Czym chata bogata 2017

À bras ouverts

Jean-Etienne Fougerole (Christian Clavier) jest inteligentnym humanistą. Ożenił się z bogatą dziedziczką wielkich włości (Elsa Zylberstein). Fougerole promuje w debacie telewizyjnej swoją nową powieść „À bras ouverts”, w której m. in. zaprasza do swego domu osoby najbardziej potrzebujące. Jego przeciwnik nie może uwierzyć w to… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christian Clavier
jako Jean-Etienne Fougerole
Ary Abittan
jako Babik
Elsa Zylberstein
jako Żona Jean-Etienne'a
Cyril Lecomte
jako Erwan Berruto
Nanou Garcia
jako Isabelle Cheroy
Oscar Berthe
jako Lionel Fougerole
Mirela Nicolau
jako Simza
Ioana Visalon
jako Somerta
Nikita Dragomir
jako Lulughia
Marian Samu
jako Piti
Anaïs Dospinescu
jako Renata
Mihai Raisa
jako Fernanda

Fabuła

Jean-Etienne Fougerole (Christian Clavier) jest inteligentnym humanistą. Ożenił się z bogatą dziedziczką wielkich włości (Elsa Zylberstein). Fougerole promuje w debacie telewizyjnej swoją nową powieść „À bras ouverts”, w której m. in. zaprasza do swego domu osoby najbardziej potrzebujące. Jego przeciwnik nie może uwierzyć w to co on opowiada w swojej książce. Urażony słowami przeciwnika, Fougerole, przyjmuje wyzwanie, aby nie stracić twarzy. I już tego samego wieczoru, ktoś zadzwonił do drzwi jego pałacu. Przekonania Fougerole zostaną wystawione na próbę! Kristo

Gatunek
Komedia
Słowa kluczowe
homoseksualista, nastolatek, służący, pisarz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-07-14 (kino), 2017-04-05 (świat), 2017-11-16 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
Pulsar Productions
Ouille Productions (koprodukcja)
SND Films (koprodukcja)
Kraj produkcji
Francja
Czas trwania
92 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

To komedia zabawna, bo nie robiąc z widza głupka, a z postaci na ekranie i to sensownie biorąc się za obśmiewanie wszystkiego i wszystkich. 7

Ile to razy plakaty, materiały reklamowe wyprowadzały widza na manowce i grały bardzo nieczysto? Albo zaniżały wartość filmu i spłycały sensy albo obiecywały coś wyższej rangi intelektualnej, niż dostawaliśmy. W przypadku Czym chata bogata zadziałał pierwszy mechanizm. Po całej otoczce, zapowiadało się na tendencyjne kino obśmiewające prostymi i fekalno-waginalnymi metodami Borata inne nacje, ślizgające się, dla uatrakcyjnienia obrazu, po stereotypach. Jednak to naprawdę, oczywiście bogata w „robienie sobie krzywdy”, dobrze napisana komedia, która obśmiewa wszystkich i to nie grając w taki bezczelny i bezpośredni sposób.

Autor książki „Czym chata bogata” to humanista, z lewicowymi poglądami, otwartym sercem, popularny, kiedyś anarchista, dalej społecznie zaangażowany, ale już ustatkowany uważa, że we Francji jest miejsce dla każdej nacji. Zróżnicowanie kulturowe według niego może tylko nas nauczyć empatii i być lekcją poznawania się wzajemnie "innych" i tworzeniem wartościowego tygla kulturowego, a nie zamachem na jego naród i wyjątkowość. Po drugiej stronie jest młody nacjonalista, który ewidentnie prezentuje wartości konserwatywne i uważa, że we Francji jest miejsce tylko dla francuzów. Po jednej z potyczek na wizji, pada pytanie do naszego gościnnego pisarza Jeana-Etienna, czy przyjąłby pod swój dom np. Romów. Ten, aby nie zaprzeczać własnym, głośno wygłaszanym ideom i poglądom, musi oczywiście powiedzieć, że tak! Mimo że odpowiedź zajmuje mu chwilę, bo co innego opowiadać o tej otwartej mentalności, a co innego mieć "tabor cygański" w ogródku. Gadanie, a robienie – u większości polityków, osób medialnych jest ogromny problem z jednolitością tych dwóch czynności.

Akurat pewna rodzina Romska, ogląda w tym czasie w swojej przyczepie wystąpienie naszego bohatera, więc traktuje jego słowa jako zaproszenie. Jeszcze tego samego dnia pojawiają się przed bramą Jeana-Etienna i jego rodziny z prostą, ale uczciwą głową rodziny – Babikiem na czele i dziękują mu za zaproszenie. Nie do końca wiemy, czy bohater wpuszcza ich, by nie popełnić samobójstwa medialnego i by sprzedaż jego książki podskoczyła, czy z naturalnego odruchu serca. I na tych wątpliwościach film wygrywa bardzo wiele.

Oczywiście materiał komediowy jest wyhaftowany przerysowanymi sytuacjami, świnią w ogrodzie, Romami którzy w podzięce za gościnę przynoszą kwiaty – wieniec z cmentarza, ale w filmie te "dziwactwa" dotyczą każdego. Nie są też tylko dla gromkiego śmiechu i pokazania przepaści między rodzinami, ale dla wytknięcia tą narracją hipokryzji i demagogi. Nikogo się tutaj nie oszczędza. Dlatego Czym chata bogata wychyla się z przegródki komedii omyłek i bezczelnego kpiarstwa. Nasz główny bohater, kiedyś zaprawiony w bojach aktywista, dzisiaj walczy piórem, bezpiecznie, w strefie komfortu swojej rezydencji mając wina warte więcej, niż dobytek całej romskiej populacji. Jego żona, będąc córką producenta groszku, jest w trakcie tworzenia „wielkiej wystawy”, którą kwitują obecni tam goście: „też lubisz grzebać w śmietnikach”. Ona również jest trochę zmyślona w swoim artyzmie. Do tego Romowie, którzy nieprzejaskrawieni dla spotęgowania różnicy, czy prostackiej zagrywki humorystycznej, z jednej strony wierni swoim ideałom, mają skrajnie mizoginistyczne podejście do kobiet, wcale nie wybierają z powodów tradycji mieszkanie w różnych miejscach i potrafią w jeden dzień zacząć paradować z bagietką francuską, by wpasować się w społeczność. Do tego nasz próbujący zaprowadzić porządek, według własnych ideałów, przeciwniki na mównicy Jeana-Etienna, o tej swojej konserwatywności opowiada chłopakowi w łóżku.

Film wyśmiewa bardziej niekonsekwencje i płynność ludzkiego charakteru oraz przekonań, niż wybiera sobie na celownik kogoś konkretnego i wysysa z niego energię do stworzenia głupkowatej komedii. Wiadomo, że w swojej konwencji nie drąży, nie analizuje bardziej. A to wszystko w formie przyjemnej, śmiesznej, lekkiej, pełnej energii i kolorów. Nawet jeżeli czasami naiwnie.

Czym chata bogata daleko ma do czym chała bogata. To zdecydowanie komedia, która ma przegródka pomysł na siebie i nie korzysta wyłącznie ze sprawdzonych tricków i slapsticku. Przede wszystkim jest śmiesznie, kuriozalnie, ale bez robienia z kogokolwiek wśród widowni głupka, bardziej na ekranie trochę ze wszystkich.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Asmodeusz 2017-11-30 8

pomijam poprawnie czy nie polityczny temat sam film jest bardzo dobry jedna z lepszych komedii jakie ostatnio widziałem od początku do końca jest się z czego pośmiać

i_darek1x 2017-11-20 5

Aktualny temat "imigranci" i skutki bycia dobrym ? Jak widać na filmie ciężko idzie integracja ! Częściowo da się ,częściowo marne efekty … Morał z tego taki że bycie za dobrym nie popłaca ;) A jak ktoś ma wątpliwości to niech przyjmie taką lub podobną rodzinkę ;) A tak po za tym film obejrzeć można ? Szału nie ma !

Barbarka88Rz 2017-11-18 6

Poprawnie polityczna komedia, pochwalająca mieszanie się kultur. Nie licząc dyskusyjnego przesłania, całość jest lekka, ciekawa, zabawna i wciągająca, z fajną obsadą.

Współtworzą