Botoks 2017

Film opowiada historię czterech pracownic polskiego szpitala, w którym są realizowane nielegalne przedsięwzięcia.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 7 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 16 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Olga Bołądź
jako Daniela
Katarzyna Warnke
jako Magda
Agnieszka Dygant
jako Dr Beata Winkler
Piotr Stramowski
jako Michał
Marieta Żukowska
jako Dr Patrycja Banach
Tomasz Oświeciński
jako Darek, brat Danieli
Janusz Chabior
jako Adam, ordynator szpitala
Michał Kula
jako Lekarz
Wojciech Kalinowski
jako Dr Jan Chwilut
Wojciech Machnicki
jako Dyrektor szpitala
Grażyna Szapołowska
jako Walentyna, szefona koncernu farmaceutycznego

Fabuła

Szpital ukazany w "Botoksie" to nie fikcja z popularnych seriali czy folderów prywatnych sieci medycznych. To zakład pracy, gdzie codziennie wylewa się krew, pot i łzy. W jego murach splatają się losy czterech kobiet. Daniela (Olga Bołądź) pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna, jeżdżąc na akcje z bratem Darkiem (Tomasz Oświeciński). Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesy przedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda (Katarzyna Warnke) jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji. Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem (Janusz Chabior) wchodzi w dramatyczną fazę i zwierzchnictwo szpitala próbuje pozbawić ją pracy. Poukładany świat cenionej chirurg – Patrycji (Marieta Żukowska) rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Podkopane poczucie wartości popycha ją w kierunku ginekologii estetycznej i kobiecego libido. Swoje odkrycia Patrycja chce sprawdzić w związku z metroseksualnym Michałem (Piotr Stramowski), który jest zaprzeczeniem mężczyzny. Beata (Agnieszka Dygant) to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego. Samotna kobieta uśmierza ból, uzależniając się od silnych leków opioidowych, które wykrada w szpitalu. Wówczas poznaje Marka (Sebastian Fabijański), sanitariusza, który ukrywa przed światem własny sekret. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Dramat, Akcja

Szczegóły

Premiera
2017-09-29 (kino), 2017-10-13 (świat), 2018-03-01 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Vega Investments
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Botoks. Kobiety rządzą światem (Polska) (tytuł roboczy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
135 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 18 wiadomości

Recenzje

Idąc tematyką kina, to film szkodzący zdrowiu. Patryk Vega pokazuje kulisy, ale przefiltrowane, bo prawda jest zbyt nudna dla jego kina i chce być od niej prawdziwszy. 2

Botoks to sztuczna substancja, która jest stosowana by poprawić coś na zewnątrz i dotyczy powierzchowności – to medycyna estetyczna. Dlatego tytuł Botoks jest doskonałym dla nowego filmu Patryka Vegi – ostatnio pretendującego do najbardziej popisującego się, cwanego i płytkiego reżysera w polskim kinie. Słowo „doskonały” więcej nie padnie w tej recenzji. Jednak jakby miałby być to tekst paralelny do uwagi i koncentracji jaką obdarował narrację i scenariusz reżyser, to właściwie kilka przekleństw by wystarczyło. Botoks to kino bolesne – ale nie z tego powodu którego mogło być – czyli rock and rollowego reportażysty, który konfrontuje nas z trudną rzeczywistością i zagląda zza kulisy medycyny. Ten film sprawia ból tylko dlatego, bo autor tak jest uzależniony od efekciarstwa i bodźców, że finalnie uatrakcyjnia prawdę, obrażając inteligencje widza oraz wyzyskując cudze emocje.

Historia, a właściwie rozsypane puzzle w formie poszatkowanych scen, anegdot, skeczy, nazwijmy to jak chcemy, tylko nie opowiadaniem, dotyczy generalnie służby zdrowia i tego co dzieje się na salach operacyjnych, na papierosach, w gabinetach, po zmianach, kiedy nikt nie patrzy. Taka przynajmniej jest intencja. Rozebrać do naga polską służbę zdrowia i pokazać jaka jest chora, na przykładzie historii czterech kobiet, których drogi się splatają, udowodnić jaka mitomania jest uprawiania w naszym państwie każdego dnia. Tylko to ciało nie jest nam jakieś straszliwe obce – bo reżyser nie zobowiązuje nas przez własny dystans do obrazu, a i dlatego że na podstawie kilku newsów z gazety wiemy już to wszystko. Na dodatek ta mitomania akurat brzmi zabawnie, gdyż Patryk Vega sam wpisuje się w ten trend bajkopisarstwa swoim filmem.

Budowa tego filmu bazuje na gagach, żartach, bez ciągłości, bez puenty, tylko po to by zrobić show! Żarty niestety nie niosą żadnej dodatkowej treści i są inspirowane kabaretami, niestety tymi współczesnymi. Jeżeli pojawiają się prawdziwe wymiany zdań, a nie brylować ciętym językiem, są odczuwane jak wkładane bohaterom w usta, nie uwiarygodniają scenariusza, a ten jest pełen luk i absurdów. Jeżeli takowy w ogóle powstał naprawdę.

Botoks ma ogromny potencjał, bo jest o czym opowiadać, temat jest naprawdę potężny. Ciężkie grzechy i bezduszność firm farmaceutycznych, lekarze podpisujący z nimi pakty, pieniądze jako główna wartość w świecie, gdzie żaden lekarz nie pamięta przysięgi, którą składał, miejsce kobiet w świecie zawodowym, klasowość – no Polska jest źródłem inspiracji jeżeli chcemy dokonywać demistyfikacji i dekonstrukcji. Tylko, że Patryk Vega decyduje się nie na ostrą wymianę zdań, a na ostry filtr rzeczywistości i chce być prawdziwszy od prawdy – oszukuje i nabiera publiczność jak szefowie firm farmaceutycznych swoich klientów.

Botoks to film, który chodzi dumny z siebie jak paw, a pawia raczej chce się puścić podczas wielu scen, ponieważ są tak źle zmontowane i napisane. Przypomnijcie sobie scenę, kiedy jedna z naszych bohaterek Patrycja zostaje zapytana o numer przez Michała albo Magda składająca po raz dziesiąty rezygnacje albo kobiety dokonujące symbolicznego pochówku miłości Magdy. Nie ma pomysłu, jest banalnie, przewidywalnie, a nie czołgająco. Tak źle napisane sceny można długo wymieniać, aż właściwie opowie się cały film.

Patryk Vega gra znowu ten sam przebój, bo ludzie do niego tańczą, ale nikt tutaj nie tworzy filmu, tylko go udaje. Trywializuje treści, nieskażone żadną myślą. Botoks to w zasadzie toksyna. Idąc żargonem medycznym – to kino szkodzi zdrowiu.

2 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 7

ferhin2 2018-03-20 6

mieszane wrażenia. niepotrzebna ta ilośc flaków, zarodków itp. Podobały mi się hardcorowe i przerysowane teksty i sytuacje. Całość troche poplątana.

rudeez 2018-03-04 5

nie ma aż takiego chaosu fabularnego jak ma w zwyczaju krzemieniecki. aktorsko wanke kradnie film. kilka osób w obsadzie tylko po to żeby wrzucić je na plakat.

Murmure 2018-03-02 3

Medyczne horror stories obliczone na sensację i epatowanie makabrą. W efekcie ni to rozrywka, ni kino społecznie zaangażowane. Smarzowski jest tylko jeden.

ManFromTheBoat 2017-10-02 1

Szkodliwy syf

Współtworzą