Ostatnie kuszenie Chrystusa 1988

The Last Temptation of Christ

Skandaliczny film Martina Scorsese na podstawie powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa. Przedstawia zdecydowanie ludzką naturę Jezusa Chrystusa. Jako Syn Boży ma do wypełnienia na ziemi misję. Musi jednak stawić czoła największej z dotychczasowych pokus - kobiecie. Wybiera ziemskie życie u boku Marii Magdaleny.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Willem Dafoe
jako Jezus
Harvey Keitel
jako Judasz
Paul Greco
jako Zealot
Steve Shill
jako Centurion
Verna Bloom
jako Maria, Matka Jezusa
Barbara Hershey
jako Maria Magdalena
Gary Basaraba
jako Andrzej, Apostoł
Irvin Kershner
jako Zebedeusz
Victor Argo
jako Piotr, Apostoł
Michael Been
jako Jan, Apostoł
Tomas Arana
jako Głos w tłumie
Harry Dean Stanton
jako Paweł

Fabuła

Skandaliczny film Martina Scorsese na podstawie powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa. Przedstawia zdecydowanie ludzką naturę Jezusa Chrystusa. Jako Syn Boży ma do wypełnienia na ziemi misję. Musi jednak stawić czoła największej z dotychczasowych pokus - kobiecie. Wybiera ziemskie życie u boku Marii Magdaleny. Anonimowy

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
krew, przemoc, biblia, zdrada zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1988-08-12 (świat), 2004-10-14 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
164 minut
Budżet
7 000 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 6

Garret_Reza_fdb 2016-06-21 6

tv, powtórka. Współcześni rozmawiają z Jezusem. Efekt nawet przypadł mi do gustu, chociaż jestem zdezorientowany jak to odebrać.

bizarre 2015-07-06 6

6/10 – Ciekawa wizja ukazania Chrystusa jako normalnego człowieka ze słabościami. Szkoda, że sposób realizacji w tym przeszkadza, bo całość jest bardzo patetyczna i napompowana.
Świetnym posunięciem było obsadzenie w roli Jezusa Willema Dafoe, który jest stworzony do grania postaci z wieloma niedoskonałościami, z którymi łagodnie mówiąc, nie wszystko jest w porządku. Udźwignął cały film i dał radę, z resztą jak w każdym filmie, w którym go widziałem. Tytuł i sama historia Jezusa, znana praktycznie każdemu, sprawiają, że wiadomo jak potoczy się film, przez co można go tylko obserwować.

karojuu 2013-11-10 8

Życie Chrystusa, czyli co by było gdyby. Poruszył mnie bardziej niż niejeden film o podobnej tematyce. Świetna scenografia, kostiumy, aktorstwo (Dafoe, Keitel)

majron 2006-11-25 10

prawdziwy – film do bolu prawdziwy nie to co pasja czy kod da vinci :)

Redox majron 2010-05-10 7

Trochę nietrafione porównanie… "Pasja" to bardzo realistyczne odtworzenie ostatnich godzin życia Jezusa, a "Kod" to kryminalik z religią w tle. Film Scorsese’a to wariacja "co by było gdyby".

Czudi majron 2011-10-27 8

Właśnie, że bardzo trafne porównanie Mimo, że Pasja jest bardzo realistyczna w sposób fizyczny, cielesny to brak w niej elementu ludzkiego, Jezus w prosty, natchniony sposób spełnią swą misję. O Kodzie nie będę nawet pisał.
W Kuszeniu mamy człowieka, który został wybrany przez Boga. Jednostkę z wątpliwościami, nie znającego swojej drogi w życiu, pełnego wątpliwości – tak bardzo po ludzku, czego w dwóch porównywanych filmach nie było. Pierwszy to czysty katechizm, drugi popkulturowa wariacja na jego temat.

Współtworzą