Vaiana: Skarb oceanu 2016/I

Moana

Animacja opowiada o przygodach nastolatki, która wyrusza na morską wyprawę, aby uratować swoich ludzi. Podczas podróży poznaje dobrodusznego Maui, który uczy ją, jak zostać mistrzem w poszukiwaniu fal. Oboje żeglują na otwartym oceanie, napotykając dziwne kreatury. Dziewczyna dowiaduje się o swoich przodkach oraz odkrywa, że… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 8 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Auli'i Cravalho
jako Vaiana
Dwayne Johnson
jako Maui
Rachel House
jako Babcia Tala
Temuera Morrison
jako Wódz Tui
Jemaine Clement
jako Tamatoa
Alan Tudyk
jako Heihei
Oscar Kightley
jako Rybak
Troy Polamalu
jako Mieszkaniec wioski
Puanani Cravalho
jako Mieszkaniec wioski
Louise Bush
jako Mała Vaiana
Weronika Bochat
jako Vaiana

Fabuła

Animacja opowiada o przygodach nastolatki, która wyrusza na morską wyprawę, aby uratować swoich ludzi. Podczas podróży poznaje dobrodusznego Maui, który uczy ją, jak zostać mistrzem w poszukiwaniu fal. Oboje żeglują na otwartym oceanie, napotykając dziwne kreatury. Dziewczyna dowiaduje się o swoich przodkach oraz odkrywa, że jedyną rzeczą, której tak naprawdę poszukiwała była jej własna tożsamość. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Familijny, Fantasy, Komedia, Musical, Przygodowy
Słowa kluczowe
żaglówka, księżniczka, kogut, żeglarstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-11-25 (kino), 2016-11-14 (świat), 2017-05-10 (dvd)
Dystrybutor
Disney
Wytwórnia
Walt Disney Animation Studios
Walt Disney Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Moana and the Legendary Sea (Japonia)
Wiek
od 3 lat
Czas trwania
113 minut
Budżet
150 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 26 wiadomości

Recenzje

Vaiana staje się niezwykle pięknym widowiskiem pełnym nośnych piosenek i zabawnych postaci. Nie próbuje na siłę przypodobać się rodzicom, dzięki czemu zwycięża prostym i jasnym komunikatem. 8
  • 2016-11-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Najnowszy film Disneya doskonale odzwierciedla politykę wytwórni, która z powodzeniem jest prowadzona od kilku lat. Kobieca bohaterka nie jest już bierną księżniczką, która, kontemplując dobra natury, czeka na swojego księcia. Dziewczyna potrafi wziąć sprawy w swoje ręce i, tak jak bohaterki Krainy lodu czy Judy ze Zwierzogrodu, nie tylko stanowić o samej sobie, ale aktywnie kształtować rzeczywistość. Vaiana to przedstawicielka polinezyjskiego ludu odkrywców, który od wielu lat nie opuścił bezpiecznej wyspy. Strach przed nieznanym i niebezpiecznymi wodami poza laguną skutecznie zniechęcają do podróżowania. Osiedleni w jednym miejscu nie zamierzają wyruszać na ocean. Ta polityka się sprawdza, do czasu aż natura przestaje przynosić niezbędne do życia plony. Dziewczyna wychowana na opowieściach babci o magicznym sercu postanawia samodzielnie wyruszyć z misją uratowania umierającej ziemi. Hardy charakter, niezgodna na kompromisy i waleczność pomagają jej odnaleźć półboga Maui i zaangażować go do odkupienia swoich win – zwrócenia wykradzionego serca.

Półbóg jest chodzącym narcyzem i egocentrykiem, który swoje kompleksy chowa pod bezgraniczną miłością do siebie samego. Maui staje się źródłem komizmu i przerysowaną karykaturą męskiej siły, którą z wprawą utemperuje Vaiana. Ich relacja jest pełna ciepła i słownych utarczek, a wspólne działania prowadzą do niezwykle interesujących przygód i wizualnych inscenizacji. Twórcy robią tutaj ukłon w stronę pirackich opowieści oraz najnowszego Mad Maksa, angażując rozpędzoną armię kokosowych zdobywców.

Ron Clements i John Musker opowiadają o sensie i wartości czerpania z tradycji. Pokazują jak ważne jest poszukiwanie własnej tożsamości, odwaga i wierzenie w ideały. Wśród szaleńczego pędu ku nowoczesności zerkają w przeszłości, uwypuklają znaczenie doświadczeń przodków i podkreślają siłę korzystania z mądrości starszego pokolenia. To babcia popycha Vaianę w stronę spełniania marzeń, daje jej wskazówki i niezbędne wsparcie w tworzeniu własnego „ja” wbrew przekonaniom innych.

Vaiana staje się niezwykle pięknym widowiskiem, pełnym nośnych piosenek i zabawnych postaci (ogromny krab śpiewający głosem Macieja Maleńczuka czy niezbyt rozgarnięta kura). Całość przypomina wprawne kino akcji z napięciem, mrocznymi przeszkodami i niespodziewanymi rozwiązaniami. Pomimo rozbuchanej formy jest też kameralną opowieścią o dorastaniu, odkrywaniu własnej tożsamości. Clements i Musker opowiadając historię dla dzieci, nie chcą na siłę przypodobać się rodzicom, dzięki czemu zwyciężają prostym i jasnym komunikatem – warto żyć w zgodzie z samym sobą, ale z miłością pamiętać o innych.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 5

Chemas 2019-04-21 4

Animacja nie powiem, na dziewiątkę, ale cała reszta kuleje i scenariuszowo i muzycznie mi nie odpowiada. Doceniam jednak pracę nad tym filmem

Khaosth 2017-09-22 8

Disney komputerowy, a jednak bardzo klasyczny. Dość wtórny w warstwie scenariuszowej, ale dobrze podany i wkomponowany w barwne, odświeżające Hawajskie klimaty.

Camizi 2017-04-09 8

Bardzo dobra animacja. Fabularnie może tylko nieźle, ale humor, miłe dla ucha piosenki i sympatyczna bohaterka w pełni to nadrabiają. Najwięcej śmiechu miałem oczywiście z koguta. Jeśli chodzi o stronę wizualną, to mistrzostwo świata. Bajka zachwyca oko.

Mrozikos667 2016-12-10 8

Bożeee, znowu to samo, a ja znowu to łykam. W dużej mierze dzięki piosenkom – "How Far I’ll Go" to z pewnością absolutny top Disneya.

Grzegorz_Derebecki 2016-11-27 9

Świetna bajka dla całej rodziny. Dodatkowo dostajemy mnustwo fajnych piosnek :) Polecam!

Współtworzą