Piękny kraj 2017

God's Own Country

Johnny zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w Północnej Anglii z dala od miasta. Ciężką, fizyczną pracę odreagowuje upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem. Kiedy na farmę przyjeżdża przystojny imigrant z Rumunii, Johnny odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na pastwiskach zbliża ich… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 7 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Josh O'Connor
jako Johnny Saxby
Alec Secareanu
jako Gheorghe Ionescu
Gemma Jones
jako Deidre Saxby
Ian Hart
jako Martin Saxby
Liam Thomas
jako Glen
Patsy Ferran
jako Robyn
Melanie Kilburn
jako Gloria
Sarah White
jako Joy
Naveed Choudhry
jako Pielęgniarz
Moey Hassan
jako Taksówkarz
Stefan Dermendjiev
jako Brodaty pracownik farmy
John McCrea
jako Chłopak ze szkoły

Fabuła

Johnny zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w Północnej Anglii z dala od miasta. Ciężką, fizyczną pracę odreagowuje upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem. Kiedy na farmę przyjeżdża przystojny imigrant z Rumunii, Johnny odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na pastwiskach zbliża ich do siebie i daje Johnny'emu nadzieję na zmiany. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
gej, farma, męska nagość, pocałunek zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-09-22 (kino), 2017-01-23 (świat)
Dystrybutor
Tongariro Releasing
Wytwórnia
Inflammable Films
Magic Bear Productions
Shudder Films zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Czas trwania
104 minut
Budżet
1 000 000 GBP

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Piękny kraj to film tylko z oczywistych względów zaliczany do LGBT. Tak naprawdę tu nikt nie walczy o akceptacje, tylko opowiada o trudach emocjonalnego rozwoju. 8

Na Nowych Horozontach pojawia się film, który udowadnia nam w sposób nieprosty, bez laurek i wielkiej celebracji, ale jednak bardzo optymistyczny fakt – podejście do tematu związków osób o tej samej orientacji zmieniło się diametralnie. Piękny kraj jest szczerze wzruszającą historią miłosną, którą możemy zakwalifikować jako kino LGBT z oczywistych względów, jednak nie ma tutaj żadnych próśb do kamery o akceptacje i manifestacji odmiennej orientacji. To istny prawdziwek poszukujący na naszych oczach, o nauce okazywania uczuć – co jest trudne będąc uwikłanym trochę w mit męskości i determinizm miejsca.

Historia pokazuje nam na początku typowego osiłka z prowincji, który niespecjalnie przebiera w decyzjach o swojej przyszłości, kontynuuje zajmowanie się pracą na farmie za swojego niedomagającego w zdrowiu ojca oraz co wieczór upija się w pobliskim barze. Jego życie nie ma różnych odcieni, a Johnny daje upust swoim emocjom poprzez szybki seks w łazience w barze. Z mężczyzną – jednak nie jest to pokazane w żaden ostentacyjny sposób, reżyser Francis Lee nie robi o to żadnego hałasu. Ojciec oczywiście nie docenia pracy Johnnego, chłodno się z nim obchodzi, nie okazując żadnych emocji, tylko frustracje i niezadowolenie.

Na ich farmie pojawia się ktoś do pomocy na określony czas – Gheorg. Sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Pewnego razu wyjeżdżają z Johnnym wspólnie na kilka dni, by zająć się rozkładaniem muru – bardzo metaforyczna scena opisująca ich relacje. Małymi kroczkami, zaczynając od wyzwisk, z walki, agresji niemalże jak w filmie francuskim 17 lat, gwałtowność przechodzi w ich pierwsze zbliżenie. Nie okaże się ostatnim, a uruchomi w bohaterze zakamuflowane, przez dominację chłodnym wychowaniem, uczucia.

Tutaj rozpoczynamy z Johnnym wzruszającą drogę w emocjonalnym dojrzewaniu do mówienia o uczuciach i niekamuflowania zjadających go od środka niewypowiedzianych zdań. Gheorg jest detonatorem tych ukrywanych w naszym bohaterze, a ich relacja jest przepięknym i skromnej peanem do miłości prawdziwej, wcale nie zakazanej, więc nie są to zupełnie w narracji i intencjach Tajemnica Mountain Brokeback. Inicjacja odbywa się tutaj na kilku poziomach i żadną z nich nie jest uświadomienie sobie swojej orientacji, czy miotanie się, czy uczucie pożądania osoby tej samej płci jest właściwa.

Nasz bohater jest pierwszy raz od długiego czasu szczęśliwy, a nieprzepełniony złością, rozmawia z ojcem. Widać, jak mit męskości przestaje go przytłaczać – potrafi się przeciwstawić terrorowi ojca i wcale nie zmienia się z osiłka w romantyka – on nim był od początku – tylko przypomniał sobie o tym dzięki drugiej osobie. Widzimy ile go kosztuje przyznanie się do uczucia, jakakolwiek deklaracja i jest to poruszające, bez kalkulacji. Współodczuwamy, nie wpatrując się oczywiście w tylko piękne i zimne pejzaże, ale w piękne, gorące uczucie i walkę o nie.

Piękny kraj to kraina, w której znajduje się nasz bohater będąc zakochanym, bez zmiany swojego miejsca zamieszkania. Zmienia za to siebie i swoje podejście. To poruszając podróż w głąb swoich lęków i naturalnej potrzeby uwagi od drugiej osoby i przyznania się do tego – o taki coming out tutaj chodzi! To historia, która śmiało, bez skrępowania udowadnia, jak łatwo się rozebrać z ubrań, a jak ciężko ze swojej powłoki ochronnej hodowanej przez lata zachowaniem rodziny, miejscem, samotnością i strachem przed zranieniem.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Murmure 2018-02-04 6

Znalazło się tu to, czego próżno szukać w "Call me by your name" – autentyzm, chemia między kluczowymi bohaterami i wiarygodne emocje.

Jan_777 2017-09-08

Nie masz pomysłu na film, nakręć film o gejach, Sorros na pewno znajdzie dla ciebie fundusze.

Garret_Reza_fdb 2017-08-29 7

http://garretreza.pl/nh-2017/ Irlandia, owce i młody człowiek uczący się używać soli aby poprawić smak makaronu.

Współtworzą