Kryptonim HHhH 2017

HHhH

Rok 1942. Trzecia Rzesza jest na szczycie. Czeski ruch oporu w Londynie postanawia zaplanować najbardziej ambitną operację militarną II wojny światowej: Antropoid. Dwóch młodych rekrutów, Józef Gabcik (Jack Reynor) i Jan Kubis (Jack O'Connell), trafia do Pragi, aby zamordować przywódcę nazistów - Reinharda Heydricha (Jason… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO3, 24 październik 2018, środa 17:15 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jason Clarke
jako Reinhard Heydrich
Rosamund Pike
jako Lina Heydrich
Jack O'Connell
jako Jan Kubiš
Jack Reynor
jako Jozef Gabčík
Stephen Graham
jako Heinrich Himmler
Mia Wasikowska
jako Anna Novak
Thomas M. Wright
jako Josef Valcik
Enzo Cilenti
jako Adolf Opalka
Geoff Bell
jako Muller
Volker Bruch
jako Schellenberg
Barry Atsma
jako Frank
Delaet Ignace
jako Klaus

Fabuła

Rok 1942. Trzecia Rzesza jest na szczycie. Czeski ruch oporu w Londynie postanawia zaplanować najbardziej ambitną operację militarną II wojny światowej: Antropoid. Dwóch młodych rekrutów, Józef Gabcik (Jack Reynor) i Jan Kubis (Jack O'Connell), trafia do Pragi, aby zamordować przywódcę nazistów - Reinharda Heydricha (Jason Clarke), szefa SS, gestapo i architekta "Ostatecznego Rozwiązania". Kristo

Gatunek
Akcja, Biograficzny, Thriller, Wojenny
Słowa kluczowe
morderstwo, druga wojna światowa, morderca, spadochroniarz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-11-10 (kino), 2017-05-09 (świat), 2018-03-15 (dvd)
Dystrybutor
M2 Films
Wytwórnia
Echo Lake Entertainment
Cutting Edge Group
Nexus Factory zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Wielka Brytania, Belgia, USA
Inne tytuły
The Man with the Iron Heart (USA)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
120 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Populistyczny nurt odbił się czkawką. Ambicje sięgały realizacyjnego Mount Everestu. 2
  • 2017-11-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kino historyczne to prawdziwe wyzwanie. Zwiastun filmu pt. Kryptonim HHhH pozwolił mi pomyśleć, że będzie to przedstawiciel tego gatunku. Oczywiście pojawił się znak zapytania, bo na film dopiero się wybierałem. Skala trudności związana z realizacją takich przedsięwzięć mnie fascynuje. Spróbujmy poczuć, chociaż przez moment jak łatwo jest przekręcić historię, jak łatwo porzucić obiektywizm dla lepszych wyników sprzedaży i wpaść w populistyczny nurt.

Film opowiada o życiu Reinharda Heydricha, jego początkach jako Naczelnego Egzekutora z ramienia III rzeszy oraz Protektora Czech i Moraw. Równolegle z objęciem tego stanowiska dwóch młodych rekrutów zostaje zesłanych do Pragi w celu zabicia Reinharda.

Kino ma to do siebie, że jest pewnego rodzaju sztuką już przed seansem. Magia objawia się po ciemku, a my uczestniczymy w bardzo prywatnym, a zarazem publicznym doznaniu. Siedzimy w fotelu, ale najczęściej są wokół nas ludzie. Forma jest inna, ponieważ mało kto lata do kuchni po kabanosa. Dodatkowe piwo nie chłodzi się w lodówce, a reklama puszczona jest na początku i łatwo ją ominąć spóźniając się chwilę na seans. W sali bierzemy wszystko tu i teraz. Nie ważne, na co się zdecyduje produkcja, przecież i tak postaramy się zostać do końca, w duchu fascynacji kinem albo ceną biletu. Niestety Kryptonim HHhH to nadużycie i próba wciśnięcia nam skondensowanej fabularnie bredni. Najwyraźniej obawiano się, że temat nazizmu jest za słaby i zbyt prosty. Powiem wprost, jak można było tak pomyśleć! Pomysł zakłada streszczenie życia Heydricha i przerzucenie ciężaru ideowego do drugiego obozu. Tam pojawia się braterstwo, walka u podstaw, honor. Małe i spopularyzowane ostatnio tematy, które powinny cieszyć, czasem nawet mobilizował. Po prawdzie druga połowa jest zbytnio nastawiona na heroizm bohaterów, ale przynajmniej „akcja” nie leci jak po grudzie. Lecz i to bywa złudne, gdyż problemem jest zatracenie się w realizacji kina wielu form. Odstępstwo od pierwowzoru sztuki kręcenia filmów historycznych uderza fanów poniżej pasa. Nie daruję im bardzo płytkich wątków miłosnych. Erotyzm ukazany w tym filmie to strasznie infantylna forma wykorzystania porno na ekranie. Liczy się sam akt i trywialne odbycie stosunku. Boli mnie to, tym bardziej że zauważyłem ewidentny trik twórców.

Blondynki, ach blondynki. Kobiety użytkiem i to tanim. Wybitny, polski krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński takie wykorzystanie podpisał pod osobę Marilyn Monroe.

„Była ona niby idealną realizacją wzoru, który najwidoczniej został ustalony jako najsilniej działający na męskich nabywców, i to na wszystkich: ten sam uśmiech, biust, blond włosy etc.”

W tym filmie dwa razy został wykorzystany ten zabieg. Na pozór nie ma w tym nic złego, bo faktycznie kobiety mogły tak wyglądać, ale jest to silnie wątpliwe. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie żony Reinharda Heydricha, aby stwierdzić, że daleko jej do Rosamund Pike, która ją zagrała.

Dalej Pan Kałużyński mówi:

„To typ kobiety oczywiście banalny i bezosobowy — ale z drugiej strony reprezentujący doskonałość, jakiej nie spotyka nigdy w życiu.”

Właśnie tak, Kryptonim HHhH to film wykorzystujący bardzo tandetne i sprawdzone metody ślizgania się. Daleko tu do autorskiego i niezależnego kina. Producenci ewidentnie chcieli zrobić szybkie, kasowe kino. Aktorzy, którzy grają główne role, nie pasują do swoich pierwowzorów pod względem fizycznym. Pomijam niezłe aktorstwo duetu Rosamund Pike - Jason Clarke, bo tutaj jest tylko marginesem. Poza tym to kino o niemieckim obozie prawda? Przytoczę teraz największy absurd tej produkcji. Reinhard Heydrich mówi, dość przejęty, wręcz na skraju ekspresji... „Jestem Niemcem i zamierzam służyć Führerowi”. Bardzo autentyczny cytat, toż to mocne słowa, szczególnie w języku niemieckim, ale Kryptonim HHhH to inna historia. Jak można oddać moc tych słów, jeżeli przez 110 minut filmu używany jest język angielski, na dodatek ze slangiem amerykańskim? Nawet Słowianie mówią po angielsku. Dla mnie to hańba. Nie rozumiem takiego kina.

Populistyczny nurt odbił się czkawką. Ambicje sięgały realizacyjnego Mount Everestu. Myślę, że nie ma lepszego porównania na to, co zobaczyłem w sali kinowej, na wielkim ekranie. Mam wrażenie, że gdyby ekipa zdecydowała się jedynie na thriller, powstałoby niezłe kino gatunkowe. W takim wypadku możemy ekscytować się jedynie montażem i zimnem, jakie płynie z ekranu. Film, chociaż absurdalny i powielający pomysły użyte już wcześniej jest poprawnie nakręcony i nie ma problemów z prezentacją wartości dodanej. Tyle i tylko tyle.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 3

simonperch 2017-11-16 3

Zero klimatu, strasznie po taniości zrobione. No i ten angielski w dialogach. Szkoda czasu.

i_darek1x 2017-11-11 4

Historia z życia wzięta ! Już kilka filmów na ten temat powstało … Ten nie jest ani lepszy ani gorszy ? Można się zastanawiać czy dobrze zrobili ? Punkt widzenia od punktu siedzenia ;) Jedno nie ulega wątpliwości że Niemcy i Rosia są odpowiedzialne za zamordowanie masy niewinnych ludzi ! Po tym co zrobili powinno ich się nazywać podludzi !

Murmure 2017-10-11 6

W przeciwieństwie do "Anthropoida" koncentrujący uwagę na Heydrichu, a nie na zamachowcach. Rzetelny dramat wojenny wierny historycznym faktom.

Współtworzą