Naznaczony: Ostatni klucz 2018

Insidious: The Last Key

W nowym filmie z przebojowej serii Naznaczony ponownie spotkamy się z dr Elise Rainier, wybitną parapsyholożką, która zmierzy się z najbardziej osobistą i przerażającą historią w swej karierze – będzie musiała stawić czoła lękowi w swym rodzinnym domu.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 01 marzec 2019, piątek 23:45 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Lin Shaye
jako Elise Rainier
Leigh Whannell
jako Specs
Angus Sampson
jako Tucker
Kirk Acevedo
jako Ted Garza
Caitlin Gerard
jako Imogen Rainier
Spencer Locke
jako Melissa Rainier
Josh Stewart
jako Gerald Rainier
Tessa Ferrer
jako Audrey Rainier
Aleque Reid
jako Anna
Ava Kolker
jako Młoda Elise Rainier
Pierce Pope
jako Młody Christian Rainier
Bruce Davison
jako Christian Rainier

Fabuła

W nowym filmie z przebojowej serii Naznaczony ponownie spotkamy się z dr Elise Rainier, wybitną parapsyholożką, która zmierzy się z najbardziej osobistą i przerażającą historią w swej karierze – będzie musiała stawić czoła lękowi w swym rodzinnym domu. opis dystrybutora

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
duch, łowca duchów, medium, nadprzyrodzona moc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-01-05 (kino), 2018-01-03 (świat), 2018-05-16 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Blumhouse Productions
Entertainment One
LStar Capital zobacz więcej
Kraj produkcji
Kanada, USA
Inne tytuły
Insidious: Chapter 4 (USA) (tytuł roboczy)
Insidious 4 (alternatywna pisownia)
Czas trwania
103 minut
Budżet
10 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Naznaczony to pozycja solidna, jak wszystkie, za kulisami których stoi James Wan. Szkoda tylko, że szwarccharakter i - przede wszystkim - zakończenie pozostawiają wiele do życzenia. 7
  • 2018-02-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dobry horror musi mieć to coś – coś, co pomoże mu umknąć prawu Sturgeona, które wśród horrorów zbiera żniwo wyjątkowo obfite. Czwarta odsłona Naznaczonego to coś zdecydowanie posiada – w osobie protagonistki, Elise, znakomicie zagranej przez 74-letnią Lin Shaye.

To na niej skupia się uwaga w Ostatnim kluczu. Poznajemy więc trudne dzieciństwo Elise, okrutnego ojca nierozumiejącego daru córki, tragiczną śmierć matki, młodość w domu pełnym duchów. Młodość, z której bohaterka, jak sama mówi, wyniosła nie wspomnienia, a blizny. Ponura przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć. Za czerwonymi drzwiami w piwnicy rodzinnego domu czyha zło, któremu przyjdzie stawić czoła.

Bardzo mocnym punktem filmu jest gra między rzeczywistym a nadnaturalnym i związane z nią zwroty akcji. Duch ci to czy nie duch? Czy bezwzględny kat swojej rodziny naprawdę jest ostatnią szumowiną, czy też coś kieruje jego ręką? Więcej zdradzić nie mogę. Nie sugeruję jednak, że Naznaczony jest najodpowiedniejszą pozycją do szukania odpowiedzi na pytanie o istotę zła czy sens przebaczenia, bo podobne dylematy, choć obecne, schodzą tu raczej na plan dalszy. Ba, nawet jeden bohaterów, rozgniótłszy głowę pewnego szubrawca szafą (po raz pierwszy w życiu, jak nam wiadomo), dość szybko przechodzi nad tym do porządku dziennego, choć przez chwilę jest nawet smutny czegoś.

Najnowszy film ze stajni Jamesa Wana nie unika horrorowego grzechu głównego – jump scare’ów, niekiedy dość przewidywalnych. Choć, gwoli sprawiedliwości, trzeba przyznać, że niemal brak tu jump scare’ów fałszywych. Czyli jeśli już orkiestra grzmotnie, możemy być prawie pewni, że na ekranie dzieje się coś, co się filozofom nie śniło.

Problemem jest za to sam szwarccharakter – ponury klucznik, któremu brak oryginalności demonów z poprzednich (zwłaszcza dwóch pierwszych) części serii. Tu poskrada się poklatkowo, tam podzwoni kluczami. Póki nie widzimy go en face, wypada nawet niezgorzej. Kiedy zobaczymy – zdecydowanie zawodzi. Zresztą od momentu konfrontacji zaczyna się równia pochyła, a zakończenie z jego deus ex machina stanowczo rozczarowuje. Znamienne, że na seansie, na którym byłam, rozwiązanie akcji wywołało salwy śmiechu wśród publiczności. Wielka szkoda, bo Ostatni klucz to pozycja solidna, jak wszystkie, za których kulisami stał James Wan, choćby tylko w skromnej roli producenta. Takie też – solidne – siedem punktów na dziesięć daję filmowi w swojej osobistej wyrozumiałej horrorowej skali. Przy czym „wyrozumiała” to w tym przypadku słowo-klucz.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od sierpnia do września 2016 roku. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 4

Camizi 2018-05-07 7

Ciągle jest spoko, a jak dla mnie nawet lepiej niż w częściach drugiej i trzeciej. Z góry zakładałem, że będzie to zrobione na siłę, a koniec końców w ogóle tego nie czułem. Podoba mi się taka… intensywność tego filmu (i w sumie całej serii), gdzie jak robi się spokojniej, to tylko na krótką chwilę.

Psycho_Daddy 2018-03-23 5

Srednio na jeża,parę jump scares to za mało żeby uznać to za dobry horror.Plus za rolę Shaye i obecność Whannella do którego mam szacun za SAW,finał też słaby..

Psycho_Dad 2018-03-23 5

Srednio na jeża,parę jump scares to za mało żeby uznać to za dobry horror.Plus za rolę Shaye i obecność Whannella do którego mam szacun za SAW,finał też słaby..

Rrouge 2018-01-08 7

Najsłabsza część z serii, nadal ciekawie i przyjemnie się ogląda, ale już tak nie wciąga, nie ma zaskoczenia, na plus jak zawsze genialna Lin Shaye i jej story.

Współtworzą