Człowiek z Ziemi 2007

The Man from Earth

John Oldman, wykładowca uniwersytecki, niespodziewanie postanawia się wyprowadzić. Przed samym wyjazdem na ostatnie spotkanie przyjeżdżają do niego jego przyjaciele - przedstawiciele różnych nauk ścisłych. Męczony dociekliwymi pytaniami John, postanawia opowiedzieć im swoją historię...

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 14 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Billingsley
jako Harry
Ellen Crawford
jako Edith
William Katt
jako Art
Annika Peterson
jako Sandy
Richard Riehle
jako Dr Will Gruber
David Lee Smith
jako John Oldman
Alexis Thorpe
jako Linda Murphy
Tony Todd
jako Dan
Steven Littles
jako Człowiek od przeprowadzek
Chase Sprague
jako Człowiek od przeprowadzek
Robbie Bryan
jako Oficer

Fabuła

John Oldman, wykładowca uniwersytecki, niespodziewanie postanawia się wyprowadzić. Przed samym wyjazdem na ostatnie spotkanie przyjeżdżają do niego jego przyjaciele - przedstawiciele różnych nauk ścisłych. Męczony dociekliwymi pytaniami John, postanawia opowiedzieć im swoją historię... jacks

Gatunek
Sci-Fi, Dramat
Słowa kluczowe
przyjaciel, biblia, przyjaźń, nieśmiertelność zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-07-28 (świat)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Jerome Bixby's The Man From Earth (tytuł pełny)
Czas trwania
87 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Przykład, że nie trzeba mieć wielkich pieniędzy, by nakręcić wielki film. 10
  • 2008-07-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Co byś zrobił, jakby twój znajomy z pracy powiedziałby ci, że ma 14 tysięcy lat? Jak wydaje ci się, że byś go wyśmiał, to koniecznie musisz obejrzeć film Richarda Schenkmana. Ta niezależna produkcja skupia się na rozmowie prowadzonej przez wykładowców, którzy zostali wplątani w niezwykłą grę, jaką im zgotował John Oldman, który właśnie odchodzi z uniwersytetu i przeprowadza się w inne miejsce.

Prosta fabuła okazuje się bardziej zagmatwana. Doskonały scenariusz z rozmowy prowadzonej między specjalistami różnych nauk ścisłych stworzył niezwykłe widowisko. John swoimi kolejnymi sensacjami rozbudza emocje swoich rozmówców. Jedni kpią z niego i go wyśmiewają, u innych wzbudza ciekawość, a u innych wręcz oburzenie. Główny bohater do perfekcji opanował tajniki manipulowania ludźmi. Prowadzi tę konwersację pod swoje dyktando. Biolog, teolog, geolog, nikt nie jest w stanie zaprzeczyć jego historii. To sprawia, że powoli zaczynają wierzyć jego rewelacjom. W swojej opowieści twierdzi, że był znanymi postaciami w różnych okresach dziejów ludzkości. Z każdą upływająca minutą dyskusja coraz bardziej się nasila. Niektórym zaczynają nerwy puszczać. Nawet psycholog wpada w sidła bystrego Oldmana. Historia Johna ma tę cechę, że nie da się bezapelacyjnie jej zaprzeczyć. Mimo nie do końca sprecyzowanymi informacjami, jakie podaje intrygant, przyjmuje on mocną linię obrony, która sprawia, że nikt nie jest w stanie znaleźć luki w jego opowieści.

Siłą są tu mistrzowskie dialogi profesorów. Jednak scenariusz to nie jedyna zaleta "The Man from Earth". Reżyser Richard Schenkman bawi się widzem tak, jak John Oldman bawi się swoimi kolegami. Prowadzona narracja sprawia, że można samemu zacząć się zastanawiać nad prawdziwością sensacji głównego bohatera. Aktorzy dobrze się spisali, zwłaszcza odtwórca roli Oldmana, David Lee Smith. Swoją grą nie zdradza jakichkolwiek oznak kłamstwa. Poza tymi elementami nic nie już istotne. Dobry scenariusz, reżyseria, aktorzy i film jest świetny.

Polecam "The Man from Earth" wszystkim, którzy szukają w kinie czegoś nowego. Nie za często ma się okazję obejrzeć tak inteligenty obraz. Ta filozoficzno-psychologiczna opowieść ma wymiar uniwersalny. Ten film ma szansę stać się kultowym i przetrwać lata. Mam nadzieję, że nawet ktoś za 14 tysięcy lat po niego sięgnie.

10 z 12 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 31

monikawawa 2018-01-18 4

Zachęcona tak dobrymi ocenami skusilam się i ja. Niestety film zawiódł mnie na całej linii. Sam pomysł może nie taki zły ale cała realizacja bardzo słaba. Ta muzyka w ogóle nie pasuje do atmosfery, która zapewne powinna panować w filmie. Jak dla mnie strata czasu!!!

Papa28 2009-12-16 10

Świetny, wciąga i daje kopa. Oglądający zastanawia się co jest prawdą a co nie. – Lepszy film, mając do dyspozycji jeden pokój i kilku aktorów, zrobić będzie ciężko.

majak01 2009-09-09 9

9/10 – Jak dla mnie jedna z ciekawszych pozycji ostatnich lat. Rewelacyjny, skomplikowany i jednocześnie dopracowany scenariusz, przekonująca gra aktorów i odpowiedni nastrój – wszystko to, aż zachęca do obejrzenia. Osobiście polecam wszystkim. Pozdrawiam :)

Asmodeusz majak01 2010-04-26 7

jak widać dobry pomysł moż wystarczyć by zrobić dobry film, bo własciwie nic poza tym tu niema, mimo wszystko wciąga i jest ciekawy

Trophy 2008-08-01 7

Może być, źle nie jest – Miałby u mnie 7, gdyby nie zakończenie.
Zawiodło mnie, ale ogólnie film trzymał w napięciu i troszkę przeraził.
Ciekawy scenariusz. Gra aktorska nie wszystkich mnie przekonała.
Jednak polecam zapoznać się.

tmp7 2008-07-31

świetny film – Film interesujący, ciekawy itd. Dobry przykład tego jak za niewielkie pieniądze nakręcić dobry film.
POLECAM!

Współtworzą