Solomon Kane: Pogromca zła 2009

Solomon Kane

Solomon zostaje wygnany z klasztoru, gdzie próbował odkupić swoje winy i skryć się przed złem. Tułając się po Anglii spotyka rodzinę purytan, z którą zabiera się w dalszą podróż. Kilka dni później Crowthorntowie zostają zaatakowani przez sługi Malachiego. Po krótkiej walce jedna z córek zostaje porwana, a reszta rodziny zabita.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 15 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

James Purefoy
jako Solomon Kane
Max von Sydow
jako Josiah Kane
Jason Flemyng
jako Malachi
Rachel Hurd-Wood
jako Meredith Crowthorn
Mackenzie Crook
jako Ojciec Michael
Pete Postlethwaite
jako William Crowthorn
Ian Whyte
jako Żniwiarz
Alice Krige
jako Katherine Crowthorn
Philip Winchester
jako Telford
Geoff Bell
jako Brodacz
Samuel Roukin
jako Marcus Kane
James Babson
jako Skinhead

Fabuła

Solomon zostaje wygnany z klasztoru, gdzie próbował odkupić swoje winy i skryć się przed złem. Tułając się po Anglii spotyka rodzinę purytan, z którą zabiera się w dalszą podróż. Kilka dni później Crowthorntowie zostają zaatakowani przez sługi Malachiego. Po krótkiej walce jedna z córek zostaje porwana, a reszta rodziny zabita. Solomon poprzysięga umierającemu Williamowi, że odnajdzie Meredith i uwolni ją z rąk Malachiego. Asmodeusz

Gatunek
Fantasy, Akcja, Przygodowy
Słowa kluczowe
zemsta, przemoc, walka, lustro zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-09-16 (świat), 2011-02-09 (dvd)
Kraj produkcji
Czechy, Francja, Wielka Brytania
Czas trwania
104 minut
Budżet
45 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Może nie rewelacyjne, ale na pewno warte uwagi. 8
  • 2010-06-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Po latach w końcu na ekrany kin trafia trzeci z Howardowskich bohaterów. Solomon Kane nie był może tak znany jak choćby legendarny Conan czy Czerwona Sonja, ale przez lata dosłużył się całkiem dobrego miejsca w kanonie fantasy. Teraz Michael J. Bassett proponuje nam jego filmową wersję, nieco odbiegająca od książkowego oryginału.

Jak już wspomniałem scenariusz pisano bardzo luźno opierając się na opowiadaniach i właściwie poza samą postacią Solomona, jego strojem, zachowaniem i tym podobnymi detalami nie ma on z nimi nic wspólnego. Nasz bohater bowiem musi zmierzyć się ze sługami zła panoszącymi się po jego własnym domu. Ciekawie ukazano postać Kanea. Jest to człowiek doświadczony przez życie, pragnący za wszelką cenę odkupić dawne winy. Kiedy nie wychodzi mu z modlitwą, pozostaje miecz i tępienie sług zła, choć jego dusza i tak jest potępiona, a po śmierci trafi do piekła.

Jak przystoi dobremu fantasy nie brak tu porządnej akcji, mnóstwa bijatyk i hord potworów. Tych ostatnich mamy znaczną różnorodność, od potępionych sług Malachiego, przez samego czarodzieja i jego demony, do wychodzących z luster zjaw i ghuli, aż po oszpeconego brata.

Wielki plus należy się Jamesowi Purefoyowi za kreację Solomona. W jego wykonaniu postać ta „ożywa” i nadaje obrazowi realistośći. Co do reszty obsady to również nie mam większych zastrzeżeń i na tym polu film wychodzi obronną ręką.

Pochwalić można również montażystów. Mamy tu sporo ujęć bohaterskiego Kanea np. idącego wśród ognia co wygląda może nieco patetycznie ale jakże widowiskowo i rewelacyjnie.

Co prawda krew leje się gęsto, a trup ściele setkami, ale do Władcy pierścieni niestety sporo brakuje. Może mając większy budżet można by się pokusić o coś innego, ale i tak w filmie widać te 45 milionów.

Sumując film jest pozycją obowiązkową dla każdego fana fantasy, ale nie tylko. Będzie to na pewno ciekawe półtorej godziny, zostające na dłużej w pamięci. Stworzony dobry, mroczny klimat i wpasowująca się w niego muzyka znacznie podnoszą jego walory. Niestety nie jest tak cukierkowo i zdarzają się również błędy, a ciągłe wychodzenie bez szwanku z sytuacji zdawało by się bez wyjścia może denerwować.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 18

Avatar square 200x200

mortas80 2011-03-23 5

5/10 – no słabo.po fajnym początku była długa pauza w fajności.potem…
ale jak głosi moje motto:nie dowiesz się jak nie spróbujesz.

Marcon73 2011-02-20

fajny-polecam – Ciekawe kino przygodowo-fantastyczne.Nie sposób się nudzic,warty obejrzenia 9/10

master602 2011-01-14 8

8/10 – dobry filmik fantasy trzyma w napięciu przez cały film polecam

Doom89 2011-01-02 8

8/10 – Niezły klimacik i ogólnie trzyma poziom polecam.

ALVAREZ 2010-05-29

CIEKAWIE ZREALIZOWANY… – Ciekawie zrealizowany film,który przyciąga swoim specyficznym klimatem i całkiem dobrymi efektami.Nie spodziewałem się takiej produkcji spoza USA.Jedynym mankamentem jest trochę kiepskawa i płytka fabuła.Końcówka filmu też daje wiele do życzenia.

Współtworzą