183 metry strachu 2016

The Shallows

Młoda kobieta zostaje sama na boi. Między nią a brzegiem krąży rekin, z którym musi stoczyć walkę o przeżycie.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 27 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Blake Lively
jako Mia
Óscar Jaenada
jako Carlos
Sedona Legge
jako Chloe
Brett Cullen
jako Ojciec
Pablo Calva
jako Chłopiec
Diego Espejel
jako Pijany
Janelle Bailey
jako Mama
Ava Dean
jako Młoda Nancy
Chelsea Moody
jako Młoda mama
Sully Seagull
jako Seagull
Angelo Jose
jako Surfer
Lozano Corzo
jako Surfer

Fabuła

183 metry strachu to trzymający w napięciu thriller. Nancy (Blake Lively) surfuje przy zacisznej plaży, nie zdając sobie sprawy, że wtargnęła na wody, gdzie żeruje wielki biały rekin. Znajdując się zaledwie 183 metry od brzegu, Nancy musi ze wszystkich sił walczyć o przetrwanie, wystawiając na próbę całą swoją pomysłowość, zaradność i odwagę. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, śmierć, film niezależny zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-07-22 (kino), 2016-06-24 (świat), 2016-12-07 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Ombra Films
Columbia Pictures
Weimaraner Republic Pictures
Kraj produkcji
USA, Australia, Hiszpania
Inne tytuły
In the Deep (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
87 minut
Budżet
17 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Co najważniejsze, na ekranie przez cały czas trwania filmu, króluje kobieta - obdarta ze stereotypowego postrzegania i uprzedmiotowienia. Jest silna, zdecydowana i zaradna. 5
  • 2016-07-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Seksualizacja kobiecego ciała zajmuje dużą przestrzeń filmu do czasu aż w rajskim spełnieniu marzeń nie pojawi się niosący zniszczenie drapieżnik. Blake Lively z powodzeniem wypełnia czas ekranowy, choć twórcy na jej barki zrzucili karkołomne zadanie. Nancy Andrews musi poradzić sobie z kryzysem tożsamości i złamaną wolą walki o sobie po śmierci matki, kiedy zostaje zaatakowana przez rekina. Uporanie z psychologicznymi traumami schodzi na dalszy plan, a dziewczyna bierze się do wymyślnego działania, by ocalić własne życie.

Jaume Collet-Serra dobrze przygotowuje grunt do chwil grozy, które rozegrają się w pobliżu rajskiej plaży. Snuje kamerą po pięknych widokach, z lubością przygląda się wysportowanemu i apetycznym ciału Lively. Estetyzuje całość jak wakacyjną pocztówkę. Tym boleśniejsza jest zmiana błogiego nastroju na chwile grozy i napięcia, w których reżyser łączy Szczęki Spielberga z 127 godzinami Boyle’a. 183 metry strachu dość dobrze buduje napięcie. Reżyser igra z oczekiwaniami widzów, wprowadza kilka zmyłek i zaskoczeń, które nawet mogłyby oddziaływać. Mogłyby, ale tego nie robią... Collet-Serra tak bardzo zatopił się w swojej wizji, że kilkukrotnie przekroczył granicę absurdu, która bezpowrotnie psuje powagę sytuacji. Pozostaje już tylko nerwowy śmiech z groteski sytuacji i ambitnego, zawziętego rekina.

Trudno zarzucać filmowi błędy w tym, w czym miał być najlepszy. 183 metry strachu doskonale spełniają się w funkcji niewymagającego wakacyjnego straszaka. Rekin poważnie rani bohaterkę, która wpłynęła na jego teren. Uparcie krąży wokół niej, czekając na odpowiedni moment do ataku, a Nancy w wymyślny sposób walczy o przetrwanie. Można powiedzieć, że każdy ma Życie Pi, na jakie zasłużył. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z wyjątkowo ironiczna mewą o wdzięcznym przydomku Steven Seagal, dzięki czemu wciąż zachowuje czysty umysł. Dookoła piękne otoczenie, a pod wodą nieocenione wsparcie.

Co najważniejsze, na ekranie przez cały czas trwania filmu, króluje kobieta - obdarta ze stereotypowego postrzegania i uprzedmiotowienia. Jest silna, zdecydowana i zaradna. Choć Lively nieco brakuje do aktorskiego intrygowania i kreowania, wciąż przyciąga i zatrzymuje naszą uwagę. To duży plus. Udało się stworzyć złożoną postać w leciutkiej formie kina grozy. Collet-Serra co prawda ociera się o łopalogię i nadmierne uproszczenia, jednak potrafi zagwarantować 86 minut strachu. Pamiętajcie, bądźcie ostrożni nad morzem! Nawet w rajskim miejscu może czaić się bestia.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Louis Leterrier został pierwotnie powołany do reżyserowania filmu, ale porzucił projekt z powodu różnic twórczych i redukcji wcześniej zaplanowanego budżetu. zobacz więcej

Komentarze 12

i_darek1x 2016-08-09 6

Blake Lively jest fajna ! A tak po za tym to dreszczowiec jest w porządku ! Widać że jest głodny i uparty ! ;)

ZSGifMan i_darek1x 2018-12-29 7

@i_darek1x Dotychczas nie widziałem jej w równie skąpej roli, skąpej jak chodzi o ciuszki ;) Przyznam szczerze, że byłem bardzo zaskoczony jak się świetnie prezentowała, bo do tej pory tzn. do tego filmu niebyt mi się podobała.
P.S.
Tak mi się tylko przypomniało, bo film widziałem ze dwa lata temu.

san6 2016-07-08 6

Film skupiony na jednej postaci i jednym wydarzeniu. Gra aktorska wydaję się poprawna. Fabuła jakby pod przymusem wciśnięta na początku filmu. Dużo przybliżeń, mało pokazanego tła. Film ma parę wciągających kilkusekundowych akcji, które i tak przechodzą do zwykłego tempa filmu. Ogólnie to zaatakował ją rekin.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
dragoon1984 san6 2016-07-20

@san6 A ja myślałem, że tchórzofretka.

san6 dragoon1984 2016-07-26 6

@dragoon1984 Kurcze, nie dostrzegłam jej, chyba jeszcze raz obejrzę ten film. Najwyraźniej jest ciekawszy niż sądziłam.

@san6 :D plus za nie danie się sprowokować @dragoon1984 :)

Sweet_Foxy 2018-07-14 4

Moim zdaniem można obejrzeć, ale nie trzeba. Mnie nie zachwycił, ale widzę, że niektórym przypada do gustu.

Khaosth 2017-04-29 8

Zaskakująco udany animal-attack pomimo mocno ograniczonych możliwości ruchu dla głównej bohaterki. Plus za Lively, Seagulla i finiszer rekina.

Wafel88 2016-12-19 4

… a miało być tak pięknie. Tyle błędów, że nie da się pozytywnie ocenić tego filmu.

Współtworzą