Tedi i mapa skarbów 2017

Tadeo Jones 2: El secreto del Rey Midas

Tedi Jones udaje się do Los Angeles, by zapoznać się z nowymi odkryciami archeolożki Sary Lavroff. Odnalazła ona papirus wskazujący na istnienie naszyjnika należącego do mitycznego króla Midasa, który mocą swego dotyku wszystko zamieniał w złoto. Pełne radości ponowne spotkanie Tediego i Sary szybko zamienia się w niebezpieczną… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO3, 25 grudzień 2018, wtorek 07:35 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 41 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Fabuła

Tedi Jones udaje się do Los Angeles, by zapoznać się z nowymi odkryciami archeolożki Sary Lavroff. Odnalazła ona papirus wskazujący na istnienie naszyjnika należącego do mitycznego króla Midasa, który mocą swego dotyku wszystko zamieniał w złoto. Pełne radości ponowne spotkanie Tediego i Sary szybko zamienia się w niebezpieczną przygodę, kiedy Sara zostaje porwana przez pewnego bogacza, który za pomocą talizmanu chce osiągnąć wieczne, niekończące się bogactwo. Wspólnie z przyjaciółmi – papugą i psem – Tedi będzie musiał użyć wszystkich swych mocy, by uratować Sarę. Przyjdzie mu przemierzyć cały świat, a po drodze pozna nie tylko nowych przyjaciół, ale także nowych wrogów. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Przygodowy, Komedia, Familijny, Fantasy
Słowa kluczowe
pierwszy pocałunek, elvis presley, las vegas, mumia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-01-19 (kino), 2017-06-13 (świat), 2018-05-16 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
4 Cats Pictures
Ikiru Films
Lightbox Animation Studios zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania
Inne tytuły
Tad Jones: The Hero Returns (tytuł międzynarodowy)
Tad the Lost Explorer and the Secret of King Midas (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
85 minut
Budżet
9 000 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Szybkie reakcje, miłe dla oka zwroty akcji i sentymentalny powrót do klasycznej formy bajki. 5
  • 2018-01-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Tedi i mapa skarbów to film animowany, który opowiada o przygodzie Tediego. Bohater, od wielu dni jest zakochany po uszy w Sarze, uznanej na całym świecie pani archeolog, która specjalizuje się w badaniu mitycznych elementów świata. Tediemu bardzo to imponuje. Niestety, w dniu wystawy muzealnej grupa zbirów porywa Sarę. Bohater próbuje ją odnaleźć przy pomocy notatnika, który zostawiła mu ukochana.

Studio Lightbox Animation spisało się nieźle, jeżeli chodzi o wizerunek pierwszoplanowych postaci, wyglądają zgrabnie. Sporo zastrzeżeń można mieć do tłumu, który budowany jest na zasadzie wstawki, wcześniej wykreowanej twarzy. Cały czas, powielają się te same osoby w Hiszpanii, Turcji, czy nawet Los Angeles. Brak staranności widać gołym okiem. Wracając do trzonu, trzeba sobie jasno powiedzieć, że szaleństwa wizualnego nie ma, ale jest pomysł. Mumia, Tedi i Sara są bardzo dobrze „zrobieni". Zwierzaczki miały pełnić rolę takiej pauzy, sympatycznego dodatku… Wywiązały się z niej znakomicie. Animacja broni się pomysłowymi dialogami, są one cwane i momentami dodają pikanterii. Zaskakującym paradoksem staje się dynamika obrazu. Tempo jest dużym plusem, ale też wadą, w pośredni sposób. Duża intensywność. W ciągu całego filmu poznajemy wiele krain, wiele elementów. Jesteśmy w Hiszpanii, nagle wędrujemy do Turcji, wracamy do Los Angeles. Wszystko dzieje się bardzo szybko, co stwarza problem, gdyż nie ma tego moralizującego zwolnienia, jakiejś puenty. Nie jest nam dane lepiej poznać postaci, obejrzeć dokładniej te krainy. Taki nawał akcji nie pozwala na większy relaks podczas seansu, czy też moment zadumy.

Film porusza delikatnie wątek miłosny, brakuje w nim jakiejś kropki, czy czegoś, co złapałoby widza za serce. Bohaterów ściska jedynie delikatne uczucie. Już nie wspomnę o głębszej wymowie ideowej, której po prostu nie doświadczamy. Szkoda, ponieważ dialogi budzą nadzieje, na pewien komentarz, przemycenie myśli. Gonimy za skarbem i tyle. Wszystko jest schematyczne, od linijki, oczywiście tak jak powinno być w przeciętnym kinie animowanym. Piosenka przewodnia jest wstawiona w takim momencie, który absolutnie spłaszcza akcję, nawet nie wiemy o co, twórcom chodziło.

Tedi i mapa skarbów to pozycja obowiązkowa, dla fanów ukojenia w animacji przygodowej, ponieważ inaczej tego filmu odbierać nie można. Szybkie reakcje, miłe dla oka zwroty akcji i sentymentalny powrót do klasycznej formy bajki. Bohater jest niejako nieśmiertelny, może skoczyć z dziewiątego piętra i dalej zaskakiwać widza swoim ruchem. Tedi nie jest na tyle wysublimowany, żeby delektować się całością przez wiele dni i nocy, ale jako opowieść bez cienia głębszej frazy spisuje się całkiem nieźle. Dużo lekkiego humoru i zabawy.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 2

Camizi 2018-05-27 7

Udana kontynuacja. Świetna przygoda z dobrym tempem i nawet niezłymi bohaterami. Do tego bardzo zabawna. Animacja dla każdego.

alpaga77 2018-03-16 6

z jednej strony film przedstawia ciekawą historię, gra aktorska bardzo dobra, ale z drugiej strony nudny i ciągnie się niemiłosiernie

Współtworzą