Park Jurajski 1993

Jurassic Park

Paleontolodzy: dr Alan Grant i dr Ellie Sattler oraz matematyk Dr Ian Malcolm, korzystając z hojności milionera Johna Hammonda, prowadzą badania w celu odtworzenia wymarłych przed milionami lat dinozaurów. Hammond kupił wyspę, na której utworzył Park Jurajski, w którym zamierza pokazywać turystom dinozaury. Tymczasem badania… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 88 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sam Neill
jako Dr Alan Grant
Laura Dern
jako Dr Ellie Sattler
Jeff Goldblum
jako Dr Ian Malcolm
Richard Attenborough
jako John Hammond
Bob Peck
jako Robert Muldoon
Martin Ferrero
jako Donald Gennaro
Joseph Mazzello
jako Tim Murphy
Ariana Richards
jako Lex Murphy
Samuel L. Jackson
jako Ray Arnold
BD Wong
jako Henry Wu
Wayne Knight
jako Dennis Nedry
Gerald R. Molen
jako Gerry Harding

Fabuła

Paleontolodzy: dr Alan Grant i dr Ellie Sattler oraz matematyk Dr Ian Malcolm, korzystając z hojności milionera Johna Hammonda, prowadzą badania w celu odtworzenia wymarłych przed milionami lat dinozaurów. Hammond kupił wyspę, na której utworzył Park Jurajski, w którym zamierza pokazywać turystom dinozaury. Tymczasem badania wymykają się spod kontroli naukowców... tompawel

Gatunek
Przygodowy, Sci-Fi, Familijny
Słowa kluczowe
haker, helikopter, naukowiec, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2013-04-26 (kino), 1993-06-09 (świat), 2000-10 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Universal Pictures
Amblin Entertainment
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Park jurajski 3D (Polska)
JP (USA) (tytuł promocyjny)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
127 minut
Budżet
63 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 15 wiadomości

Recenzje

Przełomowe arcydzieło. 10

Film Spielberga to spełnienie moich dziecięcych marzeń. Odkąd pamiętam, dinozaury zawsze mnie fascynowały. Te swoje fantazje zacząłem przenosić na kino. Nie mogłem jednak znaleźć obrazu, który w pełni by mnie zadowolił. Do czasu kiedy na arenę wkroczył nie kto inny tylko sam Steven Spielberg. Aby móc stworzyć film o dinozaurach, trzeba było mieć koncept na scenariusz. Autorzy Parku Jurajskiego wpadli na genialny pomysł, dodając do niego całą historię wielkich gadów od zarania dziejów.

Naukowcy z InGen pod wodzą milionera Johna Hammonda (Attenborough) wydobywają z zatopionego w bursztynie komara. Jak się okazuje, ma on w sobie wyssaną z dinozaura krew. W taki oto sposób otrzymują bezcenny kod DNA. W połączeniu z DNA współczesnych gadów możliwe jest stworzenie żywych okazów prehistorycznych istot. Jednak człowiek nie byłby sobą, gdyby nie zaczął się bawić w Boga. Hammond postanawia odtworzyć wszystkie wymarłe gatunki, z tyranozaurem na czele i otworzyć park rozrywki z nimi w roli głównej. Przed uroczystym otwarciem chce jednak zasięgnąć fachowej opinii. Zwraca się z prośbą do dwójki ekspertów - paleontologa Alana Granta (Neill) oraz paleobotanika (Dern), aby zgodzili się zwiedzić park przed udostępnieniem go szerszej publiczności. Wszystko przebiega gładko do czasu, gdy nad wyspę nadciąga burza. Zawodzi elektronika. Krwiożercze dinozaury wydostają się na wolność. Znajdujący się w parku goście muszą stanąć oko w oko z bestiami, których tak naprawdę nie znają.

Na początku zawracam szczególną uwagę na efekty specjalne. Mimo iż od premiery minęło już 15 lat, to komputerowo wygenerowane stworzenia po prostu olśniewają. Grafika jest tak szczegółowa i złożona, że nie da się odróżnić realiów od fikcji. Dla grafików to najlepsza recenzja ich pracy. Zero sztuczności oraz niespójnych ruchów. Jak na tamte czasy jest to osiągnięcie szczytowe. Przełom w dziejach kina. Potwierdzają to także współczesne produkcje, w których niejednokrotnie zastosowano słabe efekty.

Kolejnym plusem jest oczywiście reżyseria. Nie widzę innego człowieka, który nakręciłby ten film lepiej. Spielberg już po E.T. udowodnił, że potrafi tworzyć niezwykłe kino familijne. Tak, familijne, bo właśnie tym także jest Park Jurajski. Całe rodziny będą się świetnie bawić. Dlaczego? Pierwszym czynnikiem są same dinozaury. Ich oglądanie można porównać tylko do spotkania z nimi w cztery oczy. Drugim atutem jest niezwykła przygoda. Pomysł jest bardzo filmowy i oryginalny. Pojedynek ludzi z dawno wymarłymi zwierzętami jest fascynujący. Jak zachowa się w takiej sytuacji człowiek? Czas upływa na świetnej zabawie. I wreszcie trzeci powód. Spielbergowi udała się na pewno jedna rzecz: dzięki niemu w zbiorowej świadomości pojawiły się nowe, przerażające potwory - Raptory. Są one obdarzone przez reżysera niezwykłą inteligencją oraz nieprawdopodobnym instynktem zabijania. Mądry, silny i zwinny, polujący w stadzie, potrafiący zakładać pułapki - takie zwierze musi przerażać.

Park Jurajski to kamień milowy w dziedzinie efektów specjalnych, ale także pokaz wielkiego kunsztu Spielberga oraz niezwykłej przygody. Łatwo bowiem ulec efektom, nie skupiając uwagi na fabule. Polecam ten film wszystkim bez wyjątków, bo to historia fenomenalna. Niespotykana przygoda, w którą po raz kolejny, zabiera nas Spielberg. Właśnie za takie filmy cenię go najbardziej

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Julia Roberts była brana pod uwagę do roli Ellie. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 5 powiązanych

Komentarze 6

Czechu 2008-05-31 10

Super film – jeden z najlepszych jakie widziałem, na tamte lata wręcz rewelacyjny 10/10

Asmodeusz Czechu 2010-07-13 8

dożucam się do komplementow, pamietam jak kiedyś robiło to wrażenie, po latach warto by to sobie przypomnieć

rolnik_postepowy 2018-09-20 10

Mimo prostej fabuły i trochę nieaktualnych teorii nt. dinozaurów film nadal porywa i zachwyca wspaniałymi efektami specjalnymi, które ciężko przebić nawet dziś.

pajki_filmaniak 2018-05-20 9

mój ulubiony film z dziecięcych lat rewelacyjny w końcu dzieło Spilberga

Bluejohn_26 2011-08-07 5

Średniak – Kompletnie nie potrafię zrozumieć zachwytów nad tą serią. Dla mnie to zwykłe przeciętniaki. Aż dziw bierze jak te filmy mogły zarobić tyle kasy. Mnie przerośnięte jaszczurki nie ruszają.

Jankes Bluejohn_26 2015-03-06 8

Wiesz, z takimi filmami to jest trochę tak, że ocenia się jej w danym momencie i na tamte czasy to było naprawdę coś fajnego, jednak jak ktoś zobaczy to teraz, to nic dziwnego, że nie pieje z zachwytu :) Na Gwiezdnych Wojnach w tamtych czasach to byłem na każdym z odcinków może po 20 razy, ale jak je zobaczyłem niedawno, no to cóż ….. więc często ocena jest z tamtych "fajnych czasów".

Współtworzą