Doktor Christophera Ecclestona jest mądry i zabawny, bezczelny i odważny. Jako Obcy i samotnik (trudno utrzymywać kontakty z przyjaciółmi, gdy praca wymaga nieustannego przenoszenia się w czasie i przestrzeni) opiera się głównie na żelaznej logice – zwłaszcza, gdy światu zagraża niebezpieczeństwo. Nie zawsze radzi sobie jednak równie dobrze, gdy w grę wchodzą sprawy uczuć. Dlatego potrzebuje Rose. To dziewczyna ze sklepu, z naszych czasów, która czuje się osaczona przez swoje nudne życie. Od chwili, gdy Rose i Doktor się spotykają wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Rozumieją się znakomicie, wspaniale się dopełniają. Rose czuje, że nic jej tu nie trzyma (ani despotyczna matka, ani nudny chłopak), wybiera więc Doktora i jego obietnicę wspaniałych przygód we wszechświecie.
Obsada i ekipa
  • Richard Dawkins, który pojawia się w przedostatnim odcinku 4 sezonu, jest mężem Lalli Ward, która grała jedną z towarzyszek Doktora, Romanę, w czasie, gdy Doktora grał Tom Baker.
  • Freema Agyeman, John Barrowman, Naoko Mori, Eve Myles oraz Gareth David-Lloyd to jedyni aktorzy wcielający się w tę samą postać zarówno w serialu Doktor Who, jak i Torchwood. Choć Eve Myles w jednym z pierwszych odcinków Doctora Who grała inną rolę, w finale 4. sezonu wróciła do postaci Gwen Cooper.
  • Peter Davison (Piąty Doktor), Elisabeth Sladen (Sara Jane Smith) oraz John Leeson (K-9) to jedyni aktorzy, którzy grali tę samą postać w obu wersjach serialu.
  • Penelope Wilton, która w odcinkach „Aliens of London” i „World War Three” gra Harriet Jones, w pierwotnej wersji serialu zaproponowano rolę Lady Pienforte w odcinku „Silver Nemesis”. Ostatecznie przyjęła ją jednak Fiona Walker.
  • Russell T. Davies umieścił nazwisko Christophera Ecclestona na krótkiej liście kandydatów do roli Dziewiątego Doktora, ale nie spodziewał się, że ten przyjmie propozycję. Wskutek zbiegu okoliczności wkrótce otrzymał e-mail od aktora, pytającego, czy mógłby ubiegać się o rolę.
  • Jedynym członkami ekipy, którzy pracowali przy pierwszej i drugiej wersji przygód Doktora, są Mike Tucker (efekty specjalne) oraz Graeme Harper (reżyser.)
  • Christopher Eccleston przygotowywał się do roli, oglądając na DVD „The Talons of Weng-Chiang”, ponieważ nigdy nie był fanem Doktor Who.
  • Georgia Moffett, córka Petera Davisona (I) (Doktor Who w latach 1982–1984) startowała w przesłuchaniu do roli Rose. Później otrzymała rolę Jenny w 4. sezonie serialu.
Okoliczności
  • Julie Gardner opowiadała, że gdy David Tennant otrzymał propozycję zagrania Dziesiątego Doktora, aktor się zawahał i zapytał: „A jaki będzie mój kostium?”. Zasugerował, żeby jego postać nosiła długi płaszcz, który faktycznie otrzymuje pod koniec pierwszego odcinka ze swoim udziałem.
  • W trakcie emisji 1. sezonu producenci obawiali się, że nowa widownia nie zrozumie zbyt wielu odniesień do poprzedniej wersji (wydarzeń, postaci, nazw), więc ograniczono te odniesienia do minimum, żeby najpierw „oswoić” widownię z uniwersum świata Doctora Who. Nawet pierwsza podróż na planetę inną niż Ziemia miała miejsce dopiero w sezonie drugim, co jest dosyć niezwykłe, biorąc pod uwagę „wszechświatowy” charakter pierwotnej wersji serialu.
  • Russell T. Davies był sondowany w 1999 r. w sprawie odnowienia serii przez ówczesnego kierownika BBC One, Petera Salmona. Choć nic nie wyszło z planów nakręcenia filmowej wersji serialu, pod koniec 2003 r. nowa kierowniczka BBC One, Lorraine Heggessey, namówiła zarząd sieci na rezygnację z filmu na rzecz serialu telewizyjnego.
Etap pre i post produkcji
  • Jedną z głównych różnic między nową i starszą wersją przygód Doktora Who jest fakt, że w Doktor Who jest nagrywany w całości przy pomocy pojedynczej kamery, a sceny w Doktor Who zazwyczaj nagrywano na wielu kamerach. Dzięki temu montaż nowych odcinków jest lepszy niż w starszej wersji, a reżyser może w każde ujęcie „doładować” więcej energii, tempa i akcji. Oznacza to także, że serial wymaga więcej czasu i wydania większej kwoty do realizacji.
  • W pierwszym sezonie chociaż w trakcie postprodukcji dodano sporo nowych scen, długość wszystkich trzynastu odcinków była mniejsza od standardowych 45 minut. W związku z tym do każdego odcinka dodano trailer kolejnego, aby wyrównać do owych 45 minut. Z czasem stało to się znakiem rozpoznawczym serialu.
Lokalizacja zdjęć
  • Pomijając oczywiste sceny, większość zdjęć w plenerze miała miejsce w Cardiff. Jedyny odcinek, którego akcja rozgrywa się w Cardiff („The Unquiet Dead”) został sfilmowany w Swansea, głównie dlatego, że w Cardiff nie budowano niczego w 1869 r., kiedy toczy się akcja tego epizodu.
Pozostałe
  • Możliwe spoilery Każdy sezon ma motyw przewodni, który przewija się w tle akcji każdego odcinka i jest w pełni rozwinięty w finale sezonu. W sezonie 1. była to tożsamość Złego Wilka, w sezonie 2. – Instytut Torchwood, w sezonie 3. – prawdziwa tożsamość Pana Saxona. W sezonie 4. jest kilka drobnych odniesień i żartów, które ostatecznie znajdują swoje rozwinięcie w finale, np. znikanie planet, zniknięcie ziemskich pszczół oraz pojawianie się postaci Rose Tyler na ekranach i monitorach. Oprócz tego wciąż wspomina się, że coś jest na plecach Donny. Choć samo to nie jest kontynuowane przez cały sezon, jest istotnym elementem w finale historii. W sezonie 5. motywem przewodnim są „pęknięcia” we Wszechświecie, które w finale muszą zostać naprawione.
  • W roku 2010 wystawiono na aukcję TARDIS (rekwizyt), używaną w pierwszym sezonie, gdy Doktora grał Christopher Eccleston, i sprzedano ją za 10 800 funtów.
  • Christopher Eccleston to jedyny Doktor, którego przemiany z poprzedniej inkarnacji, Paula McGanna (I) nie widać w trakcie serialu.
  • Chris Barrie, Bill Nighy i David Walliams byli rozważani jako kandydaci do roli Dziesiątego Doktora Who.
  • Wśród aktorów, którym chciano zaproponować rolę Jedenastego Doktora Who, byli: James Nesbitt, Robert Carlyle, Bill Nighy (który wyrażał zainteresowanie tą propozycją), David Walliams (również zainteresowany, znalazł się niezwykle blisko zdobycia tej roli, ale plany te zostały pokrzyżowane przez konflikt ze zdjęciami do Mała Brytania w Ameryce), Harry Lloyd, David Morrissey, Paterson Joseph, David Knijnenburg, Daniel Radcliffe, Catherine Zeta-Jones, John Simm, Russell Tovey, Sean Pertwee, Russell Crowe oraz Randy Orton.
  • Każdy 45-minutowy odcinek kręcono około trzech tygodni, godzinne odcinki specjalne – prawie miesiąc.
  • Planowany spin-off serialu, „Rose Tyler: Earth Defence”, został anulowany w sierpniu 2006 r., gdy Russell T. Davies zorientował się, że to pozbawiłoby rozstanie Doktora i Rose znaczenia i byłoby jednym spin-offem za dużo, biorąc pod uwagę, że pracowano już nad Torchwood i filmem Przygody Sary Jane.
  • Kilka odcinków rozpoczyna się tą samą sekwencją – widokiem Księżyca, a później zmianą obrazu na Ziemię i szybkie zbliżenie na Londyn. Tej sekwencji użyto w „Rose”, „The Christmas Invasion”, „Army of Ghosts” i „The Runaway Bride”.
  • Christopher Eccleston jest trzecim aktorem grającym Dziewiątego Doktora, a jego rola jest trzecią wersją tej postaci. W 1999 r. Rowan Atkinson grał Dziewiątego Doktora w parodii zatytułowanej „Doctor Who – The Curse of Fatal Death”. W 2003 r. Richard E. Grant użyczył głosu Dziewiątemu Doktorowi w animacji „Doctor Who: Scream of the Shalka”.
  • Dziewiąty Doktor (Christopher Eccleston jako jedyny nie zetknął się na ekranie z Mistrzem. Chociaż postać Mistrza nie pojawia się do chwili, gdy Trzecim Doktorem został Jon Pertwee, ścieżki Pierwszego (Richard Hurndall oraz William Hartnell) i Drugiego (Patrick Troughton) Doktora przecięły się z nim w odcinku specjalnym „The Five Doctors” w 20. rocznicę serialu.
  • Stephen Fry miał napisać scenariusz do jednego z odcinków w drugim sezonie, ale ze względów finansowych został przesunięty do sezonu trzeciego. Ostatecznie ze scenariusza zrezygnowano, ponieważ Stephen Fry nie miał czasu, żeby napisany scenariusz przystosować do zmiany, jaką było zastąpienie Rose przez Marthę.
  • W trakcie kręcenia pierwszego sezonu piraci telewizyjni desperacko usiłowali zdobyć przedpremierowe taśmy. Ktoś wpadł na pomysł podpisania ich „Torchwood” jako zabezpieczenie na czas transportu z Cardiff do Londynu. Scenarzyście, (Russell T. Davies) pomysł się spodobał do tego stopnia, że zainspirował go do użycia go jako tytuł spin-offu (Torchwood).
  • Colin Baker, szósty aktor grający Doktora w latach 80., powiedział, że był zachwycony, słysząc, że Christopher Eccleston wystąpi w tej roli, ponieważ obawiał się, że łatwo byłoby w niej obsadzić kogoś, kto nie pasowałby do charakteru postaci.
  • 5 marca 2005 r. (około 3 tygodni przed premierą telewizyjną) nieobrobiona wersja pierwszego odcinka, „Rose”, za sprawą pracownika współpracującej z BBC firmy kanadyjskiej przeciekła do Internetu. Osoba odpowiedzialna za to została natychmiast zwolniona. Ta przedwcześnie ujawniona wersja jest bardzo podobna do tego, co później pojawiło się oficjalnie w telewizji. Najbardziej zauważalną różnicą było użycie remiksowanej wersji oryginalnego tematu przewodniego zamiast wersji autorstwa Murraya Golda w wersji oficjalnej.
  • 31 marca 2005 r., dzień po rozpoczęciu zdjęć do drugiego sezonu, Biuro Prasowe BBC ogłosiło, że Christopher Eccleston rezygnuje z dalszego udziału w serialu, jako powody podając obawę przed zaszufladkowaniem i długie godziny pracy. Później BBC wystosowała przeprosiny za wydanie tego oświadczenia bez konsultacji z aktorem. W rzeczywistości obie strony uzgodniły, że Eccleston będzie występował tylko w jednym sezonie, a BBC wstrzyma się z ogłoszeniem tej wiadomości do zakończenia prac nad nim. Dzięki temu śmierć Dziewiątego Doktora w 13. odcinku byłaby niespodzianką dla widzów. Niestety, Biuro Prasowe BBC ugięło się pod presją brytyjskiej prasy, która wyrażała zaniepokojenie ogłoszeniem kontynuacji serialu, nie potwierdzając równocześnie dalszego udziału aktora. Reakcja fanów na odejście aktora była tak gwałtowna, a dyskusja na forach osiągnęła taki poziom rozgorączkowania, że Outpost Gallifrey (największa strona fanów poświęcona serialowi Doktor Who) została zmuszona zamknąć na kilka dni dostęp użytkowników do forum.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…