Maudie 2016

Film jest niezwykłym romansem, w którym pewien samotnik (Ethan Hawke) proponuje kruchej, ale zdeterminowanej kobiecie zwanej Maudie (Sally Hawkins), żeby była jego gospodynią domową. Maudie, choć jest zgarbiona i ma kalekie dłonie, jest pełna energii. Chce być niezależna, żyć z dala od jej nadopiekuńczej rodziny – i przede… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sally Hawkins
jako Maud Lewis
Ethan Hawke
jako Everett Lewis
Kari Matchett
jako Sandra
Zachary Bennett
jako Charles Dowley
Gabrielle Rose
jako Ciotka Ida
Billy MacLellan
jako Frank
Marthe Bernard
jako Kay
David Feehan
jako Paul
Lawrence Barry
jako Pan Davis, sklepikarz
Greg Malone
jako Pan Hill
Nik Sexton
jako Steven, reporter CBC
Denise Sinnott
jako Pielęgniarka

Fabuła

Film jest niezwykłym romansem, w którym pewien samotnik (Ethan Hawke) proponuje kruchej, ale zdeterminowanej kobiecie zwanej Maudie (Sally Hawkins), żeby była jego gospodynią domową. Maudie, choć jest zgarbiona i ma kalekie dłonie, jest pełna energii. Chce być niezależna, żyć z dala od jej nadopiekuńczej rodziny – i przede wszystkim pragnie z wielką pasją malować obrazy opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
szpital, kłamstwo, śnieg, miasteczko zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-09-29 (kino), 2016-09-02 (świat), 2018-04-19 (dvd)
Dystrybutor
Hagi
Wytwórnia
H Is 4 Productions
Landscape Entertainment
Painted House Films zobacz więcej
Kraj produkcji
Irlandia, Kanada
Inne tytuły
Maud (Kanada)
My Love (Korea Południowa)
Czas trwania
115 minut
Budżet
4 993 020 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Więc chodź pomaluj mi świat. Skromna historia "niby" o malarce, a tak naprawdę silnej kobiecie, determinacji w czuciu i uczuciu! 8

Jeżeli historia dotyczyć będzie malarki, to mamy spore oczekiwania, ale też obawy. Może będzie to pean dla niej, pełne emfazy, kucie jej wizerunku w złocie. Albo mocno wskazująca palcem, wręcz chełpiąca się, bez skromności, historia o ekscentryzmie, oryginalności i wyjątkowości. Maudie staje temu naprzeciw, bo mówi o malarstwie wiele, ale nie w charakterze sztuki o sztuce. To bardzo piękna i skromna, słodko-gorzka historia o miłości do drugiej osoby pomimo wszystko oraz na przekór tych WIELKICH ARTYSTÓW – to obecność drugiego człowieka, a nie samotność, sprawia że człowiek jest gotowy zrobić wiele. „Dla siebie można zrobić dużo, ale dla drugiego człowieka…”.

Prowincjonalna rzeczywistości, w której Maudie jest lokalną dziwaczką. Tak naprawdę ma tylko inny chód, reszta to charakter – introwertyzm i inne spojrzenie na świat. Chorą i inwalidkę życiową zrobiła z niej rodzina. Maudie potrafi oczarować, jest specyficzna i bezpośrednia, ale to jedna z tych niewielu osób, które mamy śmiałość nazwać – dobra i odważna. Czujemy, jakby nosiła na sobie powłokę ochronną przed wszystkim co złe, a przecież rzeczywistość wcale jej nie oszczędza. Ma w sobie mnóstwo siły – dla niektórych jednak uśmiech nie jest objawem szczęścia tylko wariactwa. Z czego się cieszyć, przecież zawsze są jakieś problemy z tym życiem. Maudie zakochuje się, a właściwie z początku udaje (bardzo nieudolnie), że chce tylko sprzątać i być gosposią u człowieka o imieniu Everett. Mało kto może w to uwierzyć, łącznie z nim samym. Jest to mężczyzna szorstki, ograniczający kontakt z ludźmi do minimum, nieprzewidywalny. Maudie widzi więcej – ma świadomość jego charakteru, nie poddaje się jego terrorowi – wie, że za tą zaporą stworzoną przez nielubianego przez ludzi (ku własnej ucieszy) bohatera, jest bardzo zranione i zlęknione bliskości, serce. Początki nie są łatwe, nie ma tu żadnych skrótów, ich komunikacja to ciężka przeprawa, kończąca się płaczem i wieloma okrutnymi słowami wypowiedzianymi w stronę Maudie. Jednak on jeszcze nie wie, jak bardzo jej potrzebuje.

Na początku boi się zamieść, by nie zrobić tego niewłaściwie, spotyka się oczywiście z nieuzasadnionymi pretensjami i krzykami – taktyka obronna. Potem odkrywa farbę i jest zafascynowana. Zaczyna się od jednego kwiatka na szybie, co spotyka się ze złością Everetta, a kończy na sprzedaży obrazów, przed ich malutkim obmalowanym jej ręką domkiem i występami w telewizji. Pomiędzy tym wszystkim ich relacja wcale nie wybucha, jak talent i popularność Maudie – to dalej droga przez nierówne ścieżki i sinusoida, w której są tony szczerości i też naszych najróżniejszych wątpliwości.

To kino poruszające swoją prostotą, fajerwerkami emocji, które wystrzeliwują dzięki pogłębionej psychologii bohaterów, a nie emanują z ekranu dla taniej atrakcji. Bez wzniosłości, z taką prawdomównością Ostatniej rodziny. Wszystko to ewoluuje. Nie wiemy na początku, jak i sama Maudie, że jest urodzoną malarką (to ciekawe, bo w kinie od tego jak się zaczyna pokazywać ekscentryczną postać, od razu spieszno wszystkim do ekspresyjnej prezentacji, że mamy do czynienia z artystką!) oraz tak zaradną i ciepłą osobą. Oraz, że to się nie zmieni. Natomiast zmieni się Everett, ale to też nie będzie przyspieszona, niewiarygodna przemiana bohatera, a ciężka praca i wysiłek. Dlatego też Maudie nie klaszczemy wyłącznie za talent, a wielkie serce i wiarę w drugiego człowieka. Reżyser nie wystawia jej na ołtarz, mimo tego. Nawet kiedy Maudie maluje obraz dla wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, nic się nie zmienia w jej zachowaniu, w jej spojrzeniu na Everetta i skromnym życiu. To też cudowna lekcja minimalizmu – jak się mało potrzebuje, to człowiek się dobrze czuje.

Maudie dosłownie realizuje: Więc chodź, pomaluj mój świat! To niepastelowa, nie tak kolorowa, jak jej obrazy (a tak widzi świat) nieprosta historia miłosna bez wykrzykników, a z wielkim wyczuciem i uczuciem.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 21 września do 31 października 2015 roku. zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 2017-10-18 4

Dziwaczna para i dziwaczny związek … Obejrzeć można ? Ale szału nie ma !!! ;)

Współtworzą