Zimna wojna 2018

Tym razem twórcy nagrodzonej Oscarem Idy przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozegra się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie… muzyka,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 24 nagród, 16 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Joanna Kulig
jako Zula Lichoń
Tomasz Kot
jako Wiktor Warski
Agata Kulesza
jako Irena Bielecka
Borys Szyc
jako Lech Kaczmarek
Adam Ferency
jako Minister
Cédric Kahn
jako Michel
Jeanne Balibar
jako Juliette
Adam Woronowicz
jako Konsul
Adam Szyszkowski
jako Strażnik
Dražen Šivak
jako Tajniak w Jugosławii
Slavko Sobin
jako Tajniak w Jugosławii
Aloïse Sauvage
jako Kelnerka

Fabuła

Tym razem twórcy nagrodzonej Oscarem Idy przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozegra się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
prl, lata 50., lata 60., trudna miłość

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-06-08 (kino), 2018-05-10 (świat), 2018-10-18 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Opus Film
Apocalypso Film
MK Production zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Polska, Wielka Brytania
Inne tytuły
Cold War (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
89 minut
Budżet
18 263 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 33 wiadomości

Recenzje

Zimna Wojna z tytułowym zimnem nie ma nic wspólnego. To rozżarzona do czerwoności, ale w skromnej formie pean na cześć miłości romantycznej, gdzie autor wie, że mniej znaczy więcej. 9

Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego z tytułowym zimnem nie ma nic wspólnego. To rozżarzona do czerwoności, rozbuchana od emocji, ale w skromnej formie historia o prawdziwej miłości. To doskonały pean na jej cześć, gdzie autor wie, że mniej znaczy więcej. To kino totalne, spełnione, niepodlizujące się widzowi, ale swoją bezpośredniością i wrażliwością błyskawicznie rozkochujące go w sobie.

Mamy Zimną Wojnę, lata 50, w tle kilku państw. To jednak nie sytuacja polityczna będzie determinować i najwięcej decydować o losach naszych bohaterów. Film to odyseja pewnego związku, którego początek nie jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. Ona – Zula – z dosyć tajemniczą przeszłością, którą oczywiście prześwietlił rząd, startuje w „castingu” do ludowego zespołu o nazwie „Mazurek”. Oczywiście wybrane tancerki i tancerze mają prezentować kulturę (a przynajmniej tak to nazywa państwo) polską. Zula jest bardzo charyzmatyczna i od razu zwraca uwagę Wiktora Warskiego – pianisty z zespołu. Mężczyzna wraz ze swoją współpracowniczką Ireną odczuwają coraz większą ingerencję władz w ich twórczość – kultura ma być tubą – co powoduje irytację i pewien niesmak, gdyż nie poszerza to artystycznie horyzontów ani nie podnosi poziomu twórczości, a wręcz przeciwnie. Natomiast wielkim entuzjastą takich działań jest Lech Kaczmarek, zajmujący się zespołem od strony administracyjnej, którego postać w tym filmie uosabia pewne manewry i ich konsekwencje, co się dzieje kiedy sprawy polityczne załatwia się poprzez działania artystyczne – kaganiec, a nie kaganek oświaty. Ale na pierwszym planie jest relacja Zuli z Wiktorem pełna namiętności, rumieńców, pożądania. Jednak nie wojna między państwami, a między tak silnymi charakterami będzie miała wpływ na bohaterów, którzy miłowania głodni, jak wilcy, jak śpiewała Alicja Majewska.

Paweł Pawlikowski zrobił rzecz niesamowitą, nie do podrobienia – użył wehikułu czasu, by przenieść nas w starsze czasy nie tylko dla pokazania innych realiów, pejzaży, ale niewspółczesnych priorytetów i wartości. Autor całą swoją koncentrację poświęca na penetrowaniu relacji, podporządkowuje nastrój filmu i następujących wydarzeń całkowicie emocjom bohaterów pełnych impulsów i różnych namiętności – mamy do czynienia z dwoma silnymi charakterami. Pokazuje doskonale w tej intymnej rozprawie, że niezależnie od siły uczucia, potrzeba spełnienia artystycznego, poczucia posiadania tożsamości i nieustannego poszukiwania siebie, bliskości z samym sobą i porozumienia może prowadzić do nieporozumienia z miłością swojego życia.

Nie wątpimy ani przez chwilę w uczucie Zuli i Wiktora, jednak egocentryzm wpisany w ich charaktery wpływa na to, że bywają, a nie są ze sobą. Pawlikowski z czułością wobec bohaterów, ale też pewną melancholią i cierpkością mówi o poczuciu kompleksu. Od narodu do jednostki. W przypadku narodu widać to w przypadku zespołu „Mazurek” i potrzebie zdobywania świata, łaszenia się do innych, bez poczucia własnej wartości. Co jest z delikatnym szyderstwem, w punkt przedstawione. Jeżeli chodzi o jednostkę kompleks jaki posiada Zula jest kulą u nogi ich relacji. Wiktor nie czuje się obywatelem jakiegokolwiek miejsca i to daje mu wolność, by wyjechać do Paryża i móc być muzykiem, a nie artystą rządu, który mówi mu na jakim klawiszu postawić palec. Jednak płaci cenę jaką jest samotność. Zula odwiedzając ukochanego próbuje żyć w tym mieście jednak czuje się bezdomna, mimo bliskości ukochanego mężczyzny i sukcesu – wydania płyty. Brak swojego języka, poczucie skrępowania, nieszczerości ją otaczającej spowodowane determinizmem pochodzenia jest chorobą, która toczy ich związek i uniemożliwia bycie razem. To znowu historia o wahaniach, najmniejszych drganiach serca, uleganiu stygmatyzacji, jak w Idzie.

Zachowując równowagę pomiędzy rozsądkiem opowiadania, a jego brakiem u bohaterów, reżyser tworzy obraz tak szczery, bo pokazuje prawdziwe przeszkody w związku, które najczęściej tkwią w niej i w nim. Nie wyzyskuje tego „mijania się” bohaterów, by przeciągać ckliwą historię, a poważnie podważa hymn o miłości. Ta miłość nie zawsze jest cierpliwa, łaskawa, jest pełna zazdrości, unosi się pychą, szuka poklasku (…) unosi się gniewem, pamięta złe, nie wszystko znosi, nie wszystkiemu wierzy, nie we wszystkim pokłada nadzieję… ale jednak to nieszczęśliwa historia o szczęśliwej miłości – wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje. Autor nie uchyla się od realiów relacji, a jednak nie zabiera ani okruchu z opowieści o miłości romantycznej. Pełnej żywiołów, gwałtownych ruchów, często ekstremalnych.

Do tej przepięknie spontanicznej i sensualnej historii, która tylko tak utalentowanemu twórcy i aktorom mogła nie wyjść na przerysowaną, oszczędną w wyznaniach i metaforach (jak w piosence The Beatles, to takie proste – real love), gdzie w niuansach jest dowód na miłość, mamy kompatybilne z poprzednim filmem autora rozwiązania wizualne. Kadry zbudowane niczym portrety, kamera skupiająca się na postaciach, zatrzymująca na chwilę jak gdyby czas, w starej konwencji skupienia, czerni i bieli oraz minimalizmu, prostoty na każdym poziomie. Nastrój buduje również niesamowicie rzecz, która w Zimnej Wojnie nazwana po prostu ścieżką dźwiękową byłaby eufemizmem i bluźnierstwem. Muzyka jest tutaj fundamentalnie i dożywotnio zbratana z fabułą. Od zawodów naszych bohaterów, po budowanie nastroju filmu – to długość dźwięku miłości.

Zimna Wojna to film, który na piedestale stawia miłość romantyczną. Pokazuje nam, że pewna wrażliwość w filmie nie wyginęła, a jego słabość do uczuć bohaterów jest wielką nadzieją dla kina. To dzieło, które jest tak precyzyjnie zbudowane, ale z namiętnością rozegrane, że każdą minutę przyjmujemy empirycznie.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od stycznia do sierpnia 2017 roku. zobacz więcej

Komentarze 6

i_darek1x 2018-10-18 1

Zimny Herbert ;) Za co te nagrody ? Scenariusz i obsada jakoś nie zachwyca ? Ogólnie film przynudza w kolorze czarno-białym !
Nominowany do Oscara ? To chyba żart ! ;)

ZSGifMan i_darek1x 2018-10-20 5

@i_darek1x
Ze wszystkim zgoda, no może oprócz tej jedynki, bo film jest mocno średni i strasznie monotonny, ale na pałę nie zasługuje, bo są całe tony słabszych. Zasypiałem przy nim ze trzy razy, w końcu wyłączyłem.

LakiLou 2019-03-05 7

Po tych wszystkich nagrodach i nominacjach spodziewałem się świetnego filmu, no i się zawiodłem, bo nie był on, aż tak dobry. Główny problem mam z historią. Najzwyczajniej w świecie mnie nie porwała. Docenić natomiast należy muzykę, zdjęcia i grę aktorską.

pajki_filmaniak 2018-08-15 5

nie przemówił do mnie film

ZSGifMan pajki_filmaniak 2018-10-20 5

@pajki_filmaniak
Do mnie też nie przemówił.                                                                  

monikawawa 2018-06-07 6

Film o trudnej miłości. Myśle ze nikt na nim nie powinien się nudzić.

Współtworzą