Dunkierka 2017

Dunkirk

Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax 2, 06 lipiec 2019, sobota 07:40 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 9 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 59 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Fionn Whitehead
jako Tommy
Tom Glynn-Carney
jako Peter
Jack Lowden
jako Collins
Harry Styles
jako Alex
Aneurin Barnard
jako Gibson
James D'Arcy
jako Kpt. Winnant
Barry Keoghan
jako George
Kenneth Branagh
jako Kmdr Bolton
Cillian Murphy
jako Drżący żołnierz
Mark Rylance
jako Pan Dawson
Tom Hardy
jako Farrier
Bobby Lockwood
jako Mat

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić choć garstkę żołnierzy. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Dramat, Historyczny, Wojenny
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, żołnierz, walka, odwaga zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-07-21 (kino), 2017-07-16 (świat), 2017-12-14 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Warner Bros.
Dombey Street Productions
Kaap Holland Film zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Holandia, Francja, USA
Inne tytuły
Dunkerque (Francja)
Bodega Bay (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Dunkirk: The IMAX Experience (USA) (wersja IMAX)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
107 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 27 wiadomości

Recenzje

Tysiące statystów, tysiące kreatywnych rozwiązań – tysiące sekund niespotykanej, wojennej atmosfery. 9
  • 2017-07-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dunkierka to film przełomowy w kinematograficznym dorobku Christophera Nolana, swoiste świadectwo dojrzałości reżysera. Realia II Wojny Światowej nie przeszkadzają twórcy bawić się chronologią fabuły – uruchamiają u widza niezwykły rodzaj skupienia, angażujący na poziomie ukazanej historii oraz w wewnętrznych emocjach odbiorcy. To kino wojenne, którego jeszcze nigdy nie widzieliście na dużym ekranie. Ponad fenomenalnymi scenami batalistycznymi, prowadzonymi na lądzie, w powietrzu i na morzu wybrzmiewa emocjonalna symfonia Hanza Zimmera. Dunkierka dowiodła, że Christopher Nolan jest obecnie jedynym hollywoodzkim reżyserem tworzącym wysokobudżetowe kino artystyczne.

"Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach; nigdy się nie poddamy". Słowa Winstona Churchilla stanowią kwintesencję Dunkierki. To niezwykły rodzaj kina wojennego – pieczołowicie oddający hołd walczącym cywilom i żołnierzom, posiadający własną poetykę narracji. Historia rozbita zostaje na trzy płaszczyzny fabularne – działania prowadzone na ziemi, w powietrzu i na morzu. Każdy z wątków rozgrywa się na innym poziomie czasowym, co zasygnalizowane zostaje wyłącznie na samym początku filmu.

Nolan uwielbia pobudzać szare komórki widzów w trakcie seansu – bazując na niedopowiedzeniach, zabawie czasem i przestrzenią. Tworzy dzieła niejednoznaczne, pełne subiektywnych interpretacji i intrygujących konwencji. Dotąd sprawdzało się to wyłącznie na poziomie kina skrajnie fikcjonalnego – w kryminale Memento oraz Incepcji i Interstellarze, zaszufladkowanych w gatunku fantastyczno-naukowym. Dunkierka to kolejny krok, zapewniający Nolanowi stałe miejsce w kinematograficznym panteonie gwiazd. Spełnia on swoją artystyczną wizję chaosu wojny, zawartą w achronologii opowiadanej historii, ani na moment nie tracąc przy tym paraliżującego napięcia. Duża w tym zasługa nieustającej symfonii Hansa Zimmera, tylko zagęszczającej wystarczająco zwartą atmosferę produkcji.

Niepokojące tony wybrzmiewają już w pierwszych scenach filmu i towarzyszą widzom do samego końca Dunkierki. Muzyka milknie dosłownie w jednym momencie, swoją ciszą tym bardziej zaznaczając rangę ukazanej sekwencji. Niczym w Mrocznym Rycerzu, Zimmer bezbłędnie osiąga szczyt napięcia, stosując niekonwencjonalne – i równie trwożące – rozwiązania dźwiękowe. Odgłos tykania, znany ze zwiastunów filmu, wtóruje bohaterom produkcji w niediegetycznej warstwie muzycznej podczas najbardziej angażujących scen walk. Szansa na przeżycie graniczy tu z cudem - u-booty krążą po wodach Morza Północnego, nazistowskie samoloty patrolują niebo, a na płytkich brzegach Dunkierki zacumować mogą wyłącznie niewielkie okręty cywilów.

Nolan po raz kolejny wprowadza do swojego filmu rzesze postaci (swoją drogą grane przez znakomite nazwiska z najwyższej półki hollywoodzkiej areny aktorskiej), tym razem nie wyróżniając konkretnego głównego bohatera. To kolejne śmiałe posunięcie, diametralnie wyróżniające się ze schematycznych skryptów każdego multipleksowego blockbustera. Widz nie zna postaci, wie mało o ich przeszłości. Mimo to sytuacja w której się znaleźli każe mu martwić się o los każdego bohatera. Nieustanne napięcie trwa do ostatniej bomby zrzuconej przez nazistowskie myśliwce, do ostatniego trupa, niknącego w morskich otchłaniach. Co ciekawe, reżyser pokazuje wyłącznie subiektywną stronę działań zbrojnych Brytyjczyków – nie wiadomo, kto ze strony wrogów oddaje strzał. Tym samym Dunkierka nie jest kolejnym rozliczeniem się ze zbrodniami III Rzeszy, a survivalowym traktatem o sile przetrwania w nieludzkich warunkach i okolicznościach. Film nie epatuje przemocą, jak inne produkcje zahaczające swoją tematyką o czasy II Wojny Światowej. To nie bestialstwo z pogranicza gore staje się jego wizualnym clue.

Publiczność kpiła z reżysera, gdy ten obsadził w roli Jokera Heatha Ledgera. Finalnie aktor zgarnął za tę rolę Oscara, a nemezis Batmana w nolanowskiej reinterpretacji na stałe zapisał się wśród najbardziej ikonicznych szwarccharakterów dużego ekranu. Podobne reakcje dało się usłyszeć, gdy w obsadzie Dunkierki znalazło się nazwisko Harry'ego Stylesa, muzyka znanego z popularnego boysbendu One Direction. I choć jego kreacja z pewnością nie zostanie wyróżniona Nagrodą Akademii, Alex to znakomity everymen zagubiony w postępującej machinie wojennej.

Imponujące sceny batalistyczny tym bardziej wywołują uznanie u twórców, gdy widz zda sobie sprawę, że całokształt – jak na widowisko Nolana przystało – zrealizowano za pomocą praktycznych efektów specjalnych. Reżyser wykorzystał nawet autentyczne łodzie, a zdjęcia podniebnych walk nakręcono z samolotu, a nie drona, jak ma to miejsce w większości hitów z Fabryki Marzeń. Tysiące statystów, tysiące kreatywnych rozwiązań – tysiące sekund niespotykanej, wojennej atmosfery.

Zegar machiny wojennej tyka zarówno na początku produkcji jak i na samym jej końcu, podkreślając, że ewakuacja brytyjskich wojsk ze Starego Kontynentu to tylko początek ofensywy na Europę. Jeśli Nolan to współczesny spadkobierca wysublimowanego kina wysokobudżetowego spod znaku Kubricka, Mroczny Rycerz to rodzaj Mechanicznej Pomarańczy XXI wieku, a Interstellar bawi się stylistyką metafizycznego SF rodem z Odysei KosmicznejDunkierka to nic innego jak swoiste Full Metal Jacket. Równie innowacyjne, w bardziej awangardowej koncepcji. Samotny krytyk, tracący wiarę we współczesne kino kilkusetmilionewgo budżetu, wstał i zaczął klaskać.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Andrew Simpson był podobno na rozmowach, aby objąć rolę jednego z głównych bohaterów. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 20

Nuki 2017-07-24 9

Świetny film! Bardzo przejmujący… Oglądałam wbita w fotel. 1,5 h zleciało nie wiem kiedy. Aż był niedosyt na napisach, że to już koniec. Genialna muzyka, budująca niesamowite napięcie. Polecam każdemu kto lubi realne kino, fanom fantastyki może się troszkę nudzić ;)

Murmure 2017-07-30 6

Wysmakowany wizualnie, ale wybrakowany emocjonalnie. Zabrakło dramatyzmu i wyrazistych, pełnokrwistych bohaterów. Ot, efektowna kronika wojenna na raz.

Akira_Kurosawa 2019-02-11 5

Nie podobał mi się. Pozbawiony emocji i nudny. Liczyłem na przejmujący film. Niestety jedyne co mi się podobało to muzyka. Budowała napięcie tam gdzie trzeba. Ale to akurat nie jest zasługa reżysera, tylko kompozytora.

Camizi 2019-01-16 3

To aż niewiarygodne, że dało się te wydarzenia przedstawić z tak znikomą ilością emocji. Zero napięcia, zupełnie jakbym oglądał żołnierzy na wakacjach. Tu sobie stoją na plaży, tu jedni płyną statkiem, czasem sobie samolotami polatają, a jak już się coś w końcu dzieje, to los bohaterów i tak mnie nie obchodził. Ciekawy jestem, jakie oceny miałoby to dzieło, gdyby nie nazwisko reżysera.

alpaga77 2018-03-24 6

Duża produkcja, pięknie zmontowany, dobrze zagrany. obdarty z emocji wojny, pełen absurdów aż boli … samolot, który lata bez paliwa, Niemcy którzy nie atakują

Współtworzą