Przyrzeczenie 2016/II

The Promise

Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Stambułu, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christian Bale
jako Chris Myers
Oscar Isaac
jako Mikael Boghosian
Charlotte Le Bon
jako Ana Khesarian
Shohreh Aghdashloo
jako Marta Boghosian
Daniel Giménez Cacho
jako Wielebny Dikran Antreassian
Angela Sarafyan
jako Maral
Marwan Kenzari
jako Emre Ogan
Tom Hollander
jako Garin
Numan Acar
jako Mustafa
Jean Reno
jako Adm. Fournet

Fabuła

Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Stambułu, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Stambułu robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych. Większość jednak nie będzie miała nawet takiej szansy… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
trójkąt miłosny, turcja, pierwsza wojna światowa, imperium osmańskie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-05-05 (kino), 2016-09-11 (świat), 2017-09-13 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Rafael Catering
Babieka
Survival Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania, USA
Inne tytuły
La promesa (Hiszpania)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
133 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Przyrzecznenie to dobry kawał roboty, który opowiada o straszliwych wydarzeniach w historii, ale nie rekonstruując tylko i raportując, ale również z wrażliwością i uczciwością bojąc się skrajnego nacjonalizmu. 7

Hollywod często "wykorzystuje" historię, by pokazać jak prężną i bogatą maszyną jest oraz jak lubuje się w słowie "epickie" i rezentuje poraz kolejny swój pokaz sił. W przypadku Przyrzeczenie odwołuje się do historii, by opowiedzieć trochę o mechanizmach nacjonalistycznych, oraz niestety staje się w obecnej sytuacji na świecie filmem bardzo aktualnym, mimo że opowiada o eksterminacji Ormian z narodu Tureckiego. To bogato zrobione kino, ale nie dla efektu i popisywania się.

Mamy trzy wiodące postaci i informcja, że to historia opowiadająca o trójkącie miłosnym to krzywdzące, bo strasznie wycofuje na odległy plan temat filmu, wiodący i nie będący tylko przypomniem widzowi przeszłości językiem współczesnego kina. To historia walki o to by naród Ormiański nie zginął z mapy świata. Ana przyjeżdża wraz ze swoim partnerem, dziennikarzem klasy światowej, Amerykaninem Chrisem do Turcji by poznać swoje ormiańskie korzenie. Tam spotykają Mikaela, który daje Anie poczuć się naprawdę jak w domu. Rozumie ją doskonale, a i ona uwielbia spędzać z nim wiele chwil. Dzień zaczyna drżeć coraz bardziej, a świat zaczyna zakrywać oczy i ręcę oraz się kulić w strachu tego, co nadchodzi. Z niewinnych kłótni na przyjęciach o dominacji narodów stajemy się świadkami ludobójstwa Ormian, prawdziwej rzezi.

Przyrzeczenie umiejętnie unika prowadzenia narracji relacji trójki ludzi i nie trywializuje wydarzeń w tle – jakaś tam kolejna wojna. NIE! Nie jest ckliwe, a wzruszająco. Nie działa na zmysł wzroku tylko genialna inscenizacja, ale gmera również umiejętnie we wnętrzu człowieka, pozostawiając go nieobojętnym na to o czym opowiada. Nie ma anonimowego tłumu, po prostu ginących Ormian, a są twarze, zbliżenia, skrócenie dystansu. Film odwołuje się do współczucia i współodczuwania, a nie tylko realizuje z rozmachem lekcje historii z dramatem miłosnym w tle. Dramatem jest codzienność i nikt nie próbuje bezczelnie wysunąć czegokolwiek innego na pierwszy plan. Ten film sprawia ból swoją bezpośredniością, nie zakrywa ust ani przez chwilę i nie planuje też w żadnej sytuacji usunąć się w cień.

Nie wyciąga na siłę i strategicznie emocji, nacierając oczy, a z klasą stawia temat rzezi w centrum, nie używając litoty wobec tego pojęcia. Żadne fajerwerki, bogactwo zrekonstruowania świata nie rozprasza tego co w historii najważniejsze – cudzego cierpienia, istotniejszego od własnego. To nie skok na rozrzutne kino, bez zainteresowania bohaterem – zero hollywodzkiego egoizmu w narracji. Tragedia i strata to główny bohater, kamera się nie cofa przed użyciem pojęcia barbarzyństwo.

Przyrzeczenie wzrusza nie tylko trudną do pojęcia krwawą historią, ale pokazuje jak zło może skrajnie ewoluować i do jakiej nienawiści oraz zezwierzęcenie może prowadzić miłość do własnego narodu. To film, który zaciska pięść i nie rozluźnia dłoni do końca. Dobrze wykonana robota, kreatywniejsza od lekcji historii, wykorzystująca technologię tam gdzie trzeba, nie zapominająca przez to o tematach ważniejszych.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Główne zdjęcia nakręcono w okresie od września do grudnia 2015 roku. Dodatkowe sceny dokręcono od maja do czerwca 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

i_darek1x 2017-10-17 4

Oscar Isaac w filmie ma więcej szczęścia niż rozumu ! Jakoś jak dla mnie w filmie kiepsko wypada !Christian Bale po mimo tego że go lubię też nie poprawia tego filmu ?Za to dobrze się prezentuje Charlotte Le Bon ;) Ogólnie film długi i kogo może zainteresować ? Tych o których jest ta historia … Mogli się bardziej skupić na wydarzeniach a nie na przygodach erotomana ;) Szału nie ma !

rolnik_postepowy 2017-05-21 7

Ogólnie dobry, ale brakło tej tzw. chemii między aktorami, no i jakoś nie poczułem tego cierpienia Ormian.

Współtworzą