Droga Aszera 2017

Scaffolding

Fabuła filmu koncentruje się na życiu 17-letniego Aszera, który kończy właśnie szkołę średnią. Chłopak mieszka z ojcem, który sam chce zadecydować o dalszej przyszłości swojego syna – widzi w nim przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax 2, 20 marzec 2019, środa 18:55 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Asher Lax
jako Asher
Ami Smolartchik
jako Rami
Yaacov Cohen
jako Milo
Keren Berger
jako Shira

Fabuła

Fabuła filmu koncentruje się na życiu 17-letniego Aszera, który kończy właśnie szkołę średnią. Chłopak mieszka z ojcem, który sam chce zadecydować o dalszej przyszłości swojego syna – widzi w nim przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z Ramim, nauczycielem literatury, dzięki któremu odkrywa, że istnieje świat poza biznesem ojca. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2017-11-17 (kino), 2017-05-20 (świat)
Dystrybutor
Aurora Films
Wytwórnia
Green Productions
Film Produkcja
Gesher Multicultural Film Fund zobacz więcej
Kraj produkcji
Izrael, Polska
Inne tytuły
Pigumim (Izrael)
Czas trwania
90 minut
Budżet
400 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

To kino nieprostej afirmacji sztuki w życiu i jej miejsca dla niej oraz siły działania w każdej przestrzeni. 7

Droga Aszera to nie jest proste kino drogi, a bardzo skomplikowana próba walki z napierającą rzeczywistością i wymaganiami środowiska oraz standardami społecznymi wśród, których żyjemy. Trudny film, wyboista droga i marzenie o Stowarzyszeniu Umarłych Poetów w warunkach robotniczej klasy średniej w Izraelu.

Bohaterem jest Asher, który przygotowuje się do matury w klasie traktowanej marginalnie przez dyrektorów i nauczycieli, gdyż są to trudni uczniowie – niektórzy nie potrafią nawet czytać, są awanturniczy – powiedziałoby wielu, że to po prostu trudna młodzież Jedynym nauczycielem, który nie działa na automacie i ma entuzjazm oraz czuje sprężenie zwrotne, nie umniejsza im, jest Rami. To on jako jedyny nawiązuje z nimi relację, która pozwala pohamować ich charaktery, przekierować na coś korzystnego, a nawet wzbudzić u klasy szacunek. Asher pod wpływem jego obecności, jednak nie mówiąc tego na głos, nie uważa że jest z góry skazany na zajmowanie się pracą na rusztowaniach – fizyczną, jak jego ojciec prowadzący firmę. Oczywiście jego myślenie jest zupełnie abstrakcyjne wobec otaczającego go świata. Tutaj nie ma miejsca na literaturę i filozofię, bo jak jest ona przydatna przy potrzebie przetrwania.

Matan Yair, reżyser, doskonale wyważa proporcje, dzięki czemu nie powstaje proste dzieło krzepiące, o raku na bezrybiu. Nie ma tutaj zjawiskowej, hucznej przemiany wewnętrznej bohatera, który wcześniej używał rąk do okradania staruszek, czy bicia, a teraz w zapale przewraca strony książek. To delikatna, ale konkretnie opowiedziana historia, która nie pokazuje czarodziejskiej siły nauk humanistycznych. To powolne otwieranie się na inne rzeczy Ashera, który okazuje się być ogromnie zdolnym chłopakiem. Mimo wielu scen powtarzających tę tezę i chwilami sprawiającymi, że film zastyga, jednak powstaje kino charyzmatyczne i bardzo impulsywne – paralelnie do charakteru bohatera.

To nie jest tylko film, który swoją wymową i narracją chce stworzyć undergundową wersję Buntownika z wyboru, ale pokazuje jak można utknąć w środowisku, którego mur jest za wysoki, niemożliwy do przeskoczenia. Ta historia ma szerszy wymiar, pokazuje też determinizm miejsca i jak ciężko się z tego wyrwać, bez melodramatycznego wycia.

Droga Aszera to kino inteligentne, rozprawiające o tym, jaką siłę ma literatura, bez prostego rebusu, ale też zatopione poważnie w świecie, o którym opowiada. Film też pokazuje, może nierewolucyjnie, ale śmiało i wybitnie realistycznie jakie są konsekwencje niemieszczenia się na stworzonych przez ludzi pułeczkach, i jak walka z tym jest z góry przegrana.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą