Carrie Pilby 2016

Carrie Pilby to dziewiętnastoletnia mieszkanka Nowego Jorku, która właśnie ukończyła studia na Harwardzie. Pomimo niezwykłej inteligencji dziewczyna ma problem z przystosowaniem się do rzeczywistości, bo uważa, że jest ostatnią normalną osobą w świecie opanowanym przez hipokryzję i seks. Carrie nie lubi wychodzić z domu, nie ma… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bel Powley
jako Carrie Pilby
Nathan Lane
jako Dr Petrov
Gabriel Byrne
jako Pan Pilby
Vanessa Bayer
jako Tara
Colin O'Donoghue
jako Prof. Harrison
Jason Ritter
jako Matt
Desmin Borges
jako Douglas P. Simpson
Cornelia Guest
jako Pani Rubin
Zachary Infante
jako Davy
Joel Michaely
jako George

Fabuła

Carrie Pilby to dziewiętnastoletnia mieszkanka Nowego Jorku, która właśnie ukończyła studia na Harwardzie. Pomimo niezwykłej inteligencji dziewczyna ma problem z przystosowaniem się do rzeczywistości, bo uważa, że jest ostatnią normalną osobą w świecie opanowanym przez hipokryzję i seks. Carrie nie lubi wychodzić z domu, nie ma przyjaciół, pracy i nie chodzi na randki. Za radą terapeuty zgadza się zrealizować sześciopunktowy plan działania: Zrobić coś, co uwielbiała jako dziecko. Przeczytać ulubioną książkę. Sprawić sobie zwierzątko. Zdobyć przyjaciela. Iść na randkę. Spędzić z kimś sylwestra. Czy przygotowany przez terapeutę plan pomoże Carrie zmienić podejście do świata i otworzyć się na innych? opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
na podstawie książki

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-04-07 (kino), 2016-09-09 (świat)
Dystrybutor
Mayfly
Wytwórnia
Braveart Films
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
98 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Ten film przemądrza się, ja bohaterka, a tak naprawdę nie ma za dużo nowego do powiedzenia w kinie. 4

Filmy o nadinteligentych młodych osobach, niepasujących do społeczeństwa to zawsze dobra przynęta na widza. Jeżeli jest zrobiona bezpretensjonalne oraz nisiłowo. Niestety Carrie Pilby to chwilami nieznośna próba nauki życia, szkicowana na żywo, w rytmie Frances Ha, ale swoim symulanctwem intelektualnej i szczerej historii bliżej filmowi do pamiętnika (mądrej) księżniczki.

Nasza bohaterka to 19-letnia absolwentnka Harwardu, która jest o wiele dojrzalsza od wielu otaczjących ją starszych osób. Co zostaje nam mało subtelnie udowadnianie na każdym kroku. Jej wysokie IQ i aspołeczność wiążę się jednocześnie z przygotowaną ciętą ripostą na każą okazję i zagadywaniem swojego psychoterapuety. Podczas jednej z sesji dostaje od niego listę zadań, które z początku oczywicie zbywa intelektualną tyradą, potem jednak niechcący odchacza punkt za punktem. Zamiast wystawiać notę życiu, zaczyna w nim uczestniczyć.

Podstawowym problemem filmu Carrie Pilby jest dojmujące uczucie waty i innych pustych kalorii w filmie. Wszystko jest wypchane. Ona przeczytała cytaty, a nie te wszystkie książki, jej problemy są opakowane w folię bąbelkową, a wszystkie jej sytuacje ektremalne zostają przedstawioną z taką naiwnością, że moglibyśmy w nie uwierzyć w wieku 17 lat – gagi, a nie dramaty. Narracja jest tutaj bardzo niedojrzała, nie dopuszcza nas do garderoby wnętrza bohaterki, a pokazuje ją już w gotowych stylizacjach. Nikt nie wierzy, że Carrie nie spadnie na cztery łapy i że miała kiedykolwiek prawdziwego guza.

Problem tkwi w wykoncypowaniu tego filmu na jakąś młodszą wersję zwiewnej, ale intelektualnie sycącej komedii w stylu kina Sundance. Jednak wszystko zmierza już od początku ku szczęśliwemu zakończeniu, a raczej wiedzieć do od początku filmu, to o niczym dobrym w kinie nie świadczy. Do tego postaci drugoplanowane są tak przerywowane, żeby nasza bohaterka była jeszcze mądrzej i dzwniej przedstawiona. Tylko jej unikatowy charakter jest tak często podkreślany, że już w pewnym momencie, zaczyna być to próżne i egoistyczne kino.

Carrie Pilby przegrywa przez brak pomysłu na siebie i stanie w rozkroku pomiędzy skromnym kinem ekscentryków próbujących żyć naprawdę, a modą na bycie freakiem. Ten film dużo udaje, ale mało widzowi daje.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

To był debiut reżyserski Susan Johnson. zobacz więcej

Komentarze 1

Urbino 2017-06-16 4

"Carrie Pilby" to film o niedostosowanej do życia nastolatce. Problemy życiowe przyćmiewa postać głównej bohaterki i sposób, w jaki sama je tworzy. Jak na samotnika wiele dzieje się wokół niej i ze wszystkich przedstawionych przeszkód wychodzi zwycięsko. Podobno prawdziwej inteligencji nie trzeba udowadniać. Carrie Pilby na każdym kroku podkreśla swoje wysokie IQ, szczególnie zaznaczając przy tym, że jest na pewno wyższe od IQ rozmówcy, a poza jej słowami i kilkoma wyrwanymi z kontekstu cytatami nic więcej o tym nie świadczy. Po obejrzeniu filmu mogę uznać, że bohaterka rzeczywiście nie zachęca do siebie i może mieć problem z zawieraniem znajomości, ale w momencie, kiedy to stwierdzam, ona jest już otoczona wianuszkiem znajomych, szczęśliwa i bez problemów, chociaż tak naprawdę nic w jej zachowaniu się nie zmieniło.

Współtworzą