Photon 7.1

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią.

Recenzje

Photon to dzieło na pozór eksperymentalne, ale bardzo inteligentnie skonstruowane i złożone - niby ciekawa lekcja, a tak naprawdę ogromnych rozmiarów refleksja i rozprawa o wierzę w wiedzę. 8

Nie musisz wcale wiedzieć co to foton ani posiadać dyplomu z nauk ścisłych, by wiedzieć co do Ciebie mówi zza kadru, a chwilami w kadrze, Andrzej Chyra w filmie Photon Normana Leto. Jest to kręta, bad tripowa chwilami droga od science do fiction, w której nauka jest hipnotyzująca nawet dla najbardziej odpornego na to umysłu, bo podszyta filozofią i ogromną refleksją. Ogląda się też to dziecięcą percepcją: Nie do końca muszę rozumieć, ale jestem zafascynowany tym co słyszę i widzę.

Film udaje niepozorny wywiad z mikrobiologiem, który wraz z towarzyszącymi jego słowom wizualizacjami, opowiada o pewnych zasadach i procesach, które nam ułożyły świat. Wypowiedzi o ewolucji, strukturach i innych trudnych słowach mają w sobie wiele dystansu, doskonale rozłożonego humoru i nie oglądamy tego jak programu z discovery science, a fabularyzowane poszukiwanie. Mimo ogromnej wiedzy, ostateczny rachunek to „wiem, że nic nie wiem”. Film skręca w filozofię i sztukę, bo przecież jest dziełem artystycznym.

Photon wydaje się być eksperymentem, ale to rzetelnie przemyślana robota, która ma swoją fabułę i konstrukcję. Na początku jest dosyć informacyjnie. Zastanawiamy się, jaką rewolucję musi przejść obecny system edukacji żeby tak nauczać przedmiotów ścisłych. Gdyż jest to fascynujące. Może złapać naszą uwagę też na poziomie: poznam nowe słowa i je nawet zrozumiem! Jednak na tym swojego zadania nie kończy. Obecna muzyka, animacja i narracja są prowadzone, tak że właśnie z science przechodzimy do fiction. Mimo cyferek, dokładnych pomiarów i kompetencji neurobiologa, widząc to wszystko, nie czujemy się pewniej na tym świecie. Wiedza wcale nie daje spokoju – Photon o tym też chce rozprawiać. Wiedza może być nieustannie podważana, nie ma stałej, rzeczywistość jest płynna i wcale to nie tylko nauki humanistyczne są bajkopisarstwem, romantycznym bełkotem, marzeniami, gdzie interpretacji tyle, co osób. Jak mawiają.

Człowiek jest skonstruowany często tak, że żyje wychylony do przodu lub do tyłu, ale najrzadziej tkwi w teraźniejszości – ciekawość jest wpisana w nasz kod DNA. Neurobiolog zapytany o przyszłość, niechętnie, ale podejmuje się tego zadania. Czuje, że jego kompetencje, w tym momencie, są na poziomie wróżki. Opowiada jakąś wizję, która tak naprawdę zapowiada nam zataczanie koła cywilizacji. Photon wywołuje dużo niepokoju, apokaliptycznej atmosfery, bo ostatecznie słyszymy „nie wiem”. Niepewność dotyczy życia w ogóle, jest zespawana z nim, więc niezależnie od danych, wykresów i wiedzy, wszystko jest do obalenia. A drzewo wiedzy, to nie drzewo życia, przecież. Coś, co dzisiaj było faktem, jutro może być mitem. Z jednej strony daje nam to wszystko – bo mamy szansę wpłynąć na przyszłość. Z drugiej nic optymistycznego – kto ma wiedzieć, jak nie mądrzejszy, wykształcony i nagradzany naukowiec.

Platon mówił, że wiedza jest drugim słońcem, tutaj zostaje to podważone, bo nic nie świeci i nas nie rozgrzewa. Natomiast jest tutaj też rzucone w przestrzeń pytanie, czy wiedza nie jest tą bezpieczną pozornie postacią, która ochrania nas przed myśleniem? Photon to dziwne, inne, transowe i wciągające kino – rozprawa, ale też się trochę z tą ślepą wiarą w naukę rozprawia. Przed wejściem na seans zalecam odstawić wszelkie przyzwyczajenia ekranowe.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie