Faworyta 2018

The Favourite

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 17 nagród, 36 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 30 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Olivia Colman
jako Królowa Anna
Rachel Weisz
jako Lady Sarah
Emma Stone
jako Abigail
Nicholas Hoult
jako Robert Harley
Mark Gatiss
jako Książę Marlborough
James Smith
jako Lord Godolphin
Joe Alwyn
jako Masham
Jennifer White
jako Pani Meg
LillyRose Stevens
jako Sally
Edward Aczel
jako Earl of Stratford
Carolyn Saint-Pé
jako Pani Tournée

Fabuła

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
przyjaciel, przemoc, zdrada, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2019-02-08 (kino), 2018-08-30 (świat), 2019‑06‑12 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Element Pictures
Scarlet Films
Film4 zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Irlandia, Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
119 minut
Budżet
15 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

„Faworyta” to demaskacja najpodlejszych ludzkich instynktów zakamuflowana wśród pięknych pałaców i strojów. Bez kolumba kina, ale reżyser jest lubieżny, bezczelny, groteskowy i doskonale figlarny. 8

Kino kostiumowe rozbierane na naszych oczach nie tylko ze strojów, ale z pozorów szlachetności, szczerych uczuć oraz stałych wartości. Ekscentryczny i partyzancki skok oryginalnego reżysera Yorgosa Lanthimosa w Faworycie na salonowe posadzki, po których stąpają najgorsze ludzkie instynkty, cynizm, egocentryzm, walka o dominacje oraz intrygi. Piękne przestrzenie pełne obleśnych odruchów z pokazaniem erotyki oraz ciała jako niebezpiecznego narzędzia w charakterze łotrzykowskim.

Na XVIII-wiecznym angielskim dworze pojawia się Abigail. Nie przywykła do dworskiego życia, jednak jest zaprawiona w bojach o przetrwanie i szybko wyczuwa szansę na wykorzystanie swojego uroku oraz sprytu, by przemieścić się w tej dworskiej piramidzie. Na samym jej szczycie jest coraz bardziej wyłącznie reprezentatywna i to nie zawsze skutecznie królowa Anna, która ma niekończące się problemy ze zdrowiem. Podglądamy, jak ta największa w konfrontacji z cierpieniem jest malutka – schorowana kobieta tracąca resztki godności niczym w Śmierci Ludwika XIV. Opiekuje się nią i pomaga, a właściwie rządzi za nią jej powierniczka i lojalna, wieloletnia przyjaciółka Lady Sarah. Fabuła niespecjalnie skupia się na rozgrywkach politycznych i grze o tron, a raczej na tym, na czym one same – walce o uwagę, własne potrzeby i komfort. Kamera jest zwrócona na życie dworskie, którego losy są ważniejsze, niż państwa. W pewnym momencie zostaniemy zaangażowani w trójkąt, a historia trzech kobiet reprezentujących inną klasę zacznie się przetasowywać, konfabulować i mącić, pokazując bezceremonialnie, jakie naprawdę są cele.

Faworyta to intensywne kino o żądzy nie tylko rządów, oddające w lubieżny i bezpruderyjny sposób ducha zepsucia epoki. Z pozornie zimną krwią i surowością, jaka charakteryzuje te trzy kobiety nieprowadzące ze sobą z początku otwartej wojny, reżyser doskonale zostawia swoje parafki przy opowiadaniu – na poziomie wizualnym, przebojowej narracji i przewrotności refleksji. Znowu tworzy kino bezlitosne i dotyka esencji wątłości ludzkich charakterów. Jak nasze pożądanie (seks i władza) potrafi otumanić, wyjałowić jednostkę z sumienia, ale też może zostać wykorzystane. Jak być wykorzystaną, jak wykorzystywać. Nasze postaci są konsekwentne w swoich cynicznych działaniach, używają bez zająknięcia swojego umysłu i ciała, mają za nic jakiekolwiek cnoty. Prócz zdejmowania pudru z ich twarzy oraz skupieniu się na klaustrofobicznej przestrzeni pozornie ogromnego pałacu, reżyser oddaje mrok i interesowność tamtych czasów. Nie tylko w politycznych przepychankach i kombinacjach, ale właśnie poprzez tajemnice alkowy pełne perwersji i obsesji, parafrazując trochę „Niebezpieczne związki”, ale wymyślniej prowadzi tę gimnastykę matactw.

Reżyser z charakterystycznym dla siebie budowaniem podskórnej nerwowości bardzo odważnie, znajdując miejsce na specyficzny humor rozprawia o pojęciu emancypacji, kobiecej wolności w dosyć przewrotny i niejednoznaczny oraz dyskusyjny dla wielu sposób. Pokazuje obosieczne działanie wyzwolenia. Z jednej strony walka o podmiotowość i synonim siły. Z drugiej jak może ona prowadzić do patologii, a kobieca natura szeroko rozumiana, w oczach reżysera podważa tezę, że kobiety u władzy nie prowokowałyby wojen. Chociaż tutaj chodzi przede wszystkim o te wewnętrzne, dotyczące swojego ego (a czymże innym, jak nie pompką do ego, niestety, jest polityka), prowadzące do zdemoralizowana (jeżeli Ja zadecyduję o swojej amoralności, a nie ktoś inny, to zachowam godność, parafrazując Abigail) i pazerności. Podniesienie własnej wartości dzięki zdobyciu przywilejów nie musi być wcale zarezerwowane dla konkretnej płci. Feminizm niosący wartości niekomunikujące się z pojęciem siostrzeństwa/kobiecej wspólnotowości, płciowej komunikacji, tylko rywalizacji. Ten niebezpieczny feminizm, bo konotujący z walką. I płeć nie niesie ze sobą porozumienia, czułości i zażyłości, co właśnie w ostatnich nastrojach kino znowu krzewi, wyrażając popularną obecnie w kulturze narrację. Odważny i inteligentny kontrapunkt, ale niezaproponowany przez reżysera dla prostej prowokacji, a w celu przyjrzenia się z innej, istniejącej perspektywy dla zgłębienia zjawiska.

Faworyta to kino wielu nastrojów. Od kąśliwości do bezczelności. Od skomplikowanego budowania labiryntu do umyślnego prostactwa. Autor jest najmniej w swojej twórczości, jak dotąd, świdrujący i pada sporo synonimów odnośnie historii, które kino już opowiedziało. Nawet jeżeli Lanthimos nie zawsze jest nadwornym dyżurnym analitycznej torpedy, to zawsze potrafi odurzyć i być nieustępliwy, zmyślny, a jego wyobraźnia kreacji nie jest przemęczona. W dużym stopniu nie odkrywa nowych lądów, ale po tych znanych stąpa wyraziście i z precyzją oraz klasą opowiada o jej braku.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Kate Winslet została obsadzona do roli Sarah, ale zrezygnowała. zobacz więcej

Komentarze 6

i_darek1x 2019-02-27 7

Interesujący scenariusz ,obsada która nie zawiodła a film zrobiony z zadbaniem o najmniejsze szczegóły …Można się poczuć jak w 18 wieku ! Dobrze się ogląda ,jedyny niedosyt jest na końcu ? Bo chciało by się więcej ;)

pajki_filmaniak 2019-02-08 8

Wystarczy kupić kartę unlimited do kina cinema city i dla klubowiczów dają seanse przedpremierowe nigdy nie oceniam po zwiastunach a dla maniaka filmowego 44zł miesięcznie to nie dużo

@pajki_filmaniak Jak za darmo wręcz, za dobrą pizze płacę ponad 40 zł, a często ją zamawiam.

@pajki_filmaniak
Mam karte ale nie miałem na ten film zaproszenia przedpremierowego. No może za małe kino w takim razie przepraszam!

pajki_filmaniak 2019-02-06 8

polecam świetna rola Weisz trafić na takie kobiety biada temu komuś

@pajki_filmaniak.
Jak można polecac coś czego się nie widziało? Przecież premiera tego filmu dopiero jutro!

Współtworzą