Cudowny chłopak 2017/I

Wonder

Chłopiec z deformacją twarzy (Jacob Tremblay), wspierany przez swoją rodzinę, po raz pierwszy idzie do szkoły.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 13 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 24 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julia Roberts
jako Isabel Pullman
Owen Wilson
jako Nate Pullman
Jacob Tremblay
jako Auggie Pullman
Daveed Diggs
jako Pan Browne
Mandy Patinkin
jako Pan Tushman
Ali Liebert
jako Pani Petosa
Benjamin Ratner
jako Pan Davenport
Emma Tremblay
jako Michelle
Millie Davis
jako Summer
Bryce Gheisar
jako Julian
Kyle Breitkopf
jako Miles

Fabuła

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż "zwykły dzień w szkole". Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz "dziwadłem". Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Familijny
Słowa kluczowe
na podstawie powieści, szkoła, małżeństwo, relacja matka-syn zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-01-19 (kino), 2017-11-14 (świat), 2018-09-05 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Lionsgate
Mandeville Films
Participant Media zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Hongkong
Wiek
od 7 lat
Czas trwania
113 minut
Budżet
20 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

To łatwo skonstruowana, ale i piękna historia pokazująca siłę wyobraźni i problem stygmatyzacji. O jednym takim chłopcu co zrobił więcej, niż ukradł księżyc. 7

O pojęciu normalności i nierównościach w rozumieniu tego słowa w społeczeństwie, kino będzie rozprawiać zawsze. Wyróżnianie się nieczęsto konotowane zostaje z wyjątkowością, a na pewno zbyt rzadko w świecie. W krzepiący, ale ratujący się przed ckliwą historią, dzięki szczerości i niewymuszonemu urokowi, opowiada o inności Cudowny Chłopak. Robi to… po prostu cudownie. Nie nabiera nas na nic.

To co dla nas może wydać się zwyczajnego, dla Auggiego, będzie podróżą na księżyc. Wybraniem się na nieznaną planetę jest pójście do gimnazjum. Z powodu swojej choroby, przez którą bohater ma zdeformowaną twarz, uczył się w domu, co nie doprowadziło go do braków naukowych. Wręcz przeciwnie – z fizyki jest gigantem, kocha i wie wszystko o kosmosie, bo sam czuje się na Ziemi, przez ludzi, jak przybysz z innej planety. Nosi hełm NASA z pasji, ale też by unikać spojrzeń innych. Rodzice podejmują decyzję, że to już czas na konfrontacje ze środowiskiem. Możemy się domyślać, jak będzie wyglądać początek drogi naszego bohatera.

I właśnie tu reżyserzy zwinnie nawiązują do pierwszego dnia w szkole, które jest ustrojstwem dla wielu, tylko Auggie przez swoją twarz, ma dodatkowo pod górkę. I nie dlatego, że tylko dzieci są takie powierzchowne i okrutne w pewnym wieku. Tutaj doskonale jest przyznana czerwona kartka, w dziedzinie płytkiego spojrzenia i stygmatyzacji, wszystkim. Dlatego Auggie wyobraża sobie inny świat, idąc przez przeklęty dziedziniec, na którym wszystkie oczy są zwrócone w jego stronę. Dzięki temu mamy chociaż chwilę przyjemności uczestniczenia w jego bogatej wyobraźni.

Cudowny Chłopak toczy się dosyć linearnie i w znanej nam konstrukcji fabularnej, ale ma w sobie nieprosty urok, szczerość i inteligencję w dialogu oraz akcji, która odróżnia go od innych produkcji z rusztu kołczingowej natury „zaakceptuj siebie”. Nie ukrywa jakim filmem będzie. Jest to w przewadze procentowej feel good movie, bo to świat, gdzie jednak rany goją się szybciej, niż naprawdę i jest ich mniej. Jednak najważniejsze, że Cudowny chłopak udowadnia siłę wyobraźni jako najlepszego oręża w walce z nieprzyjacielem – jest lepsza od świetlnego mieczu, który oczywiście posiada nasz, zakochany w Star Warsach, bohater.

My też się zakochamy, przede wszystkim w Auggiem, ale też w świecie wykreowanym przez twórców. Nie jest on z kosmosu, ta rodzinka stworzyła własną planetę na naszych oczach. Nie jest to kino intensywnego doświadczenia, ale za to niebanalnie przyjemnego. O jednym takim co zrobił więcej, niż kradzież księżyca.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Okres zdjęciowy trwał od 18 lipca do 13 września 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 3

sam001 2018-02-10

Byłem dzisiaj w kinie. Polecam. Super film, bardzo pouczający.

Barbarka88Rz 2018-04-27 7

Bardzo miły, dobry, sprawnie poprowadzony film. Warto go obejrzeć, nie tylko w gronie familijnym. Ciekawy, pouczający i wzruszający.

lukas77 2018-02-12 5

Dzień dobry, czy już bardziej sztampowo, łopatologicznie i do bólu przewidywalnie się nie da? Wyobraźcie sobie że nie da się, tu jest to wszystko.

Współtworzą