Patti Cake$ 2017

Patricia Dombrowski, a.k.a. Patti Cake$, a.k.a. Killa P., siłuje się z życiem w pozbawionym perspektyw New Jersey. W wieku 23 lat jest wreszcie gotowa wyjść na scenę i zawalczyć o ten sam rodzaj muzycznej nieśmiertelności, jaki stał się udziałem jej idola, rapera O-Z. Prostolinijna i korpulentna Patti posiada ewidentny talent… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mamoudou Athie
jako Basterd
Bridget Everett
jako Barb
Cathy Moriarty
jako Babcia
McCaul Lombardi
jako Danny
Patrick Brana
jako Slaz
Sahr Ngaujah
jako O-Z
Wass Stevens
jako Nickel
Ray Iannicelli
jako Joe Puppy
Dylan Blue
jako Drewsky
John Sharian
jako Lou

Fabuła

Patricia Dombrowski, a.k.a. Patti Cake$, a.k.a. Killa P., siłuje się z życiem w pozbawionym perspektyw New Jersey. W wieku 23 lat jest wreszcie gotowa wyjść na scenę i zawalczyć o ten sam rodzaj muzycznej nieśmiertelności, jaki stał się udziałem jej idola, rapera O-Z. Prostolinijna i korpulentna Patti posiada ewidentny talent do składania rymów, ale nie jest jej łatwo wyrwać się z domu, który dzieli z babcią na wózku inwalidzkim oraz zgorzkniałą, wiecznie podpitą matką. Wszystko się zmienia, kiedy w bitwie freestylowej na parkingu dziewczyna bez większego trudu demoluje konkurencję. Dreszczyk zwycięstwa sprawia, że Patti decyduje się porzucić dotychczasowe życie i ruszyć w pogoń za marzeniami. Z pomocą najlepszego przyjaciela Jheriego, tajemniczego muzyka Basterda i ukochanej babci, aspirująca raperka dzielnie stawia czoła armii hejterów, tuzinom niezapłaconych rachunków i wszechogarniającemu marazmowi. Czy wymyślone przez Patricię alter ego, hiphopowa heroina Patti Cake$, będzie w stanie odnieść rzeczywisty sukces? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
przyjaźń, zespół, relacja matka-córka, babcia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-10-20 (kino), 2017-01-23 (świat)
Dystrybutor
Solopan
Wytwórnia
The Department of Motion Pictures
RT Features
Stay Gold Features
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
108 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

To prosto zbudowany scenariusz, ale są w nim iskry, intensywność, dynamika oraz świetnie rozłożone poczucie humoru, co sprawia, że to charakterny utwór. 7

Kino o sztuce, artyzmie, które ma większą wartość, niż zaspokajanie naszych zmysłów i pean w jej stronę, a chce przemycać temat trudnego środowiska, angażować się społecznie i traktować o muzyce jako ucieczce, kole ratunkowym. To właśnie robi Patti Cake$, a ten dolar na końcu jest dosyć wymowny – dystans i zabawa. Ta produkcja chwilami scenariuszowo jest na poziomie produkcji młodzieżowej, niewymagająca, ale przede wszystkim nie jest to dumna refleksja o tworzeniu muzyki, a szczera historia o ratowaniu nią siebie i swojego świata, a właściwie ucieczki od obecnego. A początkowe użyte słowo – artyzm – sama Patti pięknym limerykiem by wyśmiała.

To kino drogi – ekscentrycznej, pyskatej, gdzie buzia się nie zamyka, a cenzura nie obowiązuje. Patti Cake$ ciężko pracuje na przeżycie dla siebie i matki, która dalej nie może się otrząsnąć po nieudanej karierze wokalnej i odejściu męża. W wolnych chwilach siada na masce swojej fury, wraz z kumplem i z jej ust same wylatują słowa. Wymyśliła siebie jako Killa P. chociaż oczywiście od liceum nosi o wiele mniej przyjemne przezwisko, ze względu na swoją wagę i zachowania swojej matki, która nie stroni od alkoholu i korzysta z każdej okazji, by się upokorzyć i nie być matką dla Patti. Obie nie godzą się ze światem, w którym funkcjonują, obu brakuje wiele razy energii, to nie jest szybki skok na szczyt, a raczej marzenie o nim. Matka mówi siostry o sobie i Patti, bo nie zgadza się na niebycie młodą, gwiazdą sceny. Patti też nie zgadza się na niebycie. Jednak rzeczywistość i spotkania z różnymi ludźmi będą prowadzić Patti przez inicjację z porażką, odwagą, strachem, bólem, miłością, a wszystko z dyszącym na kark pragmatyzmem i codziennością.

W filmie Patti Cake$, teksty jakie wypluwa nasza bohaterka ostrzej i celniej punktują rzeczywistość, niż scenariusz filmu, który wydaje się być nieproporcjonalnie delikatny i infantylizujący historię. Film to słodko-gorzkie opowiadanie o poszukiwaniach w lekko ekscentrycznej formie, która umie zbudować porządną warstwę humorystyczną. Tak samo jest tutaj z charyzmą – więcej jej w bohaterach, niż w samej historii. Fabuła próbuje nas nabrać na początku dosyć przewidywalnymi metodami, że to nie będzie prosta droga.

Jednak ten film sprawdza się na poziomie energii – to petarda. To widoczna z kosmosu miłość do śpiewania, wyciąganie z prostej historii iskier i potrafimy dzięki szczerości opowiadania, nawet jeżeli nie ma w nim tego trzeciego oka, które ma Killa P., biec do pierwszego rzędu na jej koncert.

To nie będzie ostry film zaangażowany w stylu kina Kena Loacha, ani Fish tank, bo nie ma takich penetrujących środowisko intencji i posiada trochę charakter teledysku, ale za to z jakim prawdziwym Girl Power wybuchem, co zmiecie nie tylko muchę, ale spowoduje że każdy z was będzie musiał wytrzeć spod nosa juchę – tak by zrecenzowała film Killa P.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą