Atak paniki 2017

Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 24 maj 2019, piątek 02:00 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Artur Żmijewski
jako Andrzej
Dorota Segda
jako Elżbieta
Nicolas Bro
jako Oskar
Grzegorz Damięcki
jako Dawid, pan młody
Julia Wyszyńska
jako Wiktoria, panna młoda
Aleksandra Pisula
jako Kamila, siostra Miłosza
Aleksandra Adamska
jako Alicja, koleżanka Kamili
Justyna Kokot
jako Justa, koleżanka Kamili
Maria Kania
jako Kasia, koleżanka Kamili

Fabuła

Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat

Szczegóły

Premiera
2018-01-19 (kino), 2017-09-19 (świat), 2018-06-06 (dvd)
Dystrybutor
Akson
Wytwórnia
Akson Studio
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Plan Zet (koprodukcja)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Panic Attack (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
100 minut
Budżet
500 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Atak Paniki to udana produkcja, które skutecznie startuje z poczuciem lekkiej niepewności u widza, a potem rozpędza karuzelę absurdu i szaleństwa z konsekwencją i udanym poczuciem humoru. 7

Atak paniki wzbudza w wielu widzach, w Polsce, kolejna zapowiedź _najśmieszniejszej komedii tego roku_ naszej produkcji. Od dawna nie jesteśmy specjalistami od kina gatunkowego, nie da się tego ukryć. Ale nie ma co też udawać - Atak paniki jest wyjątkiem potwierdzającym regułę – można zrobić zgrabne i zabawne kino, nieczerpiące inspiracji od żartów z kabaretu i o strukturze fabularnej niepisanej na serwetce. Ta produkcja to kolaż różnych, ewoluujących bardzo bliźniaczo historii, które mają wspólny mianownik narracyjny – tytułowy atak paniki, sytuacje ekstremalną u bohaterów, docierającą do absurdu, czy nawet groteski.

Małżeństwo wracające samolotem do Polski prócz niewygodnego pasażera, ma z nim również narastający problem. W tym samym czasie, dorabiający na weselu chłopak jest zastraszany anonimowo przez telefon, ale o wiele bardziej martwi się o swoją grę na komputerze i prosi mamę, będącą w domu, by wykonywała jego instrukcje. Czemu, by jeszcze do tej osobliwej brygady nie dorzucić panny młodej, której wybranek na weselu jest wszędzie, tylko nie z nią, a ona opowiada nieustannie o porodzie z delfinami i muzyką klasyczną. Do tego mamy historie o jej koleżance, która żyje z pokazywania swoich seksualnych uniesień w internecie. Jakby było mało, mamy spotkanie byłego małżeństwa, które tak naprawdę się jeszcze nie rozwiodło.

W każdym z tych przypadków zaczyna się niewinnie, potem pojawia się kropelka potu, by następnie okoliczności zewnętrze, jakieś nieszczęście, a właściwie często brak logicznego myślenia u bohaterów, spowodowany strachem i zdenerwowaniem, doprowadzają do totalnego amoku. Temperatura rośnie, chwilami reżyser trochę zmniejsza ogień – niepotrzebnie – ale pokazuje nam bardzo intensywnie i umiejętnie klejące się ze sobą krótkie historie, które są niczym polska wersja Dzikich Historii. Z ludzi wychodzą wszystkie lęki, nie wytrzymują napięcia, krzyczą, biją się, mdleją, przeklinają najgłośniej jak potrafią.

Atak Paniki nie jest zachowawczym wyobrażeniem o kinie pędzącym, a naprawdę machina reżysera Pawła Maślony potrafi wiele wyciągnąć na liczniku. Może jedzie po dosyć prostej drodze, nie jest to pogłębione psychologiczne studium, ale też nie odczuwamy nieustannego skakania po planszy znerwicowanych opowiadań bohaterów, gdzie nikt nie wie co to zimna krew – za to zna doskonale pojęcie – zalania się krwią. Jednocześnie opowiadanie zachowuje umiar, ale nie w prowadzeniu narracji, tylko w zabiegach. Nie szarżuje, trzyma się jednego toru, na czym film tylko zyskuje.

Pisarz Stephen King mówił: _Panika jest chorobą zaraźliwą, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nic nie wiadomo i wszystko zmienia się z chwili na chwilę_, to też skutecznie i z energią referuje swoim filmem autor. Jeszcze dodaje refleksje, jak współcześnie normalne i codzienne jest szaleństwo.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 28 września do listopada 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 2

i_darek1x 2018-05-02 3

Dobrze zapowiadał się zwiastun tego filmu ;) Po obejrzeniu stwierdzam że należy poprzestać na zwiastunie ! Mniejszy zawód ! Kolejna polska porażka … Chyba że to będzie w odcinkach i dopiero atak paniki nastąpi ? Bo w tym co reżyser chciał pokazać chyba coś nie wyszło ?Chyba za bardzo był spanikowany ;) Słabizna i tyle !

Mrozikos667 2018-01-30 6

Pierwszorzędna robota filmowa, ale im dalej od seansu, tym większymi literami pisze mi się w głowie: i co z tego? 100% dobrze naoliwionej maszyny, 0% duszy.

Współtworzą