American Honey 2016

Nastolatka nie mająca nic do stracenia dołącza do bandy nieudaczników sprzedających czasopisma. Przemierzając Midwest wplątuje się w wir ciężkiego imprezowania, gięcia prawa i młodzieńczej miłości.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 24 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sasha Lane
jako Star
Shia LaBeouf
jako Jake
Riley Keough
jako Krystal
Chad Cox
jako Billy
Arielle Holmes
jako Pagan
Garry Howell
jako Austin
Crystal Ice
jako Katness
McCaul Lombardi
jako Corey
Shawna Rae Moseley
jako Shaunte
Dakota Powers
jako Runt

Fabuła

Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) nie marzy o niczym bardziej, niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i rodzeństwem. Po kolejnej kłótni domowej decyduje się na ucieczkę, by dołączyć do przypadkowo napotkanej grupy młodych ludzi krążących po Ameryce. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a bezsenne noce upływają na imprezach pod gwiazdami. Utrzymują się ze sprzedaży obwoźnej. Przewodzi im Crystal (Riley Keough), decydując o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Charyzmatyczny Jake (Shia LaBeouf), będący jej "prawą ręką", bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w silną fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
miłość, nastolatka, nastolatek, podróż zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-03-31 (kino), 2016-05-15 (świat)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Parts and Labor
British Film Institute (BFI)
Film4 zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Czas trwania
163 minut
Budżet
3 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

American Honey to film, który w pulsujące energetycznej formie nie ma żadnej ciekawej zawartości. 6

Temat trampów w filmie to musi być przedstawiciel kina z rozłożonymi ramionami, mocno oddychającego, nieskrępowanego, ale cały czas spełniającego warunki posiadania narracji do czegoś dążącej i kręgosłupa zwanego sensem. American Honey jest filmem, który zapowiada historię spadkobierców bitników, poszukujących i płonących, jednak chwilami stajemy się świadkami jak Andrea Arnold sama poszukuje na żywo jakiegoś spoiwa tej historii i usilnie biega wokół ogniska, choć te gaśnie. Jest to burzliwe kino drogi, ale niestety z niejednym ślepym zaułkiem.

Star, energiczna i niepogodzona z sytuacją w domu dziewczyna, planuje go jak najszybciej opuścić. Niechcący, po jednej z kolejnych kłótni z ojczymem (nieuzasadnionych, ale głośnych) wpada na grupę włóczęgów, do których bez zawahania chce przynależeć. Jest wśród nich Jake, który od pierwszej minuty zwraca uwagę na Star, ze wzajemnością i tak naprawdę nie wiadomo, czy to potrzeba wolności i fascynacja nieokrzesaniem wpisanym w dekalog grupy ją przekonuje, czy zauroczenie charyzmatycznym, przygodowym wyjadaczem. Wędrują i zapominają o bożym świecie.

Z dużej chmury, mniejszy i nie aż tak rzęsisty deszcz, to najlepsze określenie wobec American Honey. Star, z początku chłodno potraktowana przez część grupy, z czasem zaczyna zarabiać coraz więcej (zdobywają pieniądze udając przedstawicieli różnych firm, chodząc pod domach bogaczy) i czaruje swoim niewątpliwym urokiem Jake’a. Potencjał historii kompulsywnej, w nastrojach i barwach, który miał pełne prawo kontynuować i hołdować religii bohaterów „W drodze”, eksplodującej potrzebą eksploracji świata zostaje zdominowany chaotyczną historią miłosną, gdzie reżyserka stawia przed zakochanymi (?) trochę zmyślone i infantylne przeszkody. Metraż historii, wymagałaby większej pary w kotle, a tutaj niestety w wielu momentach szaleństwo zastępują proste rozwiązania i ognisko dogasa, mimo że wszyscy pląsają, to jakoś się im mniej wierzy. Zaczyna być tutaj więcej podskoków, niż wyskoków, a historia trampów chwilami wygląda jak chwilowa ucieczka z domu zdezorientowanych nastolatków, którzy tak jak bitnicy muszą iść i ich mięśnie drgają z niecierpliwości, ale o mięśniu mózgu dowiadujemy się w skromnej ilości.

Ten film to historia o doświadczaniu, skuteczna fragmentami, ale za mało przygotowana na taki długi czas trwania. American Honey brakuje czasami pomysłu i fabularnej osi, ale nigdy entuzjazmu i wiary w sens obmacywania się z życiem – tylko szkoda że czasami robi to w rękawiczkach.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Shia LaBeouf został zraniony na planie filmowym podczas wykonywania ewolucji kaskaderskiej, która polegała na przebiciu szyby głową. Skończyło się na szwach na jego dłoni i głowie. zobacz więcej

Komentarze 3

i_darek1x 2017-04-30 4

Młodzi i głupi bez pomysłu na życie !Zachowanie a la dzicz ! Nazywają to wolnością ? jak dla mnie to destrukcja i chaos ! Może ma krótką chwile to i bawi ? Główna bohaterka przeraża swoją niedojrzałością lub głupotą ? Faceci którym proponuje gazetki woleli by coś innego ? ;) Ameryka jest ok ! Film można obejrzeć ale szału nie ma !

lorelei 2018-02-26 8

Blisko 3-godzinny film, w którym w zasadzie nic się nie dzieje, lecą beznadziejne hiphopowe piosenki i gra Beouf, którego nie trawię, a oglądało się cudnie!

rudeez 2017-10-18 5

5/6 i mam ambiwalentne odczucia. zdjęcia w punkt mojej estetyki, ale czy to uzasadnia te prawie 3h? powtarzalny. zakończenie? jak urwany w połowie. szkoda.

Współtworzą