Tajemnice Silver Lake 2018

Under the Silver Lake

Młody chłopak wpada na trop jednej z zagadek, jakich tysiące kryje Hollywood. Kiedy piękna sąsiadka, w której się podkochuje, znika bez śladu, postanawia ją odnaleźć. Za wszelką cenę.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 27 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Riley Keough
jako Sarah
Topher Grace
jako Mężczyzna w barze
Jimmi Simpson
jako Allen
Riki Lindhome
jako Aktorka
Zosia Mamet
jako Troy
Callie Hernandez
jako Millicent Sevence
Jessica Makinson
jako Pani Sevence
Adam Bartley
jako Oficer McCoy
Chris Gann
jako Jefferson Sevence
Pepi Sonuga
jako Szmaragdowa piękność
Luke Baines
jako Jesus

Fabuła

Młody chłopak wpada na trop jednej z zagadek, jakich tysiące kryje Hollywood. Kiedy piękna sąsiadka, w której się podkochuje, znika bez śladu, postanawia ją odnaleźć. Za wszelką cenę. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Kryminał, Komedia
Słowa kluczowe
surrealizm, palenie papierosa, toaleta, los angeles zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-09-21 (kino), 2018-05-15 (świat), 2019-01-30 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Good Fear Film + Management
Michael De Luca Productions
PASTEL zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
139 minut
Budżet
8 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

To film w nastroju halucynogennym połączonym ze sporą dawką speedu, by efektownie i obsesyjnie pokazać remix kultury i współczesną potrzebę nadążania za wszystkim. 7

Tajemnice Silver Lake to jeden z najbardziej naspeedowanych filmów roku, który na dodatek dorwał się do grzybków halucynogennych. To doskonały trip bez umiaru, który zaciera granicę pomiędzy tym co wyobrażone przez naszego bohatera, a prawdziwe. A wszystko po to, by pokazać skalę nadmiaru wytworów kultury, ich wtórność, często absurdalność. Film doskonale opowiada o osaczającej nas kulturze oraz świadomym mniej lub bardziej, chorobliwym chomikowaniem i kolekcjonowaniem wrażeń.

Sam to specyficzny bohater, trochę geek, snujący teorie spiskowe, przedstawiciel milenialsów z dostępem do wszystkiego. Kobieta z sąsiedztwa, którą podgląda jednak z inną fascynacją, niż bohater Kieślowskiego w Krótki film o miłości, pewnego dnia zaginie. Sam nakręcony wyobrażeniem siebie jako detektywa rusza bez hamulców, by ją odnaleźć. To będzie odyseja po doświadczeniach, a dla nas po popkulturze i bardzo ekspresyjny wehikuł czasu.

To kino, które można odczytywać na kilku poziomach. Jako niezobowiązujące wariactwo, bez regulaminu podczas, którego bohater popada w coraz większe szaleństwo, a my po części razem z nim. Jednak może on być też tylko przedstawicielem, figurą współczesnego odbiorcy i procesu czytania kultury oraz rzeczywistości. Szybko, pstrokato tematycznie, niespójnie, z małym aparatem krytycznym. Sam wierzy praktycznie we wszystko co spotka, chłonie to i mimo zdziwionej miny poddaje się temu. To XXI-wieczny człowiek otoczony cały czas czymś nowym, a przynajmniej myśli, że świeżym. Jednak film sugeruje, że tak naprawdę pewnym remixem kulturowym.

Wszystko już było. Smutny to wniosek, ale Tajemnice Silver Lake przekazują nam w przepięknej, Amerykańskiej, skąpanej w słońcu przestrzeni również ten komunikat. Do tego osadzają to w onirycznej, surrealistycznej, z pozornym nonsensem, narracji. Wszystkie odniesienia do kultury jakie znajdziemy w kompulsywnej wręcz ilości sprawiają z jednej strony, że i widz sam staje się też detektywem, ale pokazują w konfrontacji z tu i teraz, że sztuka się powtarza. Dlatego film jest, jak kolaż, sztuka jest jak zbiór powstałych pojęć, znaków, które teraz się tylko przestawia w inne miejsca.

Zabawny to film niesamowicie, ale z gorzkim wydźwiękiem, że wszystko chcemy przeżywać intensywniej, mocniej, szybciej, bo prędkość teraźniejszości nas do tego zmusza. A na dodatek ten "ruch" na poziomie tworzenia jest tylko umowny, bo tak naprawdę od dawna kultura stoi w miejscu i albo się powtarza albo musi sięgać po środki ekstremalne, jak sam film.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Sceny z aktorką Riley Keough w basenie, to niemal dokładne odtworzenia scen z ostatniego filmu Marilyn Monroe, Something's Got to Give, który nigdy nie został ukończony z powodu jej niespodziewanej śmierci. zobacz więcej

Komentarze 1

ArucardPL 2018-09-25 8

Scena z kompozytorem to już małe arcydzieło <3

Współtworzą