Nauczycielka 2016

Učitelka

Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 22 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Zuzana Mauréry
jako Mária Drazdechová
Zuzana Konečná
jako Kucerová
Csongor Kassai
jako Kucera
Tamara Fischer
jako Danka Kucerová
Martin Havelka
jako Binder
Éva Bandor
jako Hana Binderová
Oliver Oswald
jako Filip Binder
Peter Bebjak
jako Václav Littmann
Richard Labuda
jako Karol Littmann
Ondřej Malý
jako Rehák

Fabuła

Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą? opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
nauka, nauczyciel, komunizm, rodzic zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-02-10 (kino), 2016-07-04 (świat)
Dystrybutor
Aurora Films
Wytwórnia
Ceská Televize
Offside MEN
PubRes zobacz więcej
Kraj produkcji
Słowacja, Czechy
Inne tytuły
The Teacher (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
102 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Śmieszno-groźna lekcja manipulacji, która niezależnie od miejsca i kontekstu wciąż pozostaje aktualna. 7
  • 2016-12-29
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nauczycielka wchodzi do klasy i prosi uczniów o przedstawienie się i podanie zawodu rodziców. Pani Drazdêchová jako wdowa i kobieta samotna potrzebuje dużego wsparcia, które mogą jej zagwarantować rodzice walczący o stopnie swoich dzieci. Jan Hrebejk przedstawia historię opartą na faktach, dając ciekawy rys realizmu i psychologicznej analizy.

The Teacher to kino zabawy i przestrogi, w której śmiech momentami grzęźnie w gardle. Młodzi ludzie z otwartymi umysłami, chcą się uczyć i rozwijać swoje pasje. Niestety trafiają na nauczycielkę z koszmaru, która daje swoją uwagę i dobre oceny przez pryzmat przydatności rodziców. Czysta wymiana zysków nie przekłada się na rozwój młodzieży, a jedynie dostarczanie sobie wygodnego życia przez wykorzystywanie innych. Problemem staje się brak uległości i możliwości załatwienia przewiezienia ciasta do jej kuzynki w ZSRR przez ojca jednej z uczennic. Miła pani profesor zamienia się w gnębicielkę będącą w stanie podciąć skrzydła i pozbawić uczniów ambicji i chęci do działania.

The Teacher sprawnie portretuje działanie wpływu społecznego, konformizm rodziców i podporzadkowanie się autorytetowi. Hrebejk z dużym wyczuciem skupia się na psychologicznych aspektach, ale na szczęście unika chwytliwych obrazów i schematycznych rozwiązań. Całość opowieści zostaje zamknięta w przestrzeni szkolnej klasy, kiedy rodzice spotykają się po poważnym incydencie z jedną z uczennic. Retrospekcje powoli odkrywają zależności oraz metodyczne działania pani Draždechovej, która zachwyca umiejętnościami aktorskimi i wymyślnymi prośbami.

Hrebejk, choć skupia się na konkretnych osobach i przestrzeni, doskonale odmalowuje kontekst społeczny i historyczny. Akcja rozgrywa się podczas normalizacji w Czechosłowacji, gdzie osoba z szerokimi plecami i znajomościami, może pozwolić sobie na więcej. To film prawdziwy, pełen emocji i żywych postaci. Komizm miesza się z niedowierzaniem, a troska o dzieci prowadzi do absurdalnych poświęceń. Śmieszno-groźna lekcja manipulacji, która niezależnie od miejsca i kontekstu wciąż pozostaje aktualna.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Pierwotnie Barbora Bobulova miała zagrać główną rolę. zobacz więcej

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą