Zwierzęta 2017

Tiere

Małżeństwo Nicka i Anny przeżywa właśnie kryzys, dlatego postanowili wyjechać do Szwajcarii. On ma poznać smaki lokalnej kuchni i przenieść kulinarne inspiracje do własnej restauracji, ona chce wykorzystać sześć miesięcy na skończenie pisania książki. Gdy ich samochód zderza się z owcą, para zaczyna doświadczać dziwacznych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mona Petri
jako Andrea
Mehdi Nebbou
jako Tarek
Michael Ostrowski
jako Harald
Philip Lenkowsky
jako Barman

Fabuła

Małżeństwo Nicka i Anny przeżywa właśnie kryzys, dlatego postanowili wyjechać do Szwajcarii. On ma poznać smaki lokalnej kuchni i przenieść kulinarne inspiracje do własnej restauracji, ona chce wykorzystać sześć miesięcy na skończenie pisania książki. Gdy ich samochód zderza się z owcą, para zaczyna doświadczać dziwacznych wizji: żadne z nich nie wie, czy to, czego jest świadkiem, dzieje się tylko we własnej wyobraźni, w wyobraźni partnera, a może jest rzeczywistością? opis dystrybutora

Gatunek
Thriller

Szczegóły

Premiera
2018-12-14 (kino), 2017-02-13 (świat)
Wytwórnia
Tellfilm
Be For Films
Coop99 Filmproduktion (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Austria, Szwajcaria, Polska
Inne tytuły
Animals (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
95 minut
Budżet
3 000 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Obiecująca żonglerka jawą i snem, pokazem iluzji okazuje się docierać do karykatury bez angażującej widza treści. 5

Grzegorz Zieliński z ogromnymi ambicjami i chęcią odrzucenia przyzwyczajeń widza, odebrania mu poczucia bezpieczeństwa w świecie przedstawionym, jest niestety nieskuteczny. Ten film naśladuje kino awangardowe, czy surrealistyczne, niezgrabnie realizuje jego postulaty z bardzo niedbale napisanym scenariuszem. Świetne próby gimnastyki stylizacją, zabawy konwencją, ale ostatecznie odczuwamy nadmiernie wykoncypowane dziwadełko, z którymi za wiele nie wynika. Rozbierając je ze wszystkich sztuczek i igraszek narracyjnych, niewiele zostaje materiału do myślenia i odczuwania.

Nick i Annie próbują znaleźć panaceum na swój kryzys w małżeństwie. Decydują się, że ich kołem ratunkowym będzie wyjazd do Szwajcarii, gdzie Annie będzie mogła z odświeżonym umysłem i swobodą wrócić do pisania książki. Nick natomiast planuje poświęcić ten czas na rozwój swojej restauracji smakując i degustując oraz poznając historię lokalnej kuchni. Wyjeżdżają z ogromną nadzieją nadchodzącej przestrzeni i nieskrępowania oraz złapania oddechu. Jednak wjadą w drogę pełną nieprzewidywalnych sytuacji dla ich umysłów. Nikt nie będzie w pewnym momencie wiedział niczego.

Niestety, widz też nie za wiele, a przede wszystkim po co to wszystko. Ta dezorientacja, która następuje poprzez nielinearność historii, gubienie tropów, zamieszanie umyślnie wprowadzone, jest to na początku intrygujące, ale później zaczyna być irytujące, bo zatacza koło. Akcja filmu i akcje tym obiecującym obłędem spadają, kiedy nie ciągną za sobą żadnych znaczeń ani refleksji. Psychologiczna żonglerka, kliniczna obserwacja człowieka wystraszonego, kiedy ma oderwane nogi od ziemi, w stylu Francois Ozon bądź Romana Polańskiego dociera do karykatury. A skrupulatnie budowany nastrój zaczyna się rozjeżdżać poprzez utrudnianie do poziomu absurdu tego slalomu. To jest bałagan twórczy, ale bez uroku i sprytu tworzenia tego zamętu. Bliżej nam do uczucia, że autor w pewnym momencie potęguje chaos niepotrzebnie i – co najgorsze – sam w nim się znajduje. Pogranicze snu i jawy czy grzebanie w odmętach ludzkiej psychiki nie ma tutaj miejsca, bo jest wytwarzane bardzo prostymi i dosyć kanciastymi metodami.

W „Zwierzętach” zabawa formą nie wychodzi i nie daje satysfakcji, bo nic z niej nie wynika. Zagubiony na autostradzie, jeżeli już odnieść się jakoś do Davida Lyncha, którym ewidentnie reżyser jest zachwycony. Niestety, zapowiadał się pokaz doskonałej hipnozy i mistrzostwa iluzji. Zamiast tego dostajemy kapelusz, z którego królik gdzieś uciekł przed występem.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Garret_Reza_fdb 5

Zabawa z widzem dla zabawy z widzem. Udana. Ale tak naprawdę to nie. A może?

Współtworzą