Kuba Guzik 2018

Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer

Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. Pewnego dnia, listonosz przywozi tam tajemniczą paczkę, w której schowany jest mały chłopczyk. Gospodarze przyjmują dziecko z otwartymi ramionami, nazywają go Kuba Guzik i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 41 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Henning Baum
jako Lukas
Solomon Gordon
jako Jim Knopf
Annette Frier
jako Pani Waas
Uwe Ochsenknecht
jako Król Alfons
Milan Peschel
jako Tur Tur
Christoph Maria Herbst
jako Pan Ärmel
Shirley MacLaine
jako Pani Grindtooth
Eden Gough
jako Ping Pong
Leighanne Esperanzate
jako Księżniczka Li Si
Kao Chenmin
jako Kaiser von Mandala
Volker Michalowski
jako Postbote

Fabuła

Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. Pewnego dnia, listonosz przywozi tam tajemniczą paczkę, w której schowany jest mały chłopczyk. Gospodarze przyjmują dziecko z otwartymi ramionami, nazywają go Kuba Guzik i opiekują się nim jak własnym. Po upływie 10 lat od tego zdarzenia, jeden z mieszkańców wyspy – a zarazem najlepszy przyjaciel chłopca – postanawia opuścić wyspę przy pomocy swojej niezwykłej lokomotywy. Po kilku przeróbkach pojazd jest gotowy do podróży przez wodę. Kuba, mimo początkowego sprzeciwu maszynisty, dołącza do niesamowicie zapowiadającej się wyprawy. Chłopiec ma nadzieję, że dowie się skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Ogromne fale wzburzonego morza wyrzucą ich na brzeg krainy, w której rządzi cesarz Ping Pong. Okazuje się, że władca bardzo potrzebuje pomocy dwójki przyjaciół, bowiem groźni piraci porwali jego piękną córkę – księżniczkę Li Si. Bohaterowie ruszają na ratunek. Przed nimi krainy pełne smoków, wulkanów i niebezpieczeństw, których nie spodziewa się nawet największa wyobraźnia. Zaczyna się największa przygoda! opis dystrybutora

Gatunek
Przygodowy, Familijny, Fantasy
Słowa kluczowe
na podstawie powieści, przemiana, magia

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-06-29 (kino), 2018-03-29 (świat), 2018-11-20 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Malao Film
Rat Pack Filmproduktion
Studio Babelsberg zobacz więcej
Kraj produkcji
Niemcy
Inne tytuły
Jim Button
Jim Button and Luke the Engine Driver (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
105 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Dwugodzinna odyseja, której narracja oscyluje wokół tematyki miłości i tolerancji. Całość jawi się jako mądre i wrażliwe kino dla dużych i małych. 7
  • 2018-12-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kuba Guzik to urzekająca bajka o poszukiwaniach własnej tożsamości w fantastycznym świecie, pełnym magicznych krain, złowrogich piratów oraz smoków. Wszystko opowiedziane zostaje za pomocą struktury kina drogi – to właściwie dwugodzinna odyseja, której narracja oscyluje wokół tematyki miłości i tolerancji. Całość jawi się jako mądre i wrażliwe kino dla dużych i małych.

Kuba Guzik to franczyza głęboko zakorzeniona w niemieckiej kinematografii oraz literaturze. Wszystko zaczęło się w 1960 roku, kiedy Michael Ende zakończył pisanie książki „Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer”. Powieścią zainteresowała się RFN-owska telewizja, realizując miniserial pod takim samym tytułem. Od tego czasu Kuba Guzik niemal co dekadę powracał na małe i duże ekrany. Polskim widzom postać jest najlepiej znana z animowanego serialu Przygody Kuby Guzika, emitowanego w latach 2000–2001. Niemal 20 lat później czarnoskóry chłopczyk oraz jego przyjaciel – maszynista Łukasz – powrócili na duże ekrany w wysokobudżetowym kinie dla uniwersalnego odbiorcy. Twórcy niemal do perfekcji opracowali klasyczną bajkę dla małych z lat 60. XX wieku pod współczesne realia oraz istotne kwestie społeczne – całość ogląda się wyśmienicie.

Tytułowy bohater to czarnoskóry chłopczyk, który przez pocztową pomyłkę trafia na bajkową wyspę z karykaturalnym królem oraz jego irracjonalnymi dekretami. Mijają lata, dziecko zaprzyjaźnia się z sympatycznym maszynistą Łukaszem – wspólnie przemierzają bajkową krainę w lokomotywie (co ciekawe, maszyna posiada własne imię – przez bohaterów filmu traktowana jest jako pełnoprawna postać). Sielanka kończy się, gdy Kuba stopniowo zaczyna rozumieć, że różni się od innych mieszkańców nowego domu. Oczywiście chodzi o kolor skóry, który kontrastuje z wyglądem pozostałych osób na wyspie. Niczym w klasyce kina drogi, chłopiec wyrusza na wyprawę poprzez fantastyczne – czasem niebezpieczne – krainy. Na każdym etapie spotyka reprezentantów innego świata, którzy pomagają mu uporać się z kryzysem tożsamości. W tej kwestii Kuba Guzik przypomina trochę „Małego Księcia” – odyseja obu bohaterów prowadzi od przystanku do przystanku, od jednej karykaturalnej postaci do drugiej. Twórcy filmu przyglądają się światowi dorosłych przez różowe, trochę krzywe szkiełko, ciekawiąc młodych widzów i bawiąc tych nieco starszych.

Kolejne krainy przykuwają uwagę swoją bajkowością – czasem też absurdem. To jeden z takich filmów, w którym słabsze efekty komputerowe nie gorszą widzów. Powiem więcej: ich niedoskonałość tylko podkreśla baśniowe ramy podjętej historii. Niczym w klasyce kina podróżniczego trafimy tutaj na dwór liliputków, spotkamy olbrzyma (prawdopodobnie najbardziej urzekająca „stacja” na drodze Kuby i Łukasza) oraz stoczymy bój z groźnym smokiem. Każdy przystanek poruszy kwestię tożsamości poznanych tam postaci, udzielając młodym mądrej lekcji o tolerancji względem wyglądu, zachowania czy pochodzenia. Oczywiście film jest bardziej bezpośredni we wiodącym morale niż – dajmy na to – Zwierzogród. Co z tego, skoro niektóre historie dla młodych – zwłaszcza te realizowane w Polsce – często zapominają o istotnym przekazie. Innym razem sięgają po truizm, grożąc palcem nieposłusznym dzieciom. W Kubie Guziku nie ma miejsca na podobne banialuki.

Rodzicu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie zapoznaj swojego milusińskiego z Kubą Guzikiem. To błyskotliwa historia, ważna szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy przy wzrastającej świadomości społecznej wciąż nie akceptujemy drugiego człowieka tylko ze względu na odmienny kolor skóry. To nie wszystko. W trakcie seansu – prócz wartości merytorycznych – poczujecie również eskapistyczną radość z eksploracji fantastycznych krain.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 17 października 2016 do 7 lutego 2017 roku. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 1

Przemopgx 9

Dzieciom sie podobał. Nie jestem wybredny ale czegoś mi brakowało! Daje 8

Współtworzą