Wirujący seks 1987

Dirty Dancing

Młoda dziewczyna (Jennifer Grey) spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca Johne'go (Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 37 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jennifer Grey
jako Frances "Baby" Houseman
Patrick Swayze
jako Johnny Castle
Jerry Orbach
jako Dr Jake Houseman
Cynthia Rhodes
jako Penny Johnson
Jack Weston
jako Max Kellerman
Jane Brucker
jako Lisa Houseman
Kelly Bishop
jako Marjorie Houseman
Lonny Price
jako Neil Kellerman
Max Cantor
jako Robbie Gould
Charles 'Honi' Coles
jako Tito Suarez
Neal Jones
jako Billy Kostecki
Wayne Knight
jako Stan

Fabuła

Młoda dziewczyna (Jennifer Grey) spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca Johne'go (Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie. opis dystrybutora

Gatunek
Muzyczny, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
miłość, relacja ojciec-córka, lekarz, taniec zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1987-08-17 (świat), 2004-11-25 (dvd)
Wytwórnia
Vestron Pictures
Great American Films Limited Partnership
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
100 minut
Budżet
6 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Tańczyć każdy może 7
  • 2007-01-15
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Dirty Dancing” zalicza się do tych filmów, których powodzenie wprawia krytyków filmowych w osłupienie. Nie ma w nim żadnego elementu, począwszy od banalnego aż do mdłości scenariusza, poprzez dość typową realizację tematu, aż po nikomu bliżej nieznaną wówczas obsadę aktorską. Nic nie wskazywało na tak spektakularny sukces.

Sam Patrick Swayze (w roli Johnny’ego Castle), zawodowy tancerz występujący z dużym powodzeniem w musicalach na Broadway’u - główny aktor i atrakcja tej produkcji trafił do castingu przypadkiem, namówiony przez żonę, również tancerkę nie spodziewał się takiego boomu, jak też nie mógł przewidzieć, że dzięki temu filmikowi o głupiutkiej, naiwnej fabule zdobędzie niemal z dnia na dzień taką popularność. O takich produkcjach mawia się, że trafiają w epokę, oddają jej ducha, dzięki czemu przechodzą do historii, stając się ikoną czasów Kennedy'ego, rodzącej się muzyki rockowej, przemianami społecznymi wywołanymi budzącą się świadomością ludzi prostych w Ameryce i Europie.

Filmów o tancerzach było wiele i powstanie drugie tyle. Ba – cały przemysł kinematograficzny od początku opierał swoją egzystencję na gatunku kina muzycznego, gdzie taniec odgrywał znaczącą rolę. Największymi gwiazdorami dawnego, przedwojennego kina hollywoodzkiego byli śpiewający tancerze. Oprócz tego jasne jest jak słońce o wschodzie, że taniec prócz seksu stanowi najtańszą, najatrakcyjniejszą i najprzyjemniejsza rozrywkę ludzkości. A od seksu nie odchodzi tak daleką, jak się okazuje w tytule, nota bene sugerującym nie wiadomo co, w każdym razie dużo więcej, niż widać na filmie. Nawet biorąc pod uwagę „grzeczne” czasy lat 60-tych nikt nie uwierzy, że tego rodzaju pląsy mogły komukolwiek zapierać dech w piersiach, jako mocno nieprzyzwoite. Ewentualnie wielbicielom i wiernym widzom rodzimego, nudnego i sztampowo realizowanego „Tańca z gwiazdami”. Naturalnie wszyscy rozumiemy, że mam na myśli to, co dzieje się poza parkietem hotelowej sali balowej, w tanecznej „jaskini zbójców”.

Każdy uległby czarowi takiej formuły. Trudno się więc dziwić „Baby” (Jennifer Grey) głównej bohaterce, młodej dziewczynie, że zafascynowana tym, co widzi na zabawie, porzuca stateczne towarzystwo hotelowej śmietanki towarzyskiej i grę w bingo na rzecz nowego, niemal erotycznego doświadczenia, jakim jest rozkołysany, zmysłowy "rock & roll". Styl, który niespodziewanie zdystansował wszystkie inne taneczne style, łącznie z latynoskimi czy standardowymi tańcami towarzyskimi. Łącząc pokolenia, rasy i kultury stał się komunikatem współczesnych czasów, inspiracją dla późniejszych stylów młodzieżowej subkultury, takich jak hip-hop, funky, elektro, break dance, czy bardziej „transowe” lub akrobatyczne odmiany. Natomiast filmowa ścieżka zyskała status znaku rozpoznawczego towarzyszącego młodzieżowej kontestacji, otwierając drzwi free-stylowi, przy czym nadal jest bezbłędnie rozpoznawana nawet przez pokolenie, do którego film już nie przemawia z takim impaktem, jak do tego sprzed 20-tu lat.

7 z 17 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Scena, w której Johnny (Patrick Swayze) i Baby (Jennifer Grey) ćwiczą choreografię i tarzają się po podłodze, została spontanicznie włączona do scenariusza, gdy aktorzy wygłupiali się na planie filmowym. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 4 powiązane

Komentarze 32

BuziakL 2019-03-20 10

Mówta, co chceta, to jest film kultowy i kropka:)

angela21 2012-01-20

10/10 – kultowy cudowny film:D
Oglądałam kilkadziesiąt razy i mimo wszystko za każdym razem przeżywam to tak samo:):D
Szkoda że Patrick już nie żyje;(

Chemas 2011-11-19 6

Nie wiem dlaczego ten film do dziś zbiera tak wysokie noty. Dla mnie to żaden fenomen, taniec jak taniec, muzyka jak muzyka – zestaw mogę sobie na cd wypalić.

Chemas Chemas 2019-05-19 6

@Chemas
No ale po latach muszę dodać, że końcówka wymiata za to 6+

lilithValo698 2011-05-08

Dirty Dancing – Cuuudowny Film Magia !!!!!!!!!!! 10/10 – Dla mnie jeden z Najpiękniejszych Filmów

Rossellinique 2011-05-02 8

O takiej miłości i takim chłopaku marzyła chyba każda młoda dziewczyna. Melodramat, ale zjadliwy i to bardzo.

Współtworzą