Duża ryba i begonia 2016

Dayu haitang

Chun żyje w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje sie pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Guanlin Ji
jako Chun
Shangqing Su
jako Qiu
Timmy Xu
jako Kun
Shulan Pan
jako Chun, starszy
Yuanyuan Zhang
jako Feng
Jiu'er
jako Siostra Kuna
Lifang Xue
jako Ojciec Chuna
Jie Zhang
jako Chisong Zi
Xiaoyu Liu
jako Leizu
Zhongyang Baomu
jako Goumang
Yu Cheng
jako Tingmu
Deshun Wang
jako Dziadek Chun

Fabuła

Chun żyje w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje sie pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Przygodowy, Dramat, Romans, Fantasy

Szczegóły

Premiera
2018-05-25 (kino), 2016-07-03 (świat), 2018-11-08 (dvd)
Dystrybutor
Mayfly
Wytwórnia
B&T
Huoerguosi ENLIGHT MEDIA
Kraj produkcji
Chiny
Inne tytuły
Big Fish and Begonia (tytuł międzynarodowy) (alternatywna pisownia)
Big Fish & Chinese Flowering Crabapple (tytuł międzynarodowy) (tytuł roboczy)
Da Hai (tytuł niezdefiniowany)
大鱼海棠 (Chiny) (alternatywna pisownia)
Big Fish & Begonia (tytuł międzynarodowy)
Da Yu Hai Tang (alternatywna pisownia)
Czas trwania
105 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

To animacja z ogromną wyobraźnią, bardzo prosta w przekazie, ale nieidąca po linii najmniejszego oporu na żadnym poziomie budowania wzruszającej historii. 7

Kolejna animacja, która udowadnia, że wzbudzi zachwyt i nie będzie infantylnie prowadzić pięknej przypowieści tylko dla określonej grupy wiekowej – Duża ryba i Begonia. To duży ładunek kreacji, wybudzający wyobraźnię z największej śpiączki, ze skromnie przemycaną filozofią życia według taoizmu. Pokory wobec nieobliczalnego i mądrości wymagającej pewnego spokoju oraz medytującego nastroju, który również pojawia się w tej bajkowej, ale nie niewinnej, czy naiwnej formie.

Naszą bohaterką jest dziarska i odważna Chun, która w wieku szesnastu lat, zgodnie z zasadami panującymi w solidnie zbudowanym i wzniesionym przez autorów świecie, trafia z krainy pełnej magii i zjawisk nadprzyrodzonych do drugiego wymiaru – ludzkiego. Jest to miejsce, w którym nie potrafi do końca się odnaleźć i mimo większego ładu oraz pewnej rutyny, nie jest tam wcale bezpieczniej. Pewnego dnia dziewczyna prawie ginie, ale przed śmiercią ratują ją chłopak, poświęcając dla niej swoje własne życie. Od tego czasu Chun pragnie przywrócenia do żywych chłopaka, który ją uratował. Dziewczyna jest gotowa wejść w układ z bogami, próbując pogodzić ze sobą świat ludzi i natury oraz różne żywioły. Rusza w wielką przygodę, pełną nieprzewidywalnych dla jej oczu i dla naszych mistycznych przestrzeni, obrazów, których rozmach może nie dogonił filmu Spirited Away, ale błyskotliwość rozwiązań i kalejdoskop postaci promienieje przez cały czas trwania filmu.

Duża ryba i Begonia to fascynująca i sycąca przygoda dla oka, ale również zawierające dygresje traktatu filozoficznego. Zdania, które padają zza kadru całkowicie komunikują się z taoizmem. Dyskusja o wartości ludzkiego życia, zrozumienie potęgi świata i swojej pozycji wobec niego. Droga naszej bohaterki jest też przepełniona uczuciami i wszystko co się odbywa na ekranie jest ich efektem. Jej poświęcenie, potrzeba odkupienia win, miłość, wierność, ale bez wielkiej fanfaronady – to brzmi bardzo uniwersalnie i mało fantazyjnie, ale o tę prostotę przekazu chodzi. Przepych na poziomie wizualnym, nie postaw i ruchów, odruchów naszych bohaterów.

Film też jest bardzo komunikatywny mimo mocnego osadzenia w kulturze Azji. Operowanie charakterystyczną kreską, ale też forsowanie pewnej ich mitologii, legend to też dla widza swoista wycieczka po innym świecie oraz inicjacja z nim. Idzie to w parzą z ogromną żywiołowością obrazu.

Duża ryba i Begonia to film nieskomplikowany w przekazie i myśli wiodącej, ale opowiada historię, jak z najbogatszych snów, niezobowiązaną wobec żadnych praw fizycznych. Dzieci i ryby głos mają, a zabiegi artystyczne w tym filmie jak bukiet świeżych begonii wyglądają.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą