Jaśniejsza od gwiazd 2009

Bright Star

Fanny Brawne ma 18 lat, jest olśniewająco piękną i ciekawą świata dziewczyną. Powściągliwa matka dołożyła wszelkich starań by córka wyrosła na rozważną i dobrze wychowaną pannę. Każdy dzień Fanny wypełniony jest niekonwencjonalnymi zajęciami jak szydełkowanie, bale i długie spacery zawsze w towarzystwie przyzwoitki. Niewinne… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 30 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Abbie Cornish
jako Fanny Brawne
Ben Whishaw
jako John Keats
Paul Schneider
jako Charles Armitage Brown
Kerry Fox
jako Pani Browne
Edie Martin
jako Margaret "Toots" Brawne
Thomas Brodie-Sangster
jako Samuel Brawne
Claudie Blakley
jako Claudie Blakley
Gerard Monaco
jako Charles Dilke
Antonia Campbell-Hughes
jako Abigail O'Donaghue
Samuel Roukin
jako John Reynolds
Amanda Hale
jako Siostry Reynolds
Lucinda Raikes
jako Siostry Reynolds

Fabuła

Fanny Brawne ma 18 lat, jest olśniewająco piękną i ciekawą świata dziewczyną. Powściągliwa matka dołożyła wszelkich starań by córka wyrosła na rozważną i dobrze wychowaną pannę. Każdy dzień Fanny wypełniony jest niekonwencjonalnymi zajęciami jak szydełkowanie, bale i długie spacery zawsze w towarzystwie przyzwoitki. Niewinne spotkanie z czarującym młodzieńcem, nieoczekiwanie przerodzi się w pierwszą prawdziwą miłość. To nieznane uczucie do niepoprawnego romantyka, sprawi, że dziewczyna zrzuci gorset konwenansów i złamie panujące zasady. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans, Biograficzny
Słowa kluczowe
anglia, miłość, gruźlica, moda zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-05-14 (kino), 2009-05-15 (świat), 2011-11-23 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Australia, Francja
Inne tytuły
Jasna gwiazda (Polska) (tytuł festiwalowy)
Czas trwania
119 minut
Budżet
8 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Najnowszy film Jane Campion to film opowiadający o potędze miłości. Niestety, nie dla wszystkich. 10
  • 2010-06-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie mogłem się doczekać, kiedy obejrzę najnowszy film wyreżyserowany przez uznaną na świecie reżyserkę Jane Campion. Od kiedy obejrzałem znany wszystkim Fortepian stałem się miłośnikiem jej produkcji. Po filmie opowiadającym o życiu znanego poety Johna Keatsa spodziewałem się naprawdę wiele. Kiedy wychodziłem z kina, uznałem, że otrzymałem o wiele więcej niż oczekiwałem.

Jaśniejsza od gwiazd to film opowiadający o przepięknej, osiemnastoletniej dziewczynie Fanny Brawne, która zakochała się w jednym z największych poetów epoki romantyzmu - Johnie Keatsie. Historia ich miłości to również poruszający zapis uczucia łączącego wysoko postawioną dziewczynę oraz ubogiego i tonącego w długach poety. Burzliwy związek od początku nieuchronnie dążył do złego zakończenia, bo jak niektórym wiadomo, brytyjski twórca epoki romantyzmu zmarł w wieku dwudziestu pięciu lat.

Od razu trzeba wspomnieć, że jeśli ktoś wybiera się na ten film oczekując, że zobaczy pełen erotyzmu wzniosły i prosty romans, może grubo się przeliczyć. Film nie tylko nie jest „prostym romansem”, ale również trudno dopatrzyć się w nim chociaż krztyny erotyzmu. Bo to nie on jest tutaj głównym czynnikiem, który buduje klimat filmu (w przeciwieństwie do wspomnianego już Fortepianu). W Jaśniejszej od gwiazd, najważniejsze jest uczucie wplecione w wersety doskonałych utworów Keatsa. Z kinowego ekranu aż emanuje potęga tych uczuć, którymi darzyli się bohaterowie.

Nie tylko interesująca fabuła filmu mnie zachwyciła. Zrobiły to również role głównych bohaterów – czarującego Bena Whishawa oraz zjawiskowej Abbie Cornish. Obydwoje odegrali swoje role z takim wdziękiem, że miłość dwójki bohaterów wyglądała na ekranie bardzo autentycznie. W produkcji zachwyciły mnie również zdjęcia wykonane przez Greiga Frasera, które doskonale wkomponowały się w całość. Oprócz tego interesująca była także osobliwa muzyka, która potęgowała burzliwe emocje towarzyszące postaciom.

Wyczekiwany przez sześć lat film niekoniecznie musiał zostać skazany na sukces. Bardzo spokojny, wysublimowany obraz stworzony przez Jane Campion na podstawie biografii napisanej przez Andrew Motiona to film, który mógł zachwycić tylko osoby lubujące się w pozbawionych akcji produkcjach, których sens zawarty jest w długich, dla niektórych nużących scenach. Tutaj wszystko utrudnia jeszcze trudna dla niektórych poezja Keatsa, która staje się jeszcze trudniejsza poprzez zastosowanie w napisach beznadziejnych tłumaczeń. Niska ocena Jaśniejszej od gwiazd spowodowana jest właśnie tym, że nie została ona przeznaczona dla wszystkich.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Realizatorzy — Jane Campion (scenariusz i reżyseria) Urodzona w Wellington, w Nowej Zelandii w rodzinie o teatralnych tradycjach, Campion zdobyła licencjat z antropologii na Victoria University, po czym, zaczęła studiować sztuki piękne w Chelsea School of Arts w Londynie. Edukację kontynuowała w Sydney College of Arts, zdobywając dyplom z malarstwa, chociaż w praktyce zajmowała... zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

i_darek1x 2010-06-21 4

Dostateczny ! – Poeta golec kombinuje jak by tu zarobić i nic nie robić…
Ogólnie przyznać muszę że film przynudza …

justangel 2010-03-03 5

5/10 – I co z tego, że film ma ładne zdjęcia, i co z tego, że aktorzy zagrali całkiem dobrze, skoro historia jest nudna i momentami wlecze się jak flaki z olejem? Nie wzruszyły mnie wiersze wielkiego poety, ani historia jego wielkiej, nieszczęśliwej (jak na poetę przystało) miłości. Tylko 5/10, film średniusieńki.

klaudia28 justangel 2010-05-28 4

mnie też nie zachwycił, po przeczytaniu opisu miałam nadzieję na naprawdę dobry romans, a takie nudy że miałam ochotę po połowie wyjść z sali. Brak czegoś co by zainteresowalo… historia zwykła i nieciekawa…

Współtworzą