wrzuceni do małej przestrzeni, a wszelkie fabularne rozwiązania opierają się na ich relacji i poglądach. Z biegiem czasu i zbliżania się do celu podróży ich przekonania ewoluują, doprowadzając do licznych zmian tempa i temperatury opowiadania. Cały urok i siła tkwi w polaryzacji między postaciami, która jest niezwykle intrygująco odegrana przez aktorów. Żak sprawia, że nikogo nie można ocenić jednoznacznie. Powoli odkrywa karty, nakreślając psychologiczne portrety i motywacje.

Reżyserowi Supermarketu udało się stworzyć opowieść, która rezonuje po obejrzeniu. To, co wydaje się scenariuszowym niedostatkiem po dłuższym namyśle zaczyna pracować na korzyść filmowego świata. Niedopowiedzenia pozwalają na budowanie dwuznaczności, a proste zadanie zmienia się w pościg na śmierć i życie. Konwój trzyma napięcie i wprowadza ciekawą polemikę z system więziennictwa.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Avatar square 200x200

vivaldik 2017-01-21

Brawo TWÓRCY tego filmu ! Brawo ! Nie potrzeba czekać na amerykańskie chłamy; Polacy potrafili napisać, zagrać i zrealizować perełkę !
Tylko, czy to naprawdę z realu ? Wychodzący po projekcji doszukiwali się rączki Pana Zbyszka; czy aby nie przesadzili ?
Mocny film i baaaaaaaardzo dobry !

Marta_Kowalewska 2016-12-29

Widziałam zwiastun i projekcję w więzieniu- wydaje się być naprawde mocny i dobry. Chętnie wybiorę się do kina sprawdzić jak przedstawili pracę służby więziennej ;)

Sebioslaw 2016-11-12

Obsada z najwyższej półki. Nie mogę się doczekać tego tytułu…

Współtworzą