Ella i John 2017

The Leisure Seeker

Zdeterminowana para przed hospitalizacją udaje się w niezapomnianą podróż swoim wiernym kamperem, którego nazywają Poszukiwaczem Wolnego Czasu.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 11 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Helen Mirren
jako Ella
Kirsty Mitchell
jako Jennifer Ward
Christian McKay
jako Will
Janel Moloney
jako Jane
Dick Gregory
jako Dan
Robert Pralgo
jako Phillip
Chelle Ramos
jako Marcia, pielęgniarka
Gabriella Cila
jako Chantal
Robert Walker Branchaud
jako Policjant
Joshua Hoover
jako Sprzedawca biletów
Mark Ashworth
jako Wściekły młody kierowca

Fabuła

Dodaj pierwszy opis

Gatunek
Komedia, Przygodowy, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
szpital, seks, relacja ojciec-córka, relacja matka-syn zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-05-25 (kino), 2017-09-03 (świat), 2018-10-03 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Indiana Production Company
Bac Films
Rai Cinema zobacz więcej
Kraj produkcji
Włochy, Francja
Inne tytuły
L'Echappée belle (Francja)
Ella & John: The Leisure Seeker (Włochy)
Czas trwania
112 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Małe kino o wielkich uczuciach bez fanfaronady, a z autentyzmem i dbaniem o detale. Wolność na czterech kołach! 8

W kinie pojawia się kolejna historia, która ma krzepić i udowadniać, że dopóki żyjesz to decydujesz. Wiek nie determinuje niczego oraz starość to też radość, a nie tylko wegetacja. Można uciec od społecznego nacisku i pokazać środkowy palec słowu „wypada”. Tak też robią bohaterowie filmu Ella i John i świetnie to wypada! Skromnie, bez bombardowania prostymi, komediowymi rozwiązaniami powstaje film niesamowicie nastrojowy, ogrzewający, ale niekłócący się z prawdą, o podróży za niejeden uśmiech, nawet jeżeli ostatniej. Wolność na czterech kołach!

Pewnego dnia Ella i John, małżeństwo z wieloletnim stażem wyrusza w podróż przyczepą, która wiele widziała, słyszała oraz jest niemalże świadkiem ich wzajemnego oddania i miłości. Nie bez powodu pojazd nazywa się Tropicielem Radości – to samo robi nasza dwójka bohaterów. Mimo poważnych problemów zdrowotnych u każdego z nich tropią radość wyruszając, by odwiedzić dom Ernesta Hemingwaya, który znajduje się w Key West, w stanie Floryda. Ta podróż ma nie tylko zaspokoić marzenie Johna, wieloletniego wykładowcy i myśliciela, który traci pamięć co kilka minut, ale potrafi zacytować na poczekaniu połowę przeczytanych książek. To ich wspólna przygoda, a jednocześnie ucieczka od dzieci i lekarzy, którzy nie są w stanie już im pomóc. Obydwoje mają świadomość swojego wieku, jednak chcą odejść, tak jak żyli – doświadczając, odczuwając, a nie skupić się w swoim życiu na przedłużaniu go.

Reżyser z doskonałym wyczuciem miesza historię o pójściu naprzeciw większości, dla poczucia może już ostatni raz całkowitej radości z kameralnym filmem o miłości. Lekkość przygód i nastrój nieprzewidywalności pięknie splata się z o wiele cięższym tematem – miłości w codziennym gestach, dbaniu o siebie nawzajem, przywiązaniu bezwarunkowym i prawdziwym realizowaniu deklaracji: oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Nie ma w tym całodobowego romantyzmu ani ckliwości – jest zmienianie bielizny mężowi, szukanie peruki przed odjazdem, ale w tym niuansach jest uczucie, które przetrwało wiele prób i definiuje pojęcie miłości bez wybiórczości komedii romantycznych – bo jest pełne naturalizmu, autentyzmu, prozy życia. Doskonale autor wprowadza nas w ich świat, który Ellen i John stworzyli sami i chcą w nim pozostać na swoich zasadach, do końca.

Emocje jakie towarzyszą naszym bohaterom są brane pod mikroskop – nie wątpimy w owe uczucie ani przez moment, ale nie towarzyszy im ekstremalny charakter historii, bez równowagi i innych wartości, naszpikowanej gagami o dwóch dziadkach co oszaleli. To autentyk dzięki doskonałemu pokazaniu bliskości dwojga ludzi przez twórcę, ale też świetnej korespondencji Helen Mirren i Donalda Sutherlanda ze sobą nawzajem i ze swoimi postaciami. Nie szarżują, nie błaznują, pokazują prawdę uczucia, które jeżeli jest silne, to nic nie zmniejszy jego atrakcyjności.

W charakterze Opowieści o zwykłym szaleństwie, z czułością Miłości Hanekego i tezą Debiutantów powstaje dzieło delikatne, ale nieseparujące nas od zegarka, który odlicza czas jakim im pozostał. Bohaterowie zagłuszają go jednak życiem wypełnionym po brzegi przygodą, a nie odliczaj spoglądają na tarczę, tak jak społeczeństwo dalej stygmatyzuje starszych ludzi. A im się też nudzi! Ella i John nie żegnają się ze swoim życiem zza życia i nie zamieniają go w przetrwanie. Małe kino o wielkim uczuciu, nie do podrobienia.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Główne zdjęcia rozpoczęły się 25 lipca 2016 roku w Atlancie (USA). zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 2018-09-12 3

Dla starych pryków idealny ;) Reszta powinna sobie darować oglądanie … Helen Mirren i Donald Sutherland dorabiają sobie do niezłej emerytury ;) Ogólnie nic ciekawego ? Moherów ci u nas pod dostatkiem! ;)

Współtworzą