Gra o wszystko 2017

Molly's Game

Narciarka po dramatycznej kontuzji rozpoczyna prowadzenie ekskluzywnych gier pokerowych przez co staje się obiektem zainteresowania FBI.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jessica Chastain
jako Molly Bloom
Idris Elba
jako Charlie Jaffey, prawnik Molly
Kevin Costner
jako Larry Bloom, ojciec Molly
Brian d'Arcy James
jako Brad, menedżer funduszu hedgingowego
Chris O'Dowd
jako Douglas Downey
Michael Cera
jako Gracz X
J.C. MacKenzie
jako Harrison Wellstone
Bill Camp
jako Harlan Eustice
Graham Greene
jako Sędzia Foxman
Jeremy Strong
jako Dean Keith
Natalie Krill
jako Winston
Claire Rankin
jako Charlene Bloom, matka Molly

Fabuła

Młoda, piękna i wszechstronnie utalentowana. Kochała ryzyko i nie bała się gry o wszystko. Światowej klasy zawodniczka w narciarstwie alpejskim, która fortunę zdobyła nie dzięki nartom, a dzięki kartom. Molly Bloom przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, niele­galny klub pokerowy w USA. Gościła gwiazdy Hollywood, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Pod jej dachem wygrywano miliony i tracono fortuny. Poznała tajemnice naj­potężniejszych tego świata. Gdy sądziła, że zdobyła wszystko, do jej drzwi zapukało FBI. Zagrożona wieloletnim więzieniem, utratą dorob­ku życia, po raz kolejny postanowiła podjąć walkę. Tym razem jej jedy­nym sprzymierzeńcem okazał się adwokat, który jako pierwszy poznał prawdziwe oblicze Molly Bloom. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Biograficzny
Słowa kluczowe
prawnik, oparte na faktach, poker, gra w karty zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-01-05 (kino), 2017-09-08 (świat), 2018-07-04 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Entertainment One
The Mark Gordon Company
Pascal Pictures
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
140 minut
Budżet
30 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Gra o wszystko jest szybka i stanowcza. Forma jest smaczna, ale nie jest to temat z ostatniej chwili, raczej powtórka z rozrywki. 6
  • 2017-11-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Molly Bloom to narciarka, która ma zamiar wystartować na igrzyskach. Wypadek w dniu kwalifikacji olimpijskich zmienia jej życie i naprowadza na hazard. Kobieta, która przez lata trenowała sport wyczynowy teraz będzie organizować imprezy pokerowe na najwyższym szczeblu. Rozliczenie, jej bogatego w przygody życia nastąpi w sądzie.

Gra o wszystko jest szybka i stanowcza. Produkcja nie robi przystanków i śmiało prze do przodu. Nie ma czasu na odpoczynek. Fabuła, mimo przeskoków czasowych i wspomnień bohaterki jest bardzo mocno skondensowana i przemyślana. Ekran wypełnia wizja, pełnokrwista amerykańska opowieść. Jest w niej przesycenie, lekkość w trudzie i symbolika, która tutaj została smacznie podana. Amerykański sen, kariera i oczekiwania to dość popularne tematy, po prostu mainstream. Ograni w kasowych produkcjach aktorzy i zwyczajny ostatnio sposób uchwycenia tematu. Mnie boli to niezasadnie szybkie tempo, ponieważ nawet w chwili słusznej zadumy jesteśmy zmuszeni do uwagi i śledzenia kolejnych pomysłów scenariusza. Aktorzy wypowiadają następne linijki w ekspresowym tempie, przerzucają ciężar ideowy, płyną bez wypoczynku. Ja staram się potraktować taki wyraz, może niesłusznie jako symbolikę tego, co łatwo nam przychodzi i szybko się kończy. Życie na krawędzi nie trwa długo i być może dlatego realizacja dostarcza nam kilku egzystencjalnych wskazówek.

To prawda, że jest czasem aż nadto kiczowato, że poker nie przypomina profesjonalnej, turniejowej gry. Jest to raczej spotkanie koleżków, którzy w kieszeni mają sporo banknotów albo obrazy Monet, czy też chcą się wyżyć, w duchu męskiej rywalizacji. O dziwo, taka forma się broni. W ciągu zaledwie kilku partyjek poznajemy wiele portretów psychologicznych i wiemy, na czym to wszystko polega. Jak ten brudny świat wygląda od środka. Nie brakuje krytyki środowiska. To tempo, mimo trudu w utrzymaniu widza przy ekranie i dużej swobody kreuje niezłe postaci. Scenariusz, który wypchany jest po brzegi i nie wiem jakim cudem udało się to wszystko tam zmieścić, odpowiada nam na wiele pytań, bo bohaterowie mają swoje minuty i każdy z nich dokłada cegłę do świata Molly, w pewnym sensie naszego świata. Ja pochwalam kino, gdzie bohaterką jest kobieta, ale bez tej sztucznej woli feministycznego przekazu. Panna Bloom (Jessica Chastain) jest odpowiednikiem nawet męskiej wizji świata. Dzięki niej i dwóm mocnym postaciom, które są grane przez Kevina Costnera oraz Idrisa Elbe staje się to uniwersalne. Psychologiczne spotkanie na szczycie, ojca z córką, dające nam szybkie odpowiedzi, jest absolutnie najpiękniejszą sceną tego filmu.

Nie powiem, że jest to film zmieniający oblicze kinematografii czy mający prawo walczyć o nagrody akademii. Tak nie jest, ponieważ temat jest zbyt objechany i kiczowaty, żeby to umieścić w tym worku. Forma jest smaczna, ale nie jest to temat z ostatniej chwili, raczej powtórka z rozrywki. Na korzyść działa tu przyspieszenie i mimo amerykańskiej koncepcji na ukazanie bohatera jest coś nowego, a przynajmniej pozwalającego przyjąć Grę o wszystko, jaka wizję i wskazówkę. Postaci są mocne, a całość jest upięta wpasowaną linią melodyczną. Ja taką propozycję odbieram na szóstkę.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 9 listopada 2016 roku do stycznia 2017 roku. zobacz więcej

Komentarze 4

Movieman 2018-01-04

Sorkinowi chyba brakło trochę odwagi, aby bardziej dowalić do pieca i raczej omija kontrowersje. Tego filmu jednak się słucha, znakomicie sie słucha! Dialogi są dynamiczne i mięsiste, a Elba z Chastain tworzą super duet. Jak na reżyserski debiut bardzo spoko.

Montaż doskonały :)

Sebioslaw Movieman 2018-06-25 7

@Movieman Fajnie zagrany, bardzo dobrze zmontowany, niestety czegoś zabrakło. Faktycznie jak piszesz, za mało pałera, który by zaostrzył tą całą historię.

i_darek1x 2018-05-04 5

Ma kilka interesujących scen .Obsada też jest niezła i dobrze sobie poradziła … Obejrzeć można nie zaszkodzi ;)

Khaosth 2018-01-18 9

8,5 // Tak przegadany, a przy tym tak absorbujący! Świetna Chastain, bardzo dobry Elba i świetnie napisane, zagrane i zmontowane dialogi & monologi.

Współtworzą