Martwe zło 1981

The Evil Dead

Piątka studentów wyjeżdża na weekend do samotnej chatki w lasach Tennessee. Odkrywają tam tajemniczą księgę oprawioną w ludzką skórę i zostawioną przez nieznanego archeologa taśmę magnetofonową. Nagrany głos uczonego przestrzega przed otwieranej odnalezionej przez niego sumeryjskiej księgi zmarłych, gdyż sam, badając ją,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 38 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bruce Campbell
jako Ashley 'Ash' J. Williams
Ellen Sandweiss
jako Cheryl
Richard DeManincor
jako Scotty
Betsy Baker
jako Linda Williams
Theresa Tilly
jako Shelly
Philip A. Gillis
jako Fake Shemp
Dorothy Tapert
jako Fake Shemp
Cheryl Guttridge
jako Fake Shemp
Barbara Carey
jako Fake Shemp
David Horton
jako Fake Shemp
Wendall Thomas
jako Fake Shemp
Don Long
jako Fake Shemp

Fabuła

Piątka studentów wyjeżdża na weekend do samotnej chatki w lasach Tennessee. Odkrywają tam tajemniczą księgę oprawioną w ludzką skórę i zostawioną przez nieznanego archeologa taśmę magnetofonową. Nagrany głos uczonego przestrzega przed otwieranej odnalezionej przez niego sumeryjskiej księgi zmarłych, gdyż sam, badając ją, nieopatrznie wyzwolił demona, który wcielił się w jego żonę - demona o nadludzkiej sile zdolnego do niezwykłych transformacji. Młodzi ludzie ignorują jednak ostrzeżenia. Wkrótce po kolei zaczynają przemieniać się w zombie... Anonimowy

Gatunek
Horror, Fantasy
Słowa kluczowe
przyjaciel, taśma, las, zło zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1981-10-15 (świat)
Wytwórnia
Renaissance Pictures
Wonder Works Films
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Evil Dead (Finlandia) (Francja) (Szwecja) (USA) (tytuł promocyjny)
Into the Woods (USA) (tytuł roboczy)
Book of the Dead (USA)
Sam Raimi's The Evil Dead (USA) (tytuł pełny)
The Evil Dead, the Ultimate Experience in Grueling Horror (USA)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
85 minut
Budżet
375 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 26 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 20

Avatar square 200x200

Quagmire 2015-10-22 10

10/10 – Z okazji nadchodzącego serialu kolejny raz obejrzałem pierwsze "Martwe zło". Moje 10/10 nie jest oczywiście poważne i reprezentatywne, to film trącący amatorszczyzną w którym nawet dziecko dostrzegłoby manekiny, peruki na głowach dublerów, gumowe rekwizyty, niekonsekwencje w charakteryzacji, pękające rękawiczki, czy zmiany we fryzurach bohaterów. Wreszcie to obraz pełen idiotyzmów, o niedopracowanym scenariuszu, gdzie nadal głupkowatymi wątkami pozostają wyjście do lasu w poszukiwaniu źródła hałasu, bohaterowie uparcie ignorujący swoje krzyki w leśnej głuszy, czy Scotty raz pamiętający, a raz zapominający o zniszczonym moście. Ale ileż bym chciał na to wszystko pomstować, ileż bym przymierzał się do obniżania swojej oceny i ograniczenia swego uwielbienia, to Martwe zło znowu atakuje mnie prosto z ciemnego lasu. Wcale nie muszę czekać do wielbionej przeze mnie ostatniej sceny, aby znowu zapomnieć o wszelkich niedoskonałościach horroru Raimiego.

To film na którym widać krew, pot i łzy całej ekipy, na taśmie zdołano uchwycić całe zimne, ponure zadupie lasu w Tennesse, niesamowitą pasję młodych filmowców którzy bezustannie i mimo piętrzących się trudności dążyli do celu postawionego od najmłodszych lat. Nakręcili swój film pełnometrażowy, przy okazji przypadkiem zostając legendami kina grozy i inspiracją dla kolejnych pokoleń amatorów.

Quagmire 2013-11-22 10

Niesamowita kolekcja fanki – I jednocześnie zapowiedź dokumentu o fanach "Martwego zła" który pojawi się w 2015 roku. Nie mogę się doczekać!
http://www.youtube.com/watch?v=KvFWm2WsSjc

Beznickowy Quagmire 2013-11-23

Generalnie nie pojmuję bycia takim fanem, wręcz psychofanem, i zawsze mnie przerażają pokoje-świątynie takich osób, które mają wszystko co związane z danym filmem, najczęściej serią. Ale, o dziwo, dom tej fanki pozbawiony jest chaosu, nieładu, jaki najczęściej tacy ludzie mają. Widać że wszystko jest przemyślane, ma swoje miejsce, a półki nie są zawalone niemieszczącymi się już nigdzie gadżetami… albo wysprzątała przed przyjściem ekipy :D

jacks Quagmire 2013-11-23 6

I pomyśleć, że chyba każdy kultowy film ma takich fanów, którzy kolekcjonują absolutnie wszystko co jest z nim związane. Pierwszy raz widziałem niektóre plakaty promujące film, które u niej wisiały. Dla takich ludzi warto robić filmy :)

Movieman 2013-07-07 6

6/10 – Pod względem wizualnym może i lekko się postarzał, ale ma kilka momentów. Trochę wolno się rozkręca, ale dzięki temu nastrój filmu jest skrupulatnie budowany.

szmitas1 2013-04-05 7

7/10 – Jak na film z 1981 to nawet niezły.Nie każdego pewnie to kręci ale na tym to wszystko polega.Nie pasuje to wypad oglądać "Zmierzch"

Quagmire 2013-04-01 10

3/10 – Nuda? Nie wiem może kogoś to interesuje? Dzieciaki znajdują jakąś tam książkę i potem już nie jest tak wesoło…Plus za scenę erotyczną? Takie tam ble ble ble

:)

ferhin2 Quagmire 2013-04-01 9

masz rację,
totalna szmira, nie wiem po co ktoś to nakręcił. Za mało scen erotyczny, a wątek miłosny za mało romantyczny. Do tego nic się nie dzieje, bardzo słabe efekty specjalne, a scen akcji jak na lekarstwo.
Totalne nuuuuudy.

Współtworzą