X-Men: Mroczna Phoenix 5.9

Jean Grey, jedna z pierwszych członkiń X-Men, nigdy w pełni nie rozumiała głębi i złożoności swojej mocy. Podobnie jak jej mentor i przyjaciel Charles Xavier, Jean potrafi dokonywać niezwykłych rzeczy siłą swego umysłu. Jest ona jednak znacznie potężniejsza niż Charles – i każdy inny mutant na naszej planecie. Po tym, jak misja powstrzymania kosmicznej katastrofy prawie ją zabija, Jean powraca przemieniona, a doświadczenie, którego doznała, uwalnia prawdziwy potencjał jej nieprawdopodobnej mocy. Jean wymyka się spod kontroli i powoli przemienia się w swoje alter ego, nadprzyrodzoną siłę, znaną jako Mroczny Phoenix i zaczyna zagrażać więzom, które łączą drużynę X-Men. Kiedy X-Men przygotowują się, by odeprzeć kosmiczną inwazję, która może zniszczyć życie na Ziemi, muszą także stawić czoło zagrożeniu, jakie sprowadza na nich jeden z członków ich rodziny.

Obsada

Reżyseria
Średnia
Simon Kinberg 6.5
Ariane Collman (asystent) -
Josh McLaglen (asystent) -
David Stickler (asystent) -
Renato De Cotiis (asystent) (druga ekipa) -
Anik Drapeau (asystent) (druga ekipa) -
Andrew M. Robinson (asystent) (druga ekipa) -
Marlee Gruss-Neidhardt (asystent) (druga ekipa) (dodatkowy) -
Martin Doepner (asystent) -
Raphaël Hébert (asystent) (druga ekipa) -
Brandon Lambdin (asystent) (druga ekipa) -
Deanna Leslie (asystent) -
Ela Miszkurka (dodatkowy) (asystent) -
Brian Smrz (reżyser drugiej ekipy) 1.0
Scenariusz
Średnia
Simon Kinberg 6.5
John Byrne (historia "The Dark Phoenix Saga") -
Chris Claremont (historia "The Dark Phoenix Saga") -
Dave Cockrum (historia "The Dark Phoenix Saga") -
Jack Kirby
(komiks)
10.0
Stan Lee
(komiks)
10.0
Producenci
Średnia
Simon Kinberg
producent
6.5
Hutch Parker producent -
Lauren Shuler Donner
producent
7.0
Bryan Singer
producent
7.3
Todd Hallowell producent wykonawczy -
Josh McLaglen producent wykonawczy -
Kathleen McGill producent towarzyszący -
Daniel Auclair kierownik produkcji -
Kathleen McGill kierownik produkcji -
Greg Denny kierownik produkcji (druga ekipa) -
Vail Romeyn kierownik produkcji (asystent) (druga ekipa) -
Justin Haut nadzorca produkcji -
Marie-Elaine Bailly koordynator produkcji -
Aurelie Poirier producent (asystent) -
Jaclyn Willens producent wykonawczy (asystent) -
Daniel Auclair producent towarzyszący -
Stan Lee
producent wykonawczy
10.0
Chantal Desgagné kierownik produkcji (asystent) -
Chris Dowell nadzorca postprodukcji -
Anne-Marie Roberge kierownik produkcji (asystent) -
Daniel Ross kierownik produkcji (druga ekipa) -
Carole J. Guignard koordynator produkcji (asystent) -
Francine Lebrun koordynator produkcji (asystent) (druga ekipa) -
Mélanie Lebrun-Lacouvée koordynator produkcji (druga ekipa) -
Hannah Haidar koordynator postprodukcji -
Kaitlen Burns koordynator produkcji -
Yves Desjardins koordynator produkcji (dodatkowe zdjęcia) -
Daniel Fisch koordynator produkcji (asystent) (dodatkowe zdjęcia) -
Aktorzy
Średnia
Sophie Turner
Jean Grey / Phoenix
7.2
James McAvoy
Prof. Charles Xavier
7.7
Jennifer Lawrence
Mystique / Raven
6.9
Michael Fassbender
Erik Lehnsherr / Magneto
7.3
Evan Peters
Peter Maximoff / Quicksilver
7.0
Nicholas Hoult
Bestia / Hank McCoy
6.9
Tye Sheridan
Cyclops / Scott Summers
5.5
Kodi Smit-McPhee
Kurt Wagner / Nightcrawler
6.3
Jessica Chastain
Smith
7.7
Alexandra Shipp
Ororo Munroe / Storm
6.7
Scott Shepherd
Dr John Grey
5.0
Ato Essandoh
Jones
6.0
Summer Fontana Młoda Jean Grey -
Lamar Johnson
Match
-
Aphra Williams Gość na przyjęciu -
Kota Eberhardt Selene Gallio -
Daniel Cudmore 6.0
David Patrick Green
Szef programów informacyjnych w ONZ
-
Xavier Sotelo Hiszpański delegat ONZ -
Tyler Elliot Burke Wartownik na wyspie Genosha -
Vanessa Jackson Astronautka -
Julian Bailey Dowódca wahadłowca -
Joey Coleman Wujek Jean Grey -
Josh McLaglen Lekarz -
Maurizio Terrazzano Mąż w domu nad jeziorem -
Dave Campbell Detektyw -
Kendel Joy Studentka -
Christopher Hayes Reporter w ONZ -
Frédéric Gilles Światowy przywódca -
Melissa Toussaint Haitańska delegatka ONZ -
Olivier Lamarche Lokalny gliniarz -
Karen Ivany
Osoba zakotwiczająca motorówkę
-
Michael Lipka Astronauta -
Andre Bedard Astronauta -
Sebastian MacLean
Astronauta
-
Sébastien Bolduc Mutant -
Eldon Hunter Dziennikarz -
George Chiang Chiński reporter w ONZ -
Serge Martineau Admirał -
Emilio La Torre Brazylijski dzieciak -
Eric Clark Główny strażnik w ONZ -
Sebastien Beaulac Oficer Gwardii Narodowej -
Amir Sám Nakhjavani Lokalny gliniarz -
Simon Alain
Gość w domu nad jeziorem
-
Jam Ali Policjant -
Alexandre Bélanger Biznesmen -
Aalia Adam Lokalna reporterka -
Alex Gravenstein Technik NASA -
Christian Labbé Agent CIA -
Waldemar Barwiński
Charles Xavier / Profesor X (polski dubbing)
7.0
Marta Markowicz Jean Grey (polski dubbing) -
Piotr Zelt
Erik Lehnsherr / Magneto (polski dubbing)
6.5
Lesław Żurek
Bestia / Hank McCoy (polski dubbing)
7.2
Paweł Krucz
Cyclops / Scott Summers (polski dubbing)
-
Lidia Sadowa
Mystique / Raven Darkhölme (polski dubbing)
7.8
Izabela Perez Ororo Monroe / Storm (polski dubbing) -
Rafał Fudalej
Kurt Wagner / Nightcrawler (polski dubbing)
6.3
Miłogost Reczek
(polski dubbing)
7.0
Antonina Żbikowska (polski dubbing) -
Ewa Prus
(polski dubbing)
6.0
Dariusz Odija
(polski dubbing)
6.5
Janusz Wituch
(polski dubbing)
9.5
Zdjęcia
Średnia
Mauro Fiore 9.0
Olivier Arends Leblanc (pomoc techniczna) -
Josh Bleibtreu (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
David Dinel (główna pomoc techniczna) -
Alain Masse (główna pomoc techniczna) -
Robert Mattigetz (kierownik zdjęć) -
Dustan Lewis McBain (pomoc techniczna) (druga ekipa) -
Bastien Meyer (pomoc techniczna) -
Simon Therrien (pomoc techniczna) -
Kompozytorzy
Średnia
Hans Zimmer 7.7
Kostiumy
Średnia
Daniel Orlandi -
Christelle Deforceville (garderoba) (asystent) -
Caitlin Doolittle (produkcja kostiumów) (asystent) -
Mary Iannelli -
Phoenix Mellow (asystent) -
Richard Schoen (nadzorca kostiumów) -
Sylvianne Shurman (Los Angeles) -
Montaż
Średnia
Lee Smith 9.0
Antonia de Barros (asystent) -
Catherine Gelinas (asystent) -
Pearce Roemer (asystent) -
John Lee (dodatkowy) -
Dylan Quirt (asystent) -
Jess Jansen (asystent) -
Joe Zappia (asystent) -
Charakteryzacja
Średnia
Caroline Aquin efekty specjalne makijażu -
Mathieu Baptista efekty specjalne makijażu -
Marianne Bobet charakteryzator (asystent) -
Julie Brisebois charakteryzator (asystent) -
Stacey Butterworth Evan Peters / Jennifer Lawrence / perukarz: Alexandra Shipp -
Annick Chartier nadzorca charakteryzacji -
Laurie Frigon charakteryzator -
Bruno Gatien efekty specjalne makijażu -
Eli Girard fryzjer (asystent) -
Stephanie Ingram fryzjer osobisty: Jessica Chastain -
Félix Larivière projektant fryzur -
Jean-Manuel Medina fryzjer -
Evelyne Noraz charakteryzator osobisty: Jennifer Lawrence -
Tammy-Lou Pate charakteryzator (asystent) -
Areli Perea charakteryzator (asystent) -
Jean Scarabin fryzjer -
Shane Shisheboran efekty specjalne makijażu -
Gladys Simard fryzjer -
Brian Sipe nadzorca charakteryzacji -
Matt Sprunger efekty specjalne makijażu: Nicholas Hoult -
Fanny Vachon charakteryzator -
Vague Vartanian efekty specjalne makijażu -
Edwina Voda główny charakteryzator (druga ekipa) 6.0
Scenografia
Średnia
Claude Paré scenograf 7.0
Vincent Aird dyrektor artystyczny (druga ekipa) -
Ravi Bansal dyrektor artystyczny -
David Gaucher dyrektor artystyczny -
Mathieu Giguère dyrektor artystyczny -
Vincent Gingras-Liberali dyrektor artystyczny -
Michele Laliberte dyrektor artystyczny nadzorujący -
Félix Larivière-Charron dyrektor artystyczny -
Veronique Meunier dyrektor artystyczny -
Loic Zimmermann dyrektor artystyczny -
Elise de Blois dekorator wnętrz -
Elizabeth Wilcox dekorator wnętrz -
Claire Alary główny rekwizytor -
Carole Arpin rekwizytor (druga ekipa) -
Vincent Brabant rekwizytor -
John Coven scenopis obrazkowy -
Luc De Schutter malarz -
Darrin Denlinger scenopis obrazkowy -
Louis Frederic Denomme rekwizytor -
James Doh scenopis obrazkowy -
Josue Clotaire Fleurimond ilustrator -
Alain Giguère malarz -
Vincent Gingras-Liberali projektant wnętrz -
Etienne Gravrand projektant wnętrz -
Martin Handfield rekwizytor (druga ekipa) -
Jose Holder scenopis obrazkowy -
Sarah Lachance dyrektor artystyczny (asystent) -
Michele Laliberte scenograf (dodatkowe zdjęcia) -
Brent Lambert
projektant wnętrz
8.0
Rudi Liden scenopis obrazkowy -
Oleksandra Lykova dyrektor artystyczny (asystent) -
Léa-Valérie Létourneau dekorator wnętrz (asystent) -
Jim Magdaleno scenopis obrazkowy -
Mary Lee Maynard rekwizytor -
Jean-François Merlot malarz (druga ekipa) -
Jim Mitchell scenopis obrazkowy -
Jason Nardella rekwizytor -
Jean-Francois Poupart projektant graficzny -
Georges Samuel rekwizytor -
Houston Sharp ilustrator -
Houston Sharp scenopis obrazkowy -
Radia Slaimi projektant wnętrz -
Bill Thompson scenopis obrazkowy -
Dwayne Turner scenopis obrazkowy -
Adrien Van Viersen scenopis obrazkowy -
Jane Wu scenopis obrazkowy -
Jerome Zurfluh rekwizytor -
Brent Radford zbrojmistrz -
Dźwięk
Średnia
David Betancourt mikser postsynchronu -
Andrew Bock montaż dźwięku (asystent) -
Greg Crawford mikser postsynchronu (Atlanta) -
Susan Dawes montaż dialogów -
Frankie Fiore dźwięk (asystent) -
Frankie Fiore mikser -
Sébastien Froment mikrofoniarz (druga ekipa) -
R.J. Kizer nadzorujący montaż postsynchronu -
Louis Marion mikser -
Paul Massey mikser ponownego nagrania -
Philippe Mercier mikser (druga ekipa) -
Dimitri Médard dźwięk -
Dan O'Connell imitator dźwięku -
Patrick Rioux technik postsynchronu -
Randy Torres projektant dźwięku -
Randy Torres montaż efektów dźwiękowych -
Antoine Viot mikrofoniarz -
Alex Gibson nadzorujący montaż muzyki -
Efekty specjalne
Średnia
Cara E. Anderson koordynator efektów specjalnych 7.0
Steve Collins nadzorca efektów specjalnych -
Guillaume Murray nadzorca efektów specjalnych -
Cameron Waldbauer nadzorca efektów specjalnych 9.0
Brad Zehr nadzorca efektów specjalnych 7.0
Tom Blacklock nadzorca efektów specjalnych (druga ekipa) -
Heath Hood nadzorca efektów specjalnych (druga ekipa) 7.0
Richard Hypolite technik -
Brandon Allen technik -
Julian Butterfield technik -
Richard Darwin technik -
Pier Lefebvre technik -
Darryl Reeves technik -
Amos Wong technik -
Jordan Kidston efekty specjalne -
Sebastien Roussel efekty specjalne -
James Sled
efekty specjalne
-
Frederique Dumont efekty specjalne (asystent) -
The Godding Brothers efekty specjalne (asystent) -
Marc Godding efekty specjalne (asystent) -
Stacey Godding efekty specjalne (asystent) -
Louis Payeur efekty specjalne (asystent) -
Pozostała Ekipa
Średnia
Hank Amos
koordynator kaskaderów
6.0
James M. Churchman
koordynator kaskaderów
8.0
Michael Scherer
koordynator kaskaderów
-
Tim Wong koordynator kaskaderów -
Mich Todorovic kaskader dublujący: Nicholas Hoult -
Alex Kyshkovych kaskader dublujący: Nicholas Hoult (dodatkowe zdjęcia) -
Harlan Norris kaskader dublujący: Michael Fassbender -
Thomas Liccioni kaskader dublujący: Michael Fassbender -
Shawnna Thibodeau
kaskader dublujący: Sophie Turner
-
Nina Lauren kaskader dublujący: Sophie Turner -
Jesse La Flair kaskader dublujący: Kodi Smit-McPhee -
Liam Gherlenda kaskader dublujący: Tye Sheridan -
Carrie Bernans kaskader dublujący: Kota Eberhardt -
Rodney Alexandre kaskader dublujący: Lamar Johnson -
Emily Brobst
kaskader dublujący: Summer Fontana
-
Devyn Dalton kaskader dublujący: Summer Fontana -
Janene Carleton
kaskader dublujący: Jennifer Lawrence
-
Yan Lecomte kaskader dublujący: Evan Peters -
Rochelle Okoye
kaskader dublujący: Alexandra Shipp
6.0
Eric Paul-Hus kaskader dublujący: James McAvoy -
Geoff Scovell kaskader dublujący: Scott Shepherd -
Holly Raczynski kaskader dublujący -
Zandara Kennedy kaskader dublujący -
Richard Norton
koordynator walk
-
Alex Kyshkovych koordynator walk (dodatkowe zdjęcia) -
Rodney Alexandre kaskader -
Alex Armbruster kaskader -
Marie-Eve Beckers kaskader -
Jonathan David Bedard kaskader -
Jason Bell
kaskader
-
Marcello Bezina kaskader -
Leigh Bianco kaskader -
Marco Bianco
kaskader
-
Rene Bishop kaskader -
Nancy Bouchard kaskader -
Alain Bérard kaskader -
Alexandre Cadieux kaskader 7.0
Jason Cavalier
kaskader
-
Vincent Champagne kaskader -
Ruth Chiang kaskader -
Mike Chute kaskader -
Tim Cody kaskader -
Jason Conyers kaskader -
Scotty Cook kaskader -
Alison Cote kaskader -
John-sebastien Cote kaskader -
Bernadette Couture kaskader -
Daniel Cudmore
kaskader
6.0
Eric Daniel kaskader -
Stéphane Dargis kaskader -
Bruno Decary kaskader -
Marie France Denoncourt kaskader -
Christopher Di Meo
kaskader
-
Miguel Dugal kaskader -
Ali Dunn kaskader -
James Eddy kaskader -
Penande Estime kaskader -
Felix Famelart kaskader -
Camille Fortin-Chbib kaskader -
Jean Frenette
kaskader
-
Naomi Frenette kaskader -
Lani Gelera
kaskader
-
Mathieu R. Grenier kaskader -
Graeme Guthrie kaskader -
Stephannie Hawkins kaskader -
Adam Howell kaskader -
Jason Hsu kaskader -
Ayisha Issa
kaskader
6.0
Brayden Jones kaskader -
Stéphane Julien
kaskader
6.0
John Kaye kaskader -
Patrick Kerton kaskader -
Shara Kim kaskader -
Andrei Kovski
kaskader
-
Joel Labelle
kaskader
-
Jean-Francois Lachapelle kaskader -
Max Laferriere kaskader -
Daniel Lavigne kaskader -
Mathieu Ledoux kaskader -
Karine Lemieux kaskader -
John MacDonald kaskader -
Mitchell Macintyre kaskader -
Josh Madryga kaskader -
Chris Mark
kaskader
6.0
Erick Meslier kaskader -
Alain Moussi
kaskader
6.0
Harlan Norris kaskader -
Simon Northwood kaskader -
Moses Nyarko kaskader -
Efosa Otuomagie kaskader -
Steven P. Park kaskader -
Chris Patton kaskader -
Joseph Racki kaskader -
Tally Rodin
kaskader
7.0
Jonathan Rooney kaskader -
Vincent Rother kaskader -
Sébastien Rouleau kaskader -
Maxime Savaria kaskader -
Alexandre Sazonov kaskader -
Nigel Scantlebury kaskader -
Warren Scherer kaskader -
Peter Seaborn kaskader -
Kevin Shand kaskader -
Mitch Spour kaskader -
Andrew Stehlin
kaskader
-
John Stoneham Jr.
kaskader
-
Helen Stranzl kaskader -
Jake Teel kaskader -
Ken Tran kaskader -
Lee Villeneuve kaskader -
Al Vrkljan kaskader -
Max White kaskader -
Emerson Wong kaskader -
Mike Joseph
kaskader
-
Thomas J. Larsen kaskader -
Léon Gosselin Leclerc kaskader -
Craig Snoyer
kaskader
-
Alex Stines kaskader -
Bryan Thomas
kaskader
-
Arturo Dickey układacz -
Martin Williams układacz -
Harlan Norris układacz -
André Laperrière układacz -
Patrick Kerton układacz -
Adam Howell układacz -
Jean-Sebastien Fortin układacz -
Huckle Cleary układacz -
Mike Chute układacz -
Martin Boiteau układacz -
Jim Dunn kierowca -
Zandara Kennedy kierowca -
Gilbert Larose Jr. kierowca -
Stéphane Lefebvre
kierowca
-
Angelica Lisk-Hann kierowca -
Peter Schindelhauer kierowca -
Brian Reynolds pilot helikoptera -
Alyssa Weisberg dobór obsady -
Kenyon Wells dobór obsady -
Muffett Brinkman dodatkowy dobór obsady -
Johnny Gidcomb dobór głosu -
Bryan Riley dodatkowy dobór obsady -
James Albiez efekty wizualne -
Irene Armit producent efektów wizualnych -
Damián Babbaro zecer -
Sébastien Bance efekty wizualne -
Robert Beveridge efekty wizualne -
Kristina Blanes efekty wizualne -
Gaëlle Bossis nadzorca komponowania -
Phil Brennan nadzorca efektów wizualnych -
Justin Bunt zecer -
Greg Butler nadzorca efektów wizualnych -
Vikram Chandran zecer -
Hakyung Chang koordynator efektów wizualnych -
Curtis Corona koordynator efektów wizualnych -
Beauman Coty zecer -
Marc Czerwiec zecer -
Anais Dappe efekty wizualne -
Michael Dvoravic tworzący w technologii cyfrowej -
Josh Ellem efekty wizualne -
Antoine Engels efekty wizualne -
Jeremy Erb koordynator efektów wizualnych -
Adam Eshleman koordynator efektów wizualnych -
Jeremy Ezekiel zecer -
Girishlalmp zecer -
Victor Utku Gocer zecer -
Chrismac Hwang układ graficzny -
Susanna Josef zecer -
Aditya Pravin Kalane zecer -
Kotamraju Karthik koordynator efektów wizualnych -
Christopher Kerr zecer -
Leanna Kruse koordynator efektów wizualnych -
Naveen Kumar koordynator efektów wizualnych -
Allan Magled producent efektów wizualnych -
Ilse Martinez koordynator efektów wizualnych -
Kelly McCarthy producent efektów wizualnych -
Kim Menaster producent efektów wizualnych -
Myke Mendes dyrektor techniczny -
Veronique Messier Lauzon producent efektów wizualnych -
Chelsea Mirus koordynator efektów wizualnych -
Harshal Mistry zecer -
Kelly Noordermeer montaż efektów wizualnych -
Dan Norris efekty wizualne -
Zax Otter efekty wizualne -
Gina Pentassuglia dyrektor techniczny -
Rafael Perez zecer -
Dominic Pileggi zecer -
Anna Posokhova zecer -
Julia Reck animator -
Kristian Rejek zecer -
Harikrishnan S. zecer -
Abderrahamane Sako efekty wizualne -
Craig Saxby koordynator efektów wizualnych -
Michelle Sergeant koordynator efektów wizualnych -
Cristian Spagnuolo nadzorca grafiki komputerowej -
Siqi Tang efekty wizualne -
Zachary Tucker nadzorca efektów wizualnych -
Mathieu Vallet główny zecer -
Chujia Wei zecer -
Jialing Danni Zhang koordynator efektów wizualnych -
Inka Tiitto kaskader -
Charles-Antoine Auger kamerzysta (dodatkowy) (asystent) -
Geoffroy Beauchemin operator kamery (druga ekipa) -
Patrick Beaulac kamerzysta (asystent) -
Roch Boucher kamerzysta (asystent) -
Raphaelle Brault kamerzysta (dodatkowy) (asystent) -
Sylvain Dupuis kamerzysta (asystent) (druga ekipa) -
Felice Grana kamerzysta (asystent) -
Doane Gregory fotosista -
Francis Hamelin kamerzysta (asystent) -
Ariane Jonassen kamerzysta (asystent) (druga ekipa) -
Maarten Kroonenburg operator kamery -
Dominic Lapointe kamerzysta (asystent) -
David Luckenbach operator kamery (druga ekipa) -
Michael Marzovilla oświetlenie -
Greg Mattigetz kamerzysta (asystent) -
Larry Nielsen kamerzysta (asystent) -
Gary Pachany kamerzysta (asystent) (druga ekipa) -
Shawn Pavlin kamerzysta (asystent) (druga ekipa) -
Michael Saintsbury elektryk -
Amandine Schelle kamerzysta (dodatkowy) (asystent) (druga ekipa) -
Jean-Francois Tousignant kamerzysta (asystent) -
Marco Venditto oświetlenie (druga ekipa) -
Jill Andersen animator -
Joelle Said animator -
Amr Sharaki animator -
Adam Alberts dubler -
Stephanie Aubin księgowy (asystent) -
Camilo Gomez księgowy (asystent) -
Patricia Gomez księgowy (asystent) -
Francois-Langevin Judith dubler: Alexandra Shipp -
Spiri Katerelos księgowy (asystent) -
Rhiannon Moller-Trotter dubler -
Veronique Senosier Roberge księgowy (asystent) -
Bernard Topalian księgowy (asystent) -
Ben Walsh dubler: Tye Sheridan -