Zakonnica 2018

The Nun

Kiedy młoda zakonnica odbiera sobie życie w klasztorze w Rumunii, nękany zmorami z przeszłości ksiądz i nowicjuszka, która ma właśnie złożyć śluby zakonne, zostają wysłani przez Watykan, aby zbadać tę sprawę. Wspólnie odkrywają niechlubny sekret zakonu. Ryzykując nie tylko własnym życiem, ale też swą wiarą i duszami, stawiają… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Charlotte Hope
jako Siostra Victoria
Taissa Farmiga
jako Siostra Irene
Ingrid Bisu
jako Siostra Oana
Sandra Teles
jako Siostra Ruth
Ani Sava
jako Siostra Jessica
Manuela Ciucur
jako Siostra Christian
Demian Bichir
jako Ojciec Burke
Lynnette Gaza
jako Matka przełożona
Bonnie Aarons
jako Demoniczna zakonnica
Boiangiu Alma
jako Demoniczna zakonnica
David Horovitch
jako Kardynał Conroy
Michael Smiley
jako Biskup Pasquale

Fabuła

Kiedy młoda zakonnica odbiera sobie życie w klasztorze w Rumunii, nękany zmorami z przeszłości ksiądz i nowicjuszka, która ma właśnie złożyć śluby zakonne, zostają wysłani przez Watykan, aby zbadać tę sprawę. Wspólnie odkrywają niechlubny sekret zakonu. Ryzykując nie tylko własnym życiem, ale też swą wiarą i duszami, stawiają czoła złowrogiej sile pod postacią tej samej demonicznej zakonnicy, która po raz pierwszy przerażała widzów w Obecności 2. Natomiast opactwo staje się straszliwym polem walki toczącej się między żywymi i potępieńcami. opis dystrybutora

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, przemoc, powieszenie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-09-07 (kino), 2018-09-04 (świat), 2019-01-30 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Atomic Monster
New Line Cinema
The Safran Company
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Valak (tytuł międzynarodowy) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
96 minut
Budżet
22 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Zakonnica to „horror combo” najwyższego szczebla i największego kalibru. Recenzja wydania DVD. 6
  • 2019-04-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kiedy kilka miesięcy temu napisałem pierwszą recenzję Zakonnicy, nie sądziłem, że egzemplarz DVD z tym filmem trafi kiedykolwiek w moje ręce. Diabeł tkwi w szczegółach – stamtąd kieruje przypadkiem. Czy powtórny seans horroru z uniwersum Obecności znów dostarczył mi masę frajdy, tak jak miało to miejsce poprzednim razem? Co najmniej!

Zakonnica to „horror combo” najwyższego szczebla i największego kalibru. Kino grozy w piekielnie przerysowanej formie. Kicz wycieka niemal z każdej sceny, stąpając po makabrycznej granicy między horrorem a komedią. Taki zabieg został podyktowany przez reżysera i scenarzystów. Sami twórcy podeszli do filmu z dozą dystansu. Trudno było dorównać mrocznemu klimatowi Obecności 2, w której klasztorny upiór pojawia się po raz pierwszy. Dlatego Corin Hardy wraz z ekipą zamiast zrealizować poważne widowisko na miarę Annabelle, skręcili w estetykę pastiszu kina grozy. Nieprzypadkowo zresztą jeden z głównych bohaterów przemierza nawiedzone opactwo z bronią bliźniaczo podobną do shotguna Asha z franczyzy Martwego zła. Porównajcie też make-up potworów w obu filmach. Przedstawione demony posiadają wspólne drzewo genealogiczne.

Spin-off Obecności to okultystyczna farsa, której jedynym rozwiązaniem fabularnym okazuje się relikwia najświętszej krwi Chrystusa. Przypomnę tylko cytat z innego filmu, z równie podobnym przedmiotem w swoim arsenale (dowcipów): „Święty Attyla wzniósł granat ręczny ku górze, mówiąc: O Panie, błogosław ten granat ręczny, który rozniesie nieprzyjaciół Twych na malutkie kawałeczki w łasce Twojej”. Komediowe korzenie horroru sięgają nawet brytyjskiego humoru.

Zakonnica nie tylko stara się pobić rekord liczby krucyfiksów w jednym filmie. Przede wszystkim to kocioł, do którego twórcy wrzucili możliwie jak najwięcej klisz i konwencji, utożsamianych ze światowym horrorem. Całość zalali gęstą smołą. Scenografia kina giallo łączy się tutaj z makabreskami studia Hammera. Przyjrzyjcie się nienaturalnej mgle, pokrywającej większość kadrów. Wygląda dokładnie tak, jakby zaraz miał się z niej wyłonić Dracula w wykonaniu nieodżegnanego Christophera Lee. Neonowe światło to z kolei kalka z twórczości Daria Argento. Smaczków i cytatów z innych filmów jest tutaj wiele.

Aby umilić sobie powtórny seans, postanowiłem policzyć wszystkie klisze i kalki, które pojawiły się na przestrzeni Zakonnicy. Jestem zobowiązany ogłosić nowy rekord kina grozy:

1. krucyfiksy (duże, małe, średnie, odwrócone i stające w płomieniach – każdego rodzaju); 2. cmentarz; 3. koszmary senne, które nic nie wnoszą do fabuły; 4. jumpscary; 5. zombie (dodatkowo: zombie-zakonnica); 6. opętane dziecko (dodatkowo: unoszące się nad ziemią w stodole); 7. egzorcyzm, który nie przebiega po myśli duchownego; 8. pogromca demonów w szeregach głównych bohaterów; 9. mgła; 10. kruk na gałęzi; 11. dramatyczny wstęp, zapowiadający piekielną masakrę; 12. postać, która zostaje wciągnięta przez demona w mroczną szczelinę – ostatecznie znika widzom z oczu; 13. pochodnie, które stopniowo gasną w miarę zbliżania się demona; 14. Final Girl; 15. samobójstwo z potrzeby opanowania zła; 16. bohaterowie zapuszczają się nocą do lasu, zaopatrzeni wyłącznie w latarkę/lampę naftową; 17. postać widziana z oddali w oknie starego budynku po chwili znika; 18. węże (dodatkowo: wyskakujące z gardła opętanego dziecka); 19. zatarcie granicy między prawdą a przerażającymi wizjami bohaterów; 20. pochowanie żywcem; 21. cienie demonów, poruszające się po ścianach (dodatkowo: cień demona jest tak duży, że zasłania krucyfiks); 22. stare, satanistyczne księgi, skrywające historię narodzin demona; 23. ludowe wierzenia/zabobony, które w ostatecznym rozrachunku okazują się prawdą; 24. język łaciński; 25. nekromanci; 26. rytuał przyzwania demona; 27. demon, który naznacza ciała bohaterów bliznami; 28. przypadkowe postacie natychmiastowo giną (przebite, lewitujące, skręcone, wciągnięte w mrok); 29. II wojna światowa jako synekdocha nadejścia ostatecznego zła; 30. bluźnierstwa pod adresem Boga; 31. skrzypiące i wolno otwierające się drzwi; 32. wiatr wzmaga się w miarę nadejścia demona; 33. stygmaty; 34. lustra ze znikającymi postaciami; 35. ludzkie czaszki; 36. demonom widać białka oczu; 37. ręce wyskakujące z grobów/zza zamkniętych drzwi; 38. pentagramy; 39. found footage rejestrujące przebieg egzorcyzmu; 40. personifikacja zła jako humanoidalnego stworzenia z zamaskowaną twarzą (dodatkowo: maska jest zbryzgana krwią); 41. potwór/demon czatujący pod wodą na swoją ofiarę; 42. odwrócone krzyże na ciałach ofiar.

Uff… Podejrzewam, że mimo wszelkich starań nie zdołałem wypisać wszystkich schematów, którymi rządzi się Zakonnica. Zapraszam was do wspólnej zabawy – napiszcie w komentarzach, jakie jeszcze klisze rzuciły wam się w oczy w trakcie seansu. Nie zmieniam również oceny danej w poprzedniej recenzji. Znów bawiłem się świetnie w trakcie seansu Zakonnicy. Horror wciąż stanowi jeden z moich ulubionych guilty pleasure wszech czasów. Wystarczy tylko przymknąć oko, nie skupiać się na braku spójności fabuły – i mamy przed sobą najbardziej przesadzony, przerysowany w swojej konwencji horror całego gatunku. Nie zmienia to jednak faktu, że kilka scen faktycznie może wywołać palpitację serca.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Scenarzysta David Leslie Johnson-McGoldrick został zastąpiony przez Gary Daubermana i Jamesa Wana. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 9

glewik 2018-12-03 3

Czytając komentarze i patrząc na oceny mam wrażenie że oglądałem inny film. CO ZA PAŹDZIERZ. Dotrwałem tylko do końca dla tego że się mocno nudziłem. Ale film to istna tragedia a nie horror. Dawno takiego nagromadzenia kiczu i tandety nie widziałem.

TEOEX 2018-10-03

UWAŻJCIE NA goodtube24 Naciągacze na esemesy.Sprawa zgłoszona wyżej

ZSGifMan TEOEX 2018-11-02 6

@TEOEX
Dobrze, będziemy uważać ;)

rolnik_postepowy 2018-09-17 5

Jestem mocno rozczarowany. Liczyłem na coś naprawdę dobrego, bo postać Zakonnicy miała ogromny potencjał. Dostałem niestety lekko nudnawy i momentami kiczowaty horror jakich wiele.

adamek94 2018-11-22 3

Obok Obecności to nawet to coś nie stało. Karykaturalny i przekombinowany. Tylko 2-3 jump-scare’y wyszły. To zły horror po prostu jest.

chudini0505 2018-09-30

Chętnie zobaczę, mam nadzieję, że na słuchawkach będzie się fajnie oglądało :)

ZSGifMan chudini0505 2018-10-04 6

@chudini0505
Na słuchawkach wszystko się lepiej ogląda, a zwłaszcza nocą w ciemnym pokoju :)

Współtworzą