Ostatnie uwiedzenie 1994

The Last Seduction

Bridget żona lekarza, jest piękna i inteligentna. Z pozoru wygląda na to, że jej życie jest usłane różami, jednak pozory mylą. Sprzedaje marihuane dealerom i ucieka z pieniędzmi, ukrywając się w małym miasteczku. Jej mąż nie dając za wygraną wynajmuje detektywów aby odzyskali pieniądze.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Linda Fiorentino
jako Bridget Gregory
Bill Pullman
jako Clay Gregory
J.T. Walsh
jako Frank Griffith
Peter Berg
jako Mike Swale
Brien Varady
jako Chris

Fabuła

Bridget żona lekarza, jest piękna i inteligentna. Z pozoru wygląda na to, że jej życie jest usłane różami, jednak pozory mylą. Sprzedaje marihuane dealerom i ucieka z pieniędzmi, ukrywając się w małym miasteczku. Jej mąż nie dając za wygraną wynajmuje detektywów aby odzyskali pieniądze. Alpinus

Gatunek
Dramat, Kryminał, Thriller, Romans

Szczegóły

Premiera
1994-05-26 (świat)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Fatalny romans
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
106 minut

Recenzje

Jak zarobić, a się wcale nie narobić 9
  • 2006-09-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Ostatnie uwiedzenie" powstało specjalnie na zamówienie telewizji HBO i tam właśnie miało swoją premierę. Dopiero później obraz trafił do kin. Wielka szkoda, bo jak mówi regulamin Amerykańskiej Akademii Filmowej, do Oscara mogą być nominowane tylko te produkcje, które nie zostały jeszcze pokazane w telewizji (podobne problemy miał całkiem niedawno "Fahrenheit 9/11" Michaela Moore'a). Gdyby tak nie było, obraz Johna Dahla miałby zapewne wielkie szanse na nominację za pierwszoplanową kreację Lindy Fiorentino. Poza tym szanse na nagrodzenie scenariusza debiutanta Steve'a Barancika, pewnie też byłyby spore.

Obraz ten wyraźnie nawiązuje do stylistyki kina noir (w naszym kraju nazywanego "czarnym filmem"). "Ostatnie uwiedzenie" opowiada historię kobiety, która bezwzględnie oszukuje mężczyzn w celu dorobienia się. Fiorentino w tej roli to pierwszorzędna "suka". Swoją obecnością po prostu rozpala ekran, jak niewiele innych femme fatale przed nią. Jej piersi może nie są powalające, jednak nadrabia ona wszystko swoim okrutnym charakterem. Aby ją określić świetnie sprawdza się kwestia Barbary Stanwyck z "Podwójnego ubezpieczenia". Brzmi ona: "Jestem zepsuta do szpiku kości", taka też jest postać Fiorentino. Dahl nawet przez krótką chwilę nie sugeruje, że ma ona choć najmniejsze skrupuły. Bill Pullman też jest świetny. Zwykle można go spotkać w rolach gapowatych, dobrodusznych pierdół, ale tym razem jest inaczej. Jego charakter nie jest wcale sympatyczniejszy niż postać głównej bohaterki. Nawet mało znany Peter Berg świetnie sprawdza się w roli manipulowanego naiwniaka.

"Ostatnie uwiedzenie" to poważny obraz, jednak wiele zaistniałych w nim sytuacji, czy dialogów wywołuje uśmiech na twarzy. Jest to lekkie odstępstwo od tonu czarnego filmu. Mimo wszystko nie sprawia to, iż obraz Dahla można by uznać za gorszy od klasyki. Oczywiście film ten przesycony jest seksualnością, także klimat można nazwać zbliżonym, jednak reżyser nie pragnie aż tak przypominać nam dawnych lat jak Lawrence Kasdan w "Żarze ciała" z 1981 roku. Dahl wypracował sobie swój świetny styl, a udało mu się to dzięki wspaniałemu scenariuszowi, z którym znakomicie poradzili sobie aktorzy, odtwarzając niejednokrotnie naprawdę dobre kwestie. Szkoda, że Dahl po swoich największych sukcesach w gatunku noir, zaczął tworzyć produkcje z innych półek, bo zdecydowanie przy "Red Rock West" i właśnie "Ostatniemu uwiedzeniu" udało mu się sięgnąć najwyżej.

Obok "Żaru ciała" jest to najlepszy przykład kina noir, odnowionego w latach 80-tych i 90-tych. Trzeba także podkreślić, że to jak na razie ostatni tak dobry przykład tego typu kina. Obraz zawiera zwroty akcji, kolejne poczynania bohaterki są nie do przewidzenia, a muzyka tworzy wyjątkowy klimat. Oczywiście po seansie przychodzą na myśl inne filmy gatunku. Mimo wszystko od lat nie powstało nic co mogłoby choć po części dorównać obrazowi Dahla, dlatego też należy się wysoka nota. Pozostaje nam tylko czekać na odrodzenie tego wspaniałego gatunku.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

pajki_filmaniak 2019-03-07 7

dobrze wymyślony film ale rola zagrana przez linde Fiorentino rewelacyjna

Współtworzą